Staré a nové vymezení regionů na podporu od státu

Staré vymezení regionů mezi 2007 - 2013

Strukturálně postižené regiony tvoří území okresů:

1.       Most

2.       Karviná

3.       Chomutov

4.       Teplice

5.       Ostrava-město

6.       Frýdek-Místek

7.       Nový Jičín

8.       Sokolov

Hospodářsky slabé regiony tvoří území okresů:

1.       Hodonín

2.       Znojmo

3.       Třebíč

4.       Bruntál

5.       Opava

6.       Jeseník

7.       Přerov

8.       Šumperk

9.       Svitavy

10.   Louny

11.   území bývalých vojenských újezdů Ralsko a Mladá

Regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností tvoří území

a) okresů:

1.       Děčín

2.       Ústí nad Labem

3.       Litoměřice

b) obcí s rozšířenou působností

1. Ostrov

2. Frýdlant

3. Králíky

4. Bystřice n. Pernštejnem

5. Bučovice

6. Mikulov

7. Šternberk

8. Uničov

9. Kroměříž

10. Rožnov pod Radhoštěm

11. Valašské Klobouky

Nové vymezení regionů na období let 2010 - 2013

Strukturálně postižené regiony tvoří území okresů:

9.       Most

10.   Chomutov

11.   Teplice

12.   Ústí nad Labem

13.   Karviná

14.   Nový Jičín

15.   Sokolov

Hospodářsky slabé regiony tvoří území okresů:

12.   Tachov

13.   Hodonín

14.   Třebíč

15.   Bruntál

16.   Děčín

17.   Jeseník

18.   Přerov

19.   Šumperk

20.   Znojmo

21.   Blansko

11. Území bývalých vojenských újezdů Ralsko a Mladá

Regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností tvoří území

a) okresů:

4.       Česká Lípa

5.       Jablonec nad Nisou

6.       Louny

7.       Svitavy

8.     Ostrava-město

9.       Kroměříž

10.   Vsetín

b) obcí s rozšířenou působností:

1. Ostrov

2. Frýdlant

3. Světlá nad Sázavou

4. Šternberk

5. Uničov

6. Valašské Klobouky

7. Vítkov

 

Vláda na pondělní schůzi souhlasila s podobou nového seznamu hospodářsky slabších regionů, které v letech 2010 až 2013 budou potřebovat podporu státu. Informoval o tom mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer. Ke změně seznamu potřebných regionů přistoupil stát kvůli zhoršení hospodářské situace a prudkého nárůstu nezaměstnanosti v některých regionech.

Na zařazené okresy a obvody obcí s rozšířenou působností budou více soustředěny pobídky operačních a resortních dotačních programů. MMR poskytuje pomoc hospodářsky slabým a strukturálně postiženým regionům již od roku 1999. Od roku 2004 pak v rámci programu Podpora regionálního rozvoje. Z rozpočtu MMR byly tyto regiony podporovány naposledy v roce 2007, kdy bylo na jejich podporu vyčleněno 461 milionů korun.

Nový návrh vymezených regionů s takzvanou soustředěnou podporou státu zahrnuje územní obvody 24 okresů a osmi územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Stávající seznam zahrnuje 21 okresů a 12 územních obvodů obcí s rozšířenou působností. Celková rozloha regionů se státní podporu v návrhu nového seznamu zasahuje 31,3 procenta území Česka a zahrnuje 30,9 procenta obyvatel České republiky.

„Letos znova otevřeme program na podporu rozvoje hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů. Prozatím na něj máme vyčleněno 50 milionů korun,“ uvedl ministr Vondruška.

Největší rozšíření se týká okresů s nadprůměrnou nezaměstnaností. Hromadné propouštění se podle již dřívějšího sdělení MMR negativně projevilo na úrovni takových okresů a mikroregionů, jako je například Tachovsko, Česká Lípa nebo Jablonec nad Nisou.

Mezi hospodářsky slabými nově i Tachov

Strukturálně postižené regiony jsou území s vysokým zastoupením těžebního a těžkého průmyslu a vysokým stupněm urbanizace. Jejich průmyslová základna prochází výraznou restrukturalizací spojenou s nadprůměrnou nezaměstnaností. Seznam strukturálně postižených regionů nově zahrnuje území okresu Ústí nad Labem. Zůstávají okresy Most, Chomutov, Teplice, Karviná, Nový Jičín a Sokolov.

Hospodářsky slabé regiony jsou charakteristické nízkou životní úrovní, nízkou hustotou osídlení a nadprůměrnou nezaměstnaností. Mezi hospodářsky slabé regiony Hodonín, Třebíč, Bruntál, Děčín, Jeseník, Přerov, Šumperk, Znojmo,Blansko, území bývalých vojenských újezdů Ralsko a Mladá je čerstvě zařazen okres Tachov.

Regiony s vysoce nadprůměrnou nezaměstnaností představují okresy a obvody obcí s rozšířenou působností, kde nezaměstnanost značně překračuje průměrnou hodnotu na území celé České republiky. Těchto regionů se týká největší rozšíření a aktuálně zahrnují území okresů: Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Louny, Svitavy, Ostrava-město, Kroměříž a Vsetín. Zařazené obvody s rozšířenou působností jsou Ostrov, Frýdlant, Světlá nad Sázavou, Králíky, Šternberk, Uničiv, Valašské Klobouky a Vítkov. Cílem je posílit rozvojový potenciál regionů a snížit rozdíly mezi ekonomicky silnějšími a problémovými regiony.

Míra nezaměstnanosti v ČR podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v lednu vzrostla na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Loni v lednu činil podíl lidí bez práce 6,8 procenta.

Naposledy stát hospodářsky slabé regiony podporoval v roce 2007, kdy od něj v rámci této pomoci dostaly 461 milionů korun. V letech 2008 a 2009 stát na tyto účely peníze nedával.