Nad státním rozpočtem visela už několik měsíců nebezpečná hrozba. Kvůli chybě v zákoně totiž mohl být až o sto miliard korun děravější než dosud.

Rozhodnutí, na kterém záviselo, zda česká státní pokladna v době krize zkolabuje, vyhlásil dnes v Brně Nejvyšší správní soud. Ten zrušil průlomový verdikt, podle něhož firma Ježek software nemusela kvůli chybě v zákonu platit sociální pojistné za půli roku 2007.

Nejvyšší správní soud svůj verdikt zdůvodnil tím, že kvůli chybě v zákoně nemohla zaniknout povinnost k placení pojistného na sociální zabezpečení. Stát tak asi miliardy firmám vracet nebude muset.

Soud kritizoval tvorbu zákonů

"V daném případě poukazem na zjištěnou legislativní chybu není možno dospět k závěru o přechodném zániku platební povinnosti k placení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, neboť takový výklad by byl zcela mechanický," uvedl NSS v tiskové zprávě. Vyměřovací základ se podle soudu dal ve sporném období vyvodit z jiných ustanovení zákona.

Ježek Software tak bude muset zřejmě znovu zaplatit pojistné na sociální zabezpečení za první pololetí roku 2007 a to už podruhé. Firma už v minulosti na základě výměru České správy sociálního zabezpečení pojistné odvedla včetně penále, rozhodnutím soudu ale peníze dostala zpět.

Nejvyšší správní soud v rozhodnutí zdůraznil, že "ve prospěch" státu rozhodl jen díky tomu, že vyměřovací základ firem a organizací lze odvodit od vyměřovacích základů zaměstnanců. Kdyby však ze zákona vypadla například definice vyměřovacího základu zaměstnance, musel by soud rozhodnout ve prospěch plátců pojistného, a to bez ohledu na "mimořádně nepříznivý dopad na státní rozpočet".

"Úlohou soudní moci totiž rozhodně není napravovat následky chaotického a vadného způsobu přijímání zákonů v Parlamentu České republiky za účelem zabránění značných ekonomických ztrát z toho plynoucích," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Marií Turkovou.

Soud zároveň kritizoval chaotický a nepřehledný legislativní proces. "Jeho výsledkem je stále se zhoršující kvalita právního řádu, jež působí mezi adresáty právních povinností často oprávněné pocity bezradnosti, snižuje důvěru v právo, vyvolává znepokojení a zbytečně též zatěžuje příslušné orgány a instituce, které přijaté normy aplikují a interpretují," domnívají se soudci.

Ministr: Jsem rád, ale neskáču do stropu

Ministr práce a sociálnich věcí Petr Šimerka přivítal rozhodnutí soudu ale věc nechtěl komentovat, nezná prý zdůvodnění. Jeho rezort se už za chybu omluvil a v poslední době apeloval na firmy, organizace a samosprávy, aby o vrácení peněz nežádaly.

Zda stát tedy nebude muset firmám vracet desítky miliard korun, si Šimerka netroufl tvrdit. "Jsem raději, než jsem byl před hodinou, kdy jsem to nevěděl, ale zase abych skákal do stropu, aniž bych věděl, jaké to má další souvislosti a hlavně jak je to zdůvodněno, nemohu se k tomu vyjádřit," řekl ministr.

Podle Šimerky nikdo nepochybuje o tom, že povinnost platit pojistné nikdy nezanikla. Pochyby mohly vzniknout o tom, že nebylo zcela zřejmé, jakou metodikou část pojistného vypočítat. "Nejasné to bylo podle mého názoru jen jedinému plátci," podotkl Šimerka a upozornil na to, že dalších 260.420 plátců pochyby nemělo, nebo si je vyjasnilo.

Firma se může obrátit na Ústavní soud

Rozsudek soudu je klíčový. Pokud by totiž soudci rozhodli, že stát v prvním pololetí roku 2007 neměl kvůli chybnému zákonu právo pojistné vybírat, obrátily by se na Českou správu sociálního zabezpečení nejspíš tisíce dalších firem, které by žádaly vrátit zpět to, co v roce 2007 státu zaplatily.

Od prosince loňského roku, kdy HN na případ upozornily, se přihlásilo už téměř sedm tisíc firem, které požadují po státu vrácení celkem 17 miliard korun. A po rozsudku mohla přijít další lavina žadatelů - pokud by chtěly pojistné vrátit všechny firmy v Česku, mohlo by to státní pokladnu vyjít až na 100 či 120 miliard korun.

Kauza se nyní vrací k liberecké pobočce krajského soudu a obecné soudy musí respektovat názor Nejvyššího správního soudu. Firma Ježek software se může obrátit na Ústavní soud, což také, pokud neuspěje u librereckého soudu, učiní. V případě další neúspěchu prý požene majitel firmy Tomáš Ježek spor až před evropské soudy.

Za celý spor může nepozornost zákonodárců, kteří v roce 2006 měnili zákon o pojistném na sociální zabezpečení. Vypadla z něj omylem pasáž, která určovala vyměřovací základ pojistného, a stát tedy neříkal jasně, kolik mají firmy vlastně zaplatit.

Majitel firmy Ježek software si chyby všiml a jeho firma pojistné neodvedla. Česká správa sociálního zabezpečení peníze vyžadovala, firma se však začala se státem soudit. Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem dala loni v srpnu firmě za pravdu. Stát se ale obrátil na Nejvyšší správní soud.

"Nikdy jsem ale nezpochybňoval povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení a ani jsem se mu nevyhýbal," zdůraznil dnes Ježek. Dodal, že poctivě na základě zákona vypočítával nulový základ daně a z něj odváděl nulovou daň. "Protože 26 procent z nuly je zas jen nula, vždy jsem o tom také správu sociálního pojištění písemně informoval," vysvětlil svůj postoj majitel českolipské společnosti, který chybu v zákoně objevil.