Nejvyšší správní soud dal v prosinci za pravdu chomutovskému řidiči, který si stěžoval, že mu městská policie, úředníci magistrátu a následně krajského úřadu vyměřili pokutu 1500 korun za jízdu v obci rychlostí 52 kilometrů v hodině.

Podle soudu se totiž řidič přestupku nedopustil, protože nikoho neohrozil. Dopravní expert Stanislav Huml rozhodnutí soudu považuje za průlom, řekl to dnešnímu Právu. "Určitě to vnímám jako průlom. Právě proto, že se tu otevírají vrátka pro normální rozum," řekl deníku Huml.

Nejvyšší správní soud v odůvodnění svého rozsudku konstatuje, že s přestupkem se to má podobně jako s trestným činem. "Čin, jehož stupeň nebezpečnosti pro společnost je nepatrný není trestným činem, i když jinak vykazuje znaky trestného činu," uvádí soud. A správní delikty se podle něj řídí obdobními pravidly.

Pokud tedy k překročení rychlosti nedošlo například v blízkosti školy, přechodu pro chodce nebo v městské aglomeraci, ale jako v chomutovském případě na rovném a přehledném úseku těsně před cedulí ohraničující konec obce, o přestupek nejde. Podle rozsudku to navíc měli být právě úředníci, kdo si měl okolnosti případu ověřit, a ne se jen spolehnout na údaj z měřícího přístroje.

Deset navíc a ještě odchylka...

Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se nicméně vedení dopravní policie hodlá zabývat. "Nelze ho určitě paušalizovat na všechny přestupky. V obdobném případě na jiném místně mohl soud rozhodnout úplně jinak," řekl deníku ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Dnešní Právo i Lidové noviny (LN) také upozornili, že v Praze by řidič s tak mírným překročením povolené rychlosti problém vůbec neměl. Novinám to potvrdil náměstek ředitele městských strážníků Ludvík Klema. "My máme radary dnes nastavené dokonce na 60 kilometrů v hodině," řekl.

Na padesátce tak městská policie a úředníci popotahují řidiče teprve při rychlosti 63 km/h, tři kilometry totiž přestavují možnou odchylku měřícího přístroje. A totéž podle něj platí na jiných předepsaných rychlostech.

Na tolerování desetikilometrového překročení povolené rychlosti se podle Klemy před pár měsíci v tichosti shodla státní a městská policie. Důvodem byla snaha sladit toleranci všech policejních měřičů v hlavním městě.

Státní police se o skutečných hodnotách, které při měření rychlosti toleruje, nechce příliš bavit, píšou LN. Dopravní policie v Praze přiznává jen to, že bere v potaz povolenou odchylku radaru, tedy překročení rychlosti maximálně o tři kilometry za hodinu. Podobně se k tomu staví policie i z jiných měst.