Většina lidí jednoznačně souhlasí s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu v Brně, který ve středu zrušil Dělnickou stranu (DS). Drtivá většina účastníků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pak považuje členy DS za extrémisty, kteří propagují nacismus. Většinově panuje i shoda na tom, že by měly být zrušeny všechny politické strany a hnutí, které nesou známky rasové nesnášenlivosti, xenofobie a podněcují násilí. Policie však podle názoru nadpoloviční většiny respondentů bojuje s extremismem nedostatečně. Průzkum společnosti SANEP byl proveden na 6377 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Ortel nad Dělnickou stranou povzbudil odpůrce KSČM. Asi marně - čtěte ZDE

Rozhodnutí o zrušení DS: Strana v idejích navazuje na ideologii Adolfa Hitlera - čtěte ZDE

Jak vyplývá z výsledků průzkumu společnosti, se zrušením DS souhlasí 74,6 procenta respondentů. Drtivá většina respondentů (80,7 procenta) totiž považuje členy DS za extremisty, kteří propagují nacismus.

Společnost SANEP dlouhodobě monitoruje projevy extrémistických skupin a hnutí, což podle všech doposud provedených průzkumů vnímá jednoznačná většina respondentů jako ohrožení demokracie. Tyto dlouhodobé výsledky průzkumů společnosti potvrdil i aktuální průzkum, podle něhož považuje extrémistické strany za ohrožení demokracie 69 procenta dotázaných.

Slabý boj policie s extremismem

S tímto většinovým názorem rovněž koresponduje i tříčtvrtinový (76,3 procenta) souhlas se zrušením všech politických stran a hnutí, které nesou známky rasové nesnášenlivosti a xenofobie a podněcují násilí. Stejně tak 64,9 procenta respondentů sdílí názor, že by měla být zrušena každá politická strana navazující na činnost Dělnické strany.

Poměrně kritický je však názor nadpoloviční většiny respondentů (55,4 procenta) na činnost orgánů činných v trestním řízení, kteří nepovažují boj policie s extremismem za dostatečný.