Soud v Jihoafrické republice ve středu takřka po roce vyslechl českého uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který v Johannesburgu vypovídal kvůli zmizení svého otce Lamberta. Informaci o tom, že se výslech uskutečnil, ČTK potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Výslechu se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Krejčíř řekl serveru Týden.cz, že jeho výslech trval dvě hodiny. "Vypovídal jsem v případu zmizení svého otce, popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv," citoval ho server.

Podle Zenklové trval výslech přes hodinu. K jeho obsahu se mluvčí nechtěla vyjádřit jednak z taktických důvodů, jednak proto, že zastupitelství zatím neobdrželo od jihoafrického soudu oficiální záznam.

Výslech byl v minulosti několikrát odložen. Pokaždé při něm chtěli být policisté z ÚOOZ, kteří se tak z JAR opakovaně vraceli s nepořízenou. Tentokrát už byli úspěšní. Mluvčí útvaru Pavel Hanták ve středu ČTK řekl, že výslechu se zúčastnili dva detektivové, kteří se ještě dnes vrací zpět do České republiky.

Mého otce rozpustili v kyselině

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Krejčířův otec prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Krejčíř mladší dnes podle serveru Týden.cz Starkův podíl na zmizení otce nevyloučil.

"Dnešní výpověď měla dvě roviny. Jednak jsem popsal, jak to ve skutečnosti bylo se smrtí mého otce, že byl rozpuštěn v kyselině, a kdo všechno měl na té smrti zájem," řekl serveru Krejčíř. Pak se ho u soudu obecně ptali například na informace o trestné činnosti a smrti zavražděného bosse českého podsvětí Františka Mrázka.

Na smrti Lamberta Krejčíře má podle jeho syna podíl Starka, který mu dlužil, nebo vládní síly, jejichž motivem byly prý mimo jiné směnky pro bývalého premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse. "Další lidé pak mohli mít ještě zájem na penězích, které měl otec u sebe. Jel mě totiž vyplatit z vazby," řekl serveru Krejčíř.

Výslech Krejčíře se měl původně konat loni v květnu, tehdy se však podnikatel k jihoafrickému soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale neuskutečnil kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, včetně podvodu, zločinného spolčení a přípravy vraždy, žije v JAR od roku 2007, poté co uprchl z Česka. Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do vlasti k trestnímu stíhání.