Zbrojní zakázky by podle předsedy ODS Mirka Topolánka měly podléhat daleko větší kontrole a měl by se zcela změnit systém výběrového řízení. S tendry by měl být také spojený vnitřní audit. Topolánek to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podobně se v rámci debaty související s možnou korupcí při armádních zakázkách vyjádřil i někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Problém podle Topolánka spočívá obecně v systému zakázek. "Zbrojní zakázky nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách, a to je první problém. Druhý problém - ten systém řešení zakázek, který já jsem se snažil řešit během mé vlády, to znamená takzvaná sekce vyzbrojování, je stát ve státě, který si v podstatě dělá co chce," uvedl. Již dříve podle svých slov navrhoval, aby byl systém zrušen a zavedena "daleko větší kontrola a vnitřní audit".

Šedivý mu přitakal. "Je potřeba, aby se výběrová řízení do resortu ministerstva obrany vedla jiným způsobem. Je sice pravda, že část těch parametrů se musí utajit, to je ale z hlediska spíše technických parametrů, nicméně vlastní výběrové řízení a ekonomické záležitosti by měly být úplně otevřené," prohlásil.

"Zbrojní zakázky jsou zajímavé v tom, že podléhají nějakému principu utajení, většinou se tam točí velké peníze a zbrojní zakázky všude na světě - a ukazuje to vyšetřování British Aerospace v té kauze, kterou šetřili v Americe a šetřili v Británii - vždycky prokážou nějakou korupci," řekl Topolánek.

V poslední době se o podezření z korupce při armádních zakázkách hovoří především v souvislosti s pořizováním letounů Jas-39 Gripen nebo obrněných transportérů Pandur. "Já bych si přál, abychom na to byli schopni reagovat systémově, protože necítím žádnou odpovědnost, ani za pandury, ani za gripeny," uvedl v neděli Topolánek.