Náhrada chlopně se při operaci provádí pomocí speciálního souboru nástrojů zaváděného do těla vpichem přes oblast třísla. Metoda je pro pacienty šetrnější než klasická chirurgická operace a výrazně také zkracuje dobu léčení.

"Jedná se o novou léčebnou metodu, která poskytuje alternativní možnost léčby vysoce rizikových pacientů s takzvanou aortální stenózou," vysvětlil přednosta I. interní kardiologické kliniky Miloš Táborský. Olomoucká nemocnice ji v minulých dnech vyzkoušela u prvních dvou pacientů. Je teprve sedmým zdravotnickým zařízením v zemi, které ji umí provést.

Metoda je vhodná pro pacienty vyššího věku, které například kvůli cukrovce, předchozí operaci srdce nebo onemocnění ledvin nebylo možné operovat chirurgickou cestou.

"Celé instrumentarium zavádíme přes oblast třísla pod rentgenovou kontrolou. Po speciálním vodiči do místa zúžené chlopně instalujeme speciální balonek, jehož nafouknutím se chlopenní ústí rozšíří. Do původně nemocné chlopně umístíme novou chlopeň, po jejímž rozvinutí pominou pacientovy obtíže," popsal zákrok lékař Marek Richter. Zákrok trvá nejvýše dvě hodiny. Jeho rizika jsou výrazně nižší už kvůli tomu, že není nutná narkóza, ale jen lokální znecitlivění.

Jedním z prvních pacientů, kteří ve fakultní nemocnici zákrok podstoupili, byl osmdesátiletý Antonín Papoušek z Olomouce. "Nabídli mi toto řešení a jsem rád, že jsem kývl. Výkon trval chvilku a už čtvrtý den jsem bez problémů chodil," řekl bývalý vojenský pilot, kterému lékaři už před sedmi lety voperovali bypass.

Lékaři kardiologické kliniky fakultní nemocnice by chtěli během letošního roku novou metodou léčit asi dvě desítky pacientů. Přestože zdravotní pojišťovny zatím zákrok neproplácejí, je metoda přesto velmi efektivní. "Je totiž nutné si uvědomit, že po klasické operaci je zejména u starších pacientů pooperační průběh často komplikovaný a celková léčba je pak mnohem nákladnější," dodal Richter.