O co jde v brněnské korupční aféře a koho nejvíc zasahuje

Aleš Kvapil
Bývalý starosta čtvrti Žabovřesky je obviněný z braní úplatku a už druhým týdnem sedí ve vazbě. Peníze si chtěl údajně vzít za stavbu multifunkční Sonocentra. Pár dní po zatčení přišel o místo na kandidátce do sněmovny,
o post starosty i o členství v ODS.

Radovan Novotný
Bývalý tajemník radnice Brna-střed a člen ODS je ve vazbě spolu s Kvapilem. Novotný má v Brně pověst muže s velkým vlivem na důležité městské investice. Podle policie byl komplicem starosty Kvapila, zatím ale není jasné, kdo z nich hrál v korupci hlavní roli. Detektivové ho zadrželi s penězi. Novotný odmítá před policisty vypovídat.

Pavel Blažek
Šéf brněnské ODS, který vyhrál nedávný souboj dvou stranických křídel o vedení strany. Od začátku tvrdí, že předvolební kauza může být vyprovokovaná - ať už opozicí nebo "rebely" uvnitř brněnské ODS. Žádné důkazy ale nemá. Kritizuje také to, že policie dosud o případu neuvolnila žádné informace.

Mirek Topolánek
Předseda ODS, navíc lídr na jižní Moravě, hned po zatýkání starostu Kvapila odepsal. Prohlásil, že musí zmizet ze sněmovní kandidátky. Na druhou stranu říká, že nenese za aféry členů své strany žádnou odpovědnost. A slíbil, že pokud se Kvapil s Novotným očistí, mohou se do strany vrátit.

Jiří Štopl je teď pro policii klíčovým svědkem. Může totiž pomoci odhalit jeden z největších korupčních případů, jaký se kdy odehrál na radnici v Česku.

Štopl, amatérský bubeník a milovník muziky, je jedním z mála, kdo se o korupci rozhodl mluvit otevřeně. Jeho příběh se zatím jeví jako dostatečně silný na to, aby se narozdíl od všech podobných kauz dočkal rozuzlení u soudu.

Úspěšný podnikatel, kvůli němuž před dvěma týdny skončili v cele dva členové brněnské ODS, až doposud nechtěl o případu mluvit, aby neohrozil policejní vyšetřování.

Nyní však pro HN alespoň zčásti líčí, jak se celý příběh odehrál. A jak se rozmýšlel, jestli má policistům ohlásit, jak si mu starosta brněnských Žabovřesk řekl o čtyřmilionový úplatek za to, že nebude dělat potíže Štoplově investici.

Projekt najednou vadil

Jsou to dva týdny, co mohli lidé v Údolní ulici vidět neobvyklou scénu - starostu Žabovřesk Aleše Kvapila z ODS zastavili na ulici muži v civilu. Naložili ho do auta, které zamířilo na policejní služebnu. Tady se Kvapil dozvěděl, že je podezřelý z korupce a může jít až na 12 let do vězení. Ale co tomu předcházelo?

Devětačtyřicetiletý doktor práv Štopl si chtěl splnit sen - postavit v Žabovřeskách velkorysé multifunkční centrum s velkým sálem, hotelem a restaurací, v němž by se mohly konat koncerty, ale i třeba kongresy. Nové "Sonocentrum" by vyšlo na 300 milionů, a když v létě Štopl spolu se svými společníky představoval projekt veřejnosti, starosta Aleš Kvapil si odvážně navržený dům pochvaloval: "Usilujeme o to, aby byl vstup do Žabovřesek moderní."

První drobný problém se podle Štopla objevil před Vánoci, kdy stavební úřad svolal veřejné projednávání. Starosta Kvapil náhle zapochyboval, jestli budova nezatíží okolí dalšími auty - a že je nutná studie, která na to poskytne odpověď. "Nechápali jsme to, domluvili jsme se ale, že tu studii tedy dodáme," říká Štopl. Za pár týdnů pak podle Štopla přišla nabídka, že za čtyři miliony vše proběhne bez problémů.

Další úplatek? 

O tom, jak ho měli Kvapil s Novotným oslovit, a kolikrát se s nimi potkal, Štopl nechce mluvit. Zdůvodňuje to tím, že nechce mařit policejní vyšetřování. Úplatek však podle něho souvisel i s administrativní budovou Platinium, již Štoplova firma postavila v sousedství před čtyřmi roky. Jak? "Nezlobte se, ani o tom nemůžu mluvit," omlouvá se.

Podle informací HN jedno vysvětlení existuje: Kvapil a další vlivný člen ODS Radovan Novotný, kterého policisté zadrželi přímo s penězi, si řekli o úplatek nejen za Sonocentrum, ale i za již zbudované Platinium. Jejich advokáti samozřejmě vše popírají. "O žádný úplatek si neřekl," tvrdí Kvapilův právník Robert Sedláček.

Podnikatel Štopl si zpočátku nebyl jistý, jestli se má obrátit na policii. "Dlouho jsem přemýšlel, ale pak jsem si řekl, že jestli ostatní sklánějí hlavu, tak já to tedy neudělám," říká. "Je možné, že někdo za razítko nebo povolení může chtít nějakou protislužbu. Ale tohle byl exces za hranicí všeho," vzpomíná Richard Kocman, manažer stavby.

Na druhou stranu další lidé, kteří se kolem stavebních investic na úřadu pohybují, si ničeho zvláštního nevšimli. "Nepřišlo mi, že by se v tom stavebním řízení dělo něco podezřelého. A ani při jiných akcích," namítá Blažena Hubáčková, lidovecká zastupitelka a předsedkyně stavební komise.

Korupční sleva

Štopl pak hrál s Kvapilem a Novotným korupční hru a pomohl policii vše zaznamenat. Jak schůzky natáčel a kolik se jich uskutečnilo, o tom mluvit nechce. Zřejmé je, že čtyřmilionový úplatek se postupem času výrazně snížil. Novotný byl údajně ochoten slevit na dva miliony a pak ještě o jeden milion. 

O tom, jak politici o úplatcích vyjednávali, má policie každopádně konkrétní důkazy - a nejen Štoplovu svědeckou výpověď. Na jejich základě detektivové zatkli starostu přímo na ulici a Novotného v jeho bytě. O vyšetřování ale policie zatím nechce vůbec mluvit, dokud vyšetřování neskončí, neuvolní prý žádné informace. "Může to trvat dva i tři měsíce," říká mluvčí státního zastupitelství Hynek Olma.

Případ mají na starosti pražští protikorupční detektivové, podle informací HN se totiž policisté báli, aby někdo v Brně chystanou akci nevyzradil. Ta přitom proběhla relativně rychle - mezi první údajnou žádostí o úplatek až po samotné zatčení uběhl zhruba týden. Štopl tvrdí, že mu v rozhodování, jestli kauzu otevřít, pomohlo i podezření, že policisté stejně Novotného bedlivě sledují. Jak se k němu dostal, ovšem nechce prozradit. "Ovlivnilo to moje rozhodnutí," naznačuje Štopl.

Špatná pověst 

Novotný je vůbec zajímavou postavou. Bývalý tajemník Brna-střed a člen ODS nemá právě nejlepší pověst. Nikdy sice nebyl z ničeho obviněn, ale měl blízko ke dvěma majetkovým kauzám.

Poprvé, když televize Nova natočila jistého Petra Panchártka, jak slibuje za dvěstětisícový úplatek přidělení městského bytu - díky kontaktům na zastupitele za ODS. Tajemník Novotný tehdy zodpovídal za úředníky bytového odboru, přes něž údajně bylo možné byt získat.

Podruhé šlo o pronájem pozemků získaných od armády. Novotný navrhl zastupitelům, aby je radnice pronajala na stavbu bytů, podle policie ovšem nevýhodně - za korunu na rok. Soud sice neukázal na viníka, Novotný však nakonec z funkce odešel. Navíc když radnice musela státu zaplatit desetimilionovou pokutu za to, že podle pravidel parcelu pronajmout vůbec nesměla.

Starostovi Kvapilovi se doposud aféry vyhýbaly - loajální člen ODS, který vstoupil do strany hned po vzniku, bývalý folkový zpěvák a muž, který měl se Žabovřeskami velké plány, od vybudování sjezdovky až třeba po golfový areál.

Notorický volič ODS

Občanští demokraté v Brně jsou nyní přesvědčeni, že kauza "Žabovřesky" se před volbami nemohla zjevit jen tak. Jejich šéf Pavel Blažek otevřeně mluví o pasti, kterou mohla na jeho kolegy nalíčit opozice, případně vlastní členové zdejší rozhádané ODS. "Brněnskou ODS obchází strašidlo kriminalizace a diskreditace," napsal před pár dny Blažek v dopise straníkům. Žádné důkazy ale nepředložil.

Jiří Štopl nad tím jenom kroutí hlavou - a je vidět, že ho taková vyjádření pořádně dopalují. "Jsem notorický volič ODS, ale ani já ani moji spolupracovníci nepatříme k žádnému brněnskému křídlu. Vůbec ty lidi neznám," brání se Štopl.

Dům, kvůli kterému se mělo uplácet
Jiří Štopl zbohatl v šoubyznysu a v realitách a chystal se investovat 300 milionů do extravagantního společenského a kongresového komplexu Sonocentrum, který měl vyrůst v centru Brna do roku 2011. Brněnští politici nejdříve projekt podporovali, na přelomu roku se ale začaly objevovat obstrukce. Štopl postavil v Brně již jedno administrativní centrum Platinium.