Na konci února se oteplí

Denní teploty by se mohly šplhat nad nulu už koncem února. Podle měsíční předpovědi by měly mrazy postupně polevovat, sněžit by mělo spíš jen na horách. V níže položených oblastech bude padat déšť se sněhem.

Do čtvrtečního večera by mělo v Česku napadnout pět až 20 centimetrů sněhu. "Během noci bude trvale sněžit, během dne bude sněžení na celém území občasné, trvalé jen na horách," uvedli meteorologové ve své výstraze.

Za 24 hodin by tak mělo napadnout do pěti centimetrů sněhu, v jihozápadních Čechách však může nasněžit pět až 15 centimetrů, na Šumavě a v Krušných horách dokonce 20 centimetrů.

Sněžení má pokračovat i v pátek. Odborníci z ČHMÚ v pondělí odhadovali, že by mohlo do konce pracovního týdne napadnout až 40 centimetrů sněhu.

Chumelení navíc doplní vítr, který může na horách na severu republiky dosahovat v nárazech rychlosti až 72 kilometrů za hodinu. Budou se proto tvořit sněhové jazyky, na horách, zejména na severu území i závěje.

Sníh se pravděpodobně udrží, v následujících dnech by totiž teploty neměly vyšplhat nad bod mrazu. Přes den se budou nejvyšší teploty pohybovat do minus tří stupňů Celsia, v noci pak může přituhnout až na minus osm stupňů.

Podle měření sněhu v Česku od ledna neustále přibývá. V současnosti je ho v přepočtu asi 66 litrů na metr čtvereční.

Nejhůř se dýchá v Třinci

Pražští silničáři už vyzvali řidiče k opatrnosti. Na území metropole má totiž do čtvrtečního večera napadnout až 12 centimetrů sněhu. Technická správa komunikací kvůli předpovědi vyhlásila pohotovost pro všechny dodavatele, kteří se na údržbě pražských silnic podílejí.

Život lidem v Moravskoslezském kraji už několik dní zase ztěžuje prach v ovzduší. Jeho množství je už navíc na některých místech nad pětinásobkem limitu 50 mikrogramů na metr krychlový, což je zatím nejvíc za posledních šest dní, kdy v regionu přetrvávají špatné rozptylové podmínky. Množství polétavého prachu se pohybuje od 185 do 283 mikrogramů na metr krychlový, nejvyšší koncentrace byly naměřeny na stanici Třinec-Kosmos.

V Česku platí už od listopadu takzvaná smogová vyhláška, která by měla v těchto případech umožnit nařídit firmám omezení výroby. Největší znečišťovatelé v regionu ale zatím s Českou inspekcí životného prostředí nedokončili jednání o regulačních řádech, a vyhláška tak fakticky lidem na severu Moravy zatím nepomůže.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice. Obyvatelstvo je tak vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Mimo jiné snižují odolnost organismu proti virovým či bakteriálním infekcím. Proto by se neměli především starší lidé, nemocní a děti pohybovat dlouho venku.