Ministr práce Petr Šimerka na Fóru Hospodářských novin předvedl něco opravdu nevídaného: omluvil se českým podnikatelům za obrovskou chybu, kterou stát udělal v roce 2006 v zákoně o sociálním zabezpečení.

Právě kvůli ní nebyl v zákoně celý první půlrok definovaný vyměřovací základ, ze kterého mají firmy platit sociální pojištění. "Já bych se chtěl omluvit všem zaměstnavatelům, kteří se dostali do situace, že nevědí, zda požádat nebo nepožádat o vrácení sociálního pojištění," řekl v pražském hotelu Jalta před mírně šokovaným auditoriem několika desítek předních byznysmenů.

Čeští podnikatelé totiž nejsou na podobnou pokoru od politiků vůbec zvyklí. "Pro nás je opravdový svátek slyšet, že když stát udělá chybu, tak že se za to také omluví. Ještě nikdy jsem to nezažil," kroutil hlavou prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Proti státu nemáte šanci

Tím ale počáteční selanka mezi zástupci státu a podnikateli skončila. Ministr Šimerka totiž před čtvrtečním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu o případném vracení sociálního pojištění předem české podnikatele upozornil, že nemají šanci boj se státem vyhrát.fr0075006d Hospodskc00680020006e006fvin

"Pokud stát začne soudy prohrávat, tak prostě musíme najít zákonnou cestu, jak dostat peníze dostal zpátky," vysvětloval Šimerka a rovnou ubezpečil všechny „neposlušné“ firmy, že v případě soudní prohry si stát znovu vybere peníze právě od nich.

"Nemůže se stát, aby ti, kteří pojistné zaplatili a nevyžadují peníze zpátky, museli pojištění znovu platit. Musí se najít zákonná cesta, která by dopadla jen na ty, kteří o vrácení peněz požádali,“ snažil se Šimerka odradit firmy od podávání dalších žádostí o vracení pojistného.

A není se mu vlastně ani moc co divit. O vrácení pojištění za první půlrok 2007 už požádalo skoro sedm tisíc firem, které chtějí od státu 17 miliard korun. A pokud by soud rozhodl, že firmy můžou se svými žalobami na stát uspět, znamenalo by to pro rozpočet obrovský problém.

"Rozpočet je už dnes v opravdu vážné situaci. Platíme na dluhovou službu státu skoro 80 miliard korun ročně, což je podobná částka, jakou stát za rok vybere od lidí na dani z příjmu,“ upozornil na Fóru HN analytik firmy Deloitte a bývalý viceguvernér národní banky Luděk Niedermayer.

Ježek: Peníze si nenechám

Jednatel firmy Ježek software Tomáš Ježek, který na chybu v zákonu o sociálním zabezpečení upozornil, na fóru překvapivě varoval byznysmeny před žádostmi o vracení pojistného prakticky stejně jako samotný Šimerka. „Upozorňuji všechny firmy, že pokud si peníze vezmou zpět, tak si od nich stát nejen vezme pojištění zpátky, ale ještě zaplatí navíc vyšší daň plus penále,“ řekl Ježek.

Podnikatel tak narážel na to, že firmám, které by získaly sociální pojištění zaplacené za zaměstnance v první polovině roku 2007, automaticky za stejné období klesnou náklady, a budou proto muset zaplatit vyšší daně z příjmu.

Právě Ježkův spor o vrácení sociálního pojištění přitom bude ve čtvrtek posuzovat Nejvyšší správní soud. Mezi kauzou Ježkovy firmy a případnými žalobami dalších společností je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Ježek od začátku tvrdil, že je v zákoně chyba a stát se s ním soudí proto, že pojištění za první půlrok 2007 nezaplatil, ostatní firmy peníze státu normálně odvedly, a budou je muset vysoudit zpátky. A v tom je jejich pozice těžší.

Samotný Ježek přitom vůbec poprvé prozradil, že by si vysouzený milion korun nenechal. "Nám nikdy nešlo o peníze, ale o právo. Nemám problém dát v případě vítězství ten zhruba milion korun na dobročinné účely," slíbil podnikatel, který přišel na jednu z největších chyb poslanců v polistopadové historii.