Co také řekl Topolánek

Šéf ODS v neformálním rozhovoru s redaktorem magazínu pro homosexuály LUI mluvil mimo jiné o premiéru Janu Fischerovi a ministru dopravy Gustávu Slamečkovi.

O ministrovi řekl, že prý uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal.

O církvi řekl, že "prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu (vymývání mozků) totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků".

Šéf ODS Mirek Topolánek přežil pokus o puč ve straně. O výzvě, aby předseda strany rezignoval kvůli svým kontroverzním výrokům o církvích, Židech a homosexuálech, od sedmi hodin ráno jednalo téměř 12 hodin v Praze nejužší vedení strany.

„Zůstávám nadále předsedou Občanské demokratické strany a povedu ODS do voleb. Toto mé rozhodnutí mí kolegové respektují,“ řekl Topolánek na tiskové konferenci.

Topolánek zůstává ve své funkci a i na kandidátce pro sněmovní volby, kdy je volebním lídrem na jižní Moravě. Šéf ODS se znovu omluvil za svá slova, zároveň vyzval k "zanechání nesmyslných vnitřních svarů." Znovu však zdůraznil, že jeho slova byla vytržena z kontextu.

Zároveň odmítl útoky sociálních demokratů. "Nebudu používat ploché věty ani hovořit oklikou. Budu si dávat pozor na pusu. Možná někdy neslušně mluvím, ale nikdy neslušně nejednám," dodal s tím, že se nyní bude plně soustředit na předvolební kampaň.

„Nikdy nebudu nakašírovaným politikem, který bude své názory posouvat, jak mu radí mediální poradce,“ vzkázal nepřímo Topolánek šéfovi ČSSD.

Celé prohlášení Mirka Topolánka - čtěte ZDE

ODS neměla jiné řešení

Podle všech indícií se  vedení strany nepodařilo vyyslet náhradní řešení, co by se stalo kdyby ho odvolali. Ve čtvrtek se ještě sejde výkonná rada ODS.

K celé kauze se vyjádřil i prezident Václav Klaus. "V každém případě vím, že se památným rozhovorem pana Topolánka pro časopis Lui něco událo a myslím, že se to nedá odestát. Nepochybně se na naší politické scéně něco stane, ale jak tím zamíchají ti hráči, jak u nich bude vítězit racionální pocit, loajalita, dobrý nebo špatný kalkul, to já nemohu soudit," uvedl prezident.

Zdroj z ODS serveru iHNed.cz řekl, že Topolánek špičkám ODS vzkázal, že si mají lídra hledat sami. Jedenáctičlenné grémium, ve kterém je prý většina pro Topolánkův odchod, se tak dostalo do slepé uličky, protože předsedu strany nemůže odvolat, to smí pouze kongres.

Vedení ODS se celý den zřejmě dohadovalo na tom, kdo by mohl ODS vést po Topolánkovi. Podle zdroje iHNed.cz by se nezáviděníhodného úkolu mohlo zhostit trio místopředsedů - Petr Nečas, Ivan Langer a David Vodrážka, jak už napsaly LN. Další variantou je současný šéf moravskoslezské kandidátky Pavel Drobil, třetí možností je místopředseda Nečas. Mluví se i o místopředsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové.

Občanští demokraté tak svedli dva měsíce před volbami zničující vnitrostranickou bitvu. Rozpoutal ji právě Sobotka, který vyzval Topolánka, aby odstoupil z kandidátky do sněmovny i z vedení strany. Vadí mu jeho výroky na adresu gayů, Židů a církví při neformálním rozhovoru pro gay magazín LUI.

"Žádný vnitrostranický puč to není. Je možné, že to lidé okolo Mirka Topolánka takto vnímají, ale já jsem jen řekl svůj názor," uvedl Sobotka. V pondělí večer se k výzvě na Topolánkovo odstoupení přidala i Němcová a později senátor Alexandr Vondra.

Topolánek výzvu muže, jenž vždy patřil mezi jeho nejvěrnější spojence, označil za "uměle vytvořenou". Hned v neděli se za svá slova veřejně omluvil, ale reagovat chce právě až po jednání grémia strany.

Vedení na Topolánka tlačit nebude

K Sobotkově iniciativě se členové vedení zatím nechtěli příliš vyjadřovat, Topolánka však nikdo z nich jasně nepodpořil. "Domluvili jsme se, že nebudeme nic říkat a počkáme na výsledek grémia. Nechceme stupňovat tlak na Topolánka," prozradil HN pod podmínkou anonymity jeden z místopředsedů ODS.

Část vedení sází na to, že předseda sám odstoupí, zároveň se ale obává, že pod příliš velkým tlakem by mohl zareagovat opačně a zůstat. "Silově" ODS svého předsedu odvolávat nechce.

Výzva k rezignaci zazněla například od ODS ve Zlínském kraji. "Snad chápete, že jste především na jižní a jihovýchodní Moravě pomohl konkurenčním politickým stranám TOP 09 a KDU-ČSL a potěšil socialisty a komunisty," napsal Topolánkovi poslanec Jaroslav Plachý ze Zlínska. Topolánka vyzval, aby ODS udělal "poslední službu" a odchodem z čela strany zlepšil její volební vyhlídky.

Většina straníků tvrdí, že je prohlášení šéfa Senátu šokovalo. Je ovšem nepravděpodobné, že by politický matador typu Přemysla Sobotky pronesl podobnou výzvu, aniž by si předem zajistil podporu alespoň části vlivných straníků.

Mnoho členů totiž připouští, že Topolánkovy výroky v LUI byly sice nešikovné, avšak nikoliv skandální - celá aféra tak mohla posloužit jen jako záminka pro odstranění nepopulárního expremiéra.
Sobotka má navíc na dobrém výsledku voleb osobní zájem - v roce 2013 chce kandidovat na prezidenta a výrazné vítězství ČSSD by znamenalo konec nadějím.

Například i Topolánkův kritik pražský primátor Pavel Bém dal ale najevo, že se mu do tohoto riskantního kroku nechce. Topolánek stojí v čele ODS více než sedm let. Stranu dovedl vítězně do několika voleb, včetně sněmovních v roce 2006. Dlouhodobě se ale potýká s neuváženými výroky a činy, které škodí jeho image.

Co se dá očekávat? Pokud Topolánek neodstoupí, propadne se strana do vleklých sporů. Předseda měl už nyní pocit, že mu ODS nerozumí a opouštějí ho spojenci. Boj s "nepřáteli" by se mohl vystupňovat.

 

Pokud by naopak Topolánek tlaku ustoupil, ODS by musela narychlo najít novou tvář. Tou by měl být někdo známý, ale současně odtržený od afér typu toskánská vila. V této souvislosti někteří občanští demokraté zmiňují Petra Nečase nebo Miroslavu Němcovou.

Ti představují typ politiků, kteří sice nepatří k nejvýraznějším tvářím, mohli by však během dvou měsíců do voleb získat zpět pro ODS důvěru voličů. Jenže spekulace o Topolánkových nástupcích nechce nikdo oficiálně komentovat.

Vnitřní konflikty zhoršují již tak dost špatné volební vyhlídky ODS. Strana zaostává za sociálními demokraty až o 14 procent a její voliči jsou citliví na hádky. Navíc mají v letošních volbách alternativu - TOP09.

Přepis rozhovoru pro časopis LUI. ODS ho na svém webu prezentuje jako "neformální, při focení pro časopis".

LUI: Pane předsedo, zkuste pěti slovy popsat klasického homosexuála, jak ho vidíte vy?
Normální člověk, který bojuje za svá práva.
(...)

LUI: Zkusme přídavná jména.
Přídavná jména? ... Tak já to neřeším, když ten problém mám vyřešený, tak nemám potřebu vymýšlet nějaká přídavná jména.

LUI: Tak něčím jsme specifičtí a dají se najít nějaké vlastnosti, dá se najít něco, co je společný.
Po mě chceš něco, co já neřeším. (...) Ty po mě chceš to klišé a jestli nechci něco přehrávat a kdybys mě neřekl, tak já bych to neřešil sám od sebe. Takže já neumim dát dohromady specifická adjektiva pro ty negaye.

LUI: Mě zajímá vaše představa...
To neumim říct, sice mám představu, že Češi jsou nějací... více rovnostářští, více závistiví, malost, připo... ale tohle neumím...

LUI: OK, tak jo, děkuji za odpovědi. (...) Ale já bych chtěl nějakou tu jinakost, vymezit jinakost ženský nebo chlapa...
(...)
To ale o tom člověku nevypovídá vůbec nic. (...) Já to nehledám, já to necítím jako problém. Já vím, co chceš slyšet.

LUI: Já jsem chtěl slyšel pět adjektiv?
Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer, prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí, s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem, to nesouvisí s tím, že je gay.

LUI: To ne, to ne, ale chtěl jsem od vás něco hezkého.
Hezkého, to se ode mě už nedočkáte.

LUI: OK, tak díky.

Zdroj: www.ods.cz


Jak probíhal rozhovor a focení pro magazín Lui?