Krajně pravicová Dělnická strana (DS) skončí, ve středu ji rozpustil Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně. Vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii.

Před budovu soudu přišlo několik desítek sympatizantů strany, po vyhlášení verdiktu se dostali do konfliktu s těžkooděnci. Na místě byl podle zpravodajky HN přítomen i antikonfliktní tým. Skupina asi 40 stoupenců se poté semkla kolem předsedy Tomáše Vandase a odešla směrem k náměstí Svobody.

Čím soud zdůvodnil své více než 120stránkové rozhodnutí? Dělnická strana v idejích a symbolech navazuje na německý nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Podobnost není náhodná, uvedl předseda sedmičlenného senátu soudců Vojtěch Šimíček.

Podle soudu politická strana uměle vytváří pocity ohrožení, například ze strany cizinců a imigrantů. Soud to doložil citátem o Česku jako "žumpě Evropy". "Program působí také homofobně ve smyslu strachu z homosexuálů a odporu proti nim," uvedl předseda senátu Vojtěch Šimíček.

Ve vztahu k programu Šimíček označil obhajobu Dělnické strany za nevěrohodnou. Soud neuvěřil například tomu, že určování národnosti, které má strana v programu, by bylo dobrovolné a mělo by jen evidenční charakter. Dělení lidí podle etnického klíče je přitom nepřípustné. Šimíček upozornil také na populismus strany, který se prý projevil i ve vystupování Vandase u soudu.

Soud podrobně rozebral také volební spoty DS, zejména zmínku, podle níž "naše země patří nám, nikoliv přistěhovalcům a lidem odlišné národnosti". "'Námi' jsou míněny pouze osoby české národnosti, zde tedy program míří proti řadě základních lidských práv," uvedl soudce.

Na kandidátkách Dělnické strany bylo 28 lidí spjatých s neonacistickým Národním odporem. Spolupráce obou se tak podle soudu jasně prokázala.

Návaznost na hitlerovské Německo našel soud například v logu Dělnické strany, které tvoří rudé ozubené kolo na bílém poli, uvnitř jsou černé litery DS. Logo nápadně připomíná znak Německé pracovní fronty (DAF), jakési nacistické odborové organizace. "Neškodnost těchto koleček končí ve chvílích, kdy se ukážou být soukolím ve stroji totalitních ideologií," řekl Šimíček. Vandas tvrzení o kořenech loga dříve odmítl.

Příčina existence DS leží uvnitř společnosti 

V historii samostatné ČR to je poprvé, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její politické činnosti. Soud zároveň uvedl, že řada problémů, na které strana poukazovala, skutečně existuje. 

"Společnost si musí být vědoma toho, že příčina existence Dělnické strany leží uvnitř jí samotné. Dělnická strana není vnější nepřítel, je to jedna z tváří této společnosti," uvedl předseda senátu Vojtěch Šimíček. Rozsudek je podle něj kolektivním dílem sedmičlenného senátu a vyjadřuje jeho většinový názor, ačkoliv mu předcházely komplikované právní rozpravy. Poměr neveřejného hlasování soud neuvedl.

Likvidátorem strany soud jmenoval brněnského advokáta Radslava Janečka.

Ministr vnitra Martin Pecina označil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění Dělnické strany za dobrou zprávu pro Českou republiku. Právě vnitro iniciovalo nynější druhý, úspěšný pokus o ukončení činnosti této strany. Podle Peciny justice potvrdila názor vlády, že nelze tolerovat strany a hnutí nebezpečné pro demokratickou společnost.

Podobně se na dotaz ČTK vyjádřil i Pecinův předchůdce v ministerském křesle, místopředseda ODS Ivan Langer. I další politici parlamentních stran verdikt vítají.

"Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat," zdůraznil na tiskové konferenci ministr vnitra. V době, kdy předstoupil před novináře. Pecina zdůraznil, že rozsudek je pravomocný. Strana může podat ústavní stížnost, v květnových parlamentních volbách však její kandidatura možná není.

Podle Peciny bude ministerstvo vnitra nadále sledovat aktivity členů rozpuštěné Dělnické strany, neboť je možné, že se pokusí vstoupit do jiné strany či si založit zcela novou. V tuto chvíli ale ministerstvo vnitra nepřipravuje podobný krok vůči jinému politickému subjektu.

Předseda strany Vandas v sobotu oznámí, jak se strana po vynesení rozsudku zachová. Dělnická strana podá ústavní stížnost, její členové také mohou přejít do jiného subjektu, třeba spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti. Předseda uvedl, že její členové chtějí kandidovat ve sněmovních volbách.