Odvrácení čtvrteční stávky ve veřejné dopravě berou za svůj úspěch především lidovci. Ti mohli dát díky své rozhodující pozici mezi pravicí a levicí odborům na výběr: Buď zrušíte stávku a získáte velkou naději, že zákon, který vám zajistí nižší zdanění zaměstnaneckých výhod, projde, nebo budete stávkovat a na schválení zákona o DPH můžete zapomenout. "Využili jsme našeho vlivu, abychom řekli, že tato norma není důvod pro stávku,“ obhajuje jednání lidovců v rozhovoru pro HN první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

HN: Stávka se neuskuteční i díky tomu, že KDU-ČSL slíbila, že v tomto případě pomůže schválit zákon o nižším DPH. Považujete výsledek jednání odborů za úspěch KDU-ČSL?
Určitě ano. Pro nás to také nebylo lehké, protože už jednou jsme pro zákon hlasovali. To, jak mají být zaměstnanecké benefity zdaněné, je samo o sobě téma, rozhodně není černobílé. To ale nebylo hlavním problémem. Šlo o to, jakými prostředky dosáhnout schválení zákona. A KDU-ČSL řekla, že souhlasí s vládou, která se rozhodla změnu zákona předložit, ale nechceme, aby se kvůli tomu stávkovalo. Ta stávka podle nás nebyla odůvodněná. Naše podpora rozhodujícím způsobem ovlivní to, jestli zákon bude schválen. A my jsme našeho vlivu využili k tomu, abychom řekli, že zákon o DPH není důvod pro stávku.

HN: Platí tedy, že nyní po případném vrácení zákona Senátem ho pomůžete přehlasovat?
Stále to platí. Kromě  nemocného kolegy Tomáše Kvapila bude hlasovat pro zákon všech dalších osm poslanců KDU. Musím ocenit rozhodnutí odborů. Je projevem zodpovědnosti, že po těch všech invektivách ze strany některých politických stran i prezidenta se rozhodly ustoupit. U nás to totiž vypadá tak, že když se rozhodnete ustoupit, tak je to projev velké slabosti. Jako kdyby to nebyl projev také velké zodpovědnosti a rozumu.

HN: Minulý rok ste ale pro zákon zvyšující DPH u zaměstnaneckých výhod hlasovali stejně jako všichni ostatní. U vás to byl také omyl, jako u některých dalších poslanců a senátorů, nebo jste věděli, o co jde?
Můžu mluvit jen za sebe. Já jsem zhruba věděla, o co jde. Ale věděla jsem také, že tam mohou být problémy u výpočtu DPH. Když se o tom hlasovalo, tak působila také atmosféra, ve které se to projednávalo, například změny ministrů a to celé, myslím, ovlivnilo to, jak jsme tehdy hlasovali.
HN: Změnili jste názor a budete hlasovat tedy podle přání odborů...
Ne. I loni v létě jsme hlasovali pro zákon, který předložila vláda, protože je nutný. Myslím, že první, kdo změnil názor, je právě ona. Kabinet přišel s tím, že je potřeba něco opravit. A my říkáme, dobrá: Je-li to nutné opravit, můžeme tuto věc podpořit.

HN: Takže jste změnili názor poté, co ho změnila vláda...
Ano, mohu říct, že respektuji pozici vlády.

HN: Řekli jste, že budete hlasovat podle toho, zda stávka bude, nebo ne. Neměli byste být jako politická strana trochu principiálnější?

Ne. Když bylo jednání 10. února u předsedy sněmovny Miloslava Vlčka, kde se řeklo, že tato změna bude ve sněmovně předložena, tak již tehdy náš předseda Cyril Svoboda řekl, že KDU-ČSL podpoří tuto změnu jako dohodu s odbory. A tehdy o stávce nebyla řeč. Naopak ve chvíli, kdy odbory vystoupily s hrozbou stávky, jsme řekli, že se nám tato hrozba nelíbí. Tento zákon nestojí za to, aby se kvůli němu stávkovalo.