Ministr pro lidská práva Michael Kocáb zatím z vlády neodejde, i když ho k tomu vyzvala Strana zelených, která ho do úřednického kabinetu nominovala. Kocáb se obává, že by jeho demise mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi.

O personálních změnách ve vládě by podle Kocába měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s premiérem Janem Fischerem. Takové jednání požaduje i ODS. Fischer se k výzvě zatím nevyjádřil.

"Nechci, aby se otázka mé demise stala dalším příspěvkem k destabilizaci politických poměrů v zemi. Takové riziko je nutné všemi dostupnými kroky odvrátit," uvedl Kocáb v dnešním tiskovém prohlášení.

Situaci, která nastala poté, co zelení stáhli z vlády svého ministra Jana Dusíka a premiér místo něj do čela resortu postavil ministra zemědělství Jakuba Šebestu (za ČSSD), Kocáb v úterý konzultoval s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, šéfem zelených Ondřejem Liškou i s Fischerem.

"Zjistili jsme, že většinový názor považuje za nejvhodnější, aby politické strany, které se podílely na vytvoření úřednické vlády, opět zasedly k jednacímu stolu," uvedl Kocáb. Schůzku by prý uvítal, protože by umožnila vrátit se k původním dohodám o úřednické vládě.

Podle dnešního vyjádření Lišky nemá SZ o čem s Fischerem jednat. "Tato vláda se zdiskreditovala", prohlásil předseda zelených. Na postoji zelených ke kabinetu se podle něj nic nemění, podporovat už ho nebudou. Kocábovu iniciativu svolat schůzku hodnotí jako "dobře míněnou, ale absolutně marnou snahu". Výzva Kocábovi, aby kabinet opustil, podle Lišky stále platí. "Myslím si, že pokud se jeho iniciativa ukáže jako marná, je jediným logickým vyústěním rezignace," konstatoval.    

Topolánek: Nevím, zda má schůzka cenu

Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že je připraven s Fischerem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický. "Po bezprecedentním kroku jmenování Šebesty na post ministra životního prostředí se trochu obávám, po všech těch porušeních dohod, které byly učiněny v úvodu vytváření této překlenovací vlády, jestli takové jednání bude mít smysl," řekl.

"Po rozhodnutí zelených opustit post ministra životního prostředí měla o vedení resortu rozhodnout ODS," míní Topolánek. Občanští demokraté v úterý dali najevo, že jsou připraveni navrhnout do vlády své kandidáty, aby v ní zástupci ČSSD neměli většinu.

Strana zelených se v úterý rozhodla, že přestane podporovat Fischerovu vládu poté, co premiér řízením ministerstva životního prostředí pověřil Šebestu. Kocáb je posledním zástupcem SZ v kabinetu. Dusík předtím podal demisi kvůli sporům s Fischerem o podmínky modernizace elektrárny Prunéřov II.  Premiér vzal podle svého mluvčího rozhodnutí zelených na vědomí, nevidí ale k němu žádný racionální důvod.

ODS podobně jako zelení pokládá Šebestovo nové pověření za zpochybnění dohody o úřednické vládě a důvěry, kterou původnímu půdorysu dohody politických stran vyslovila sněmovna.

Vedení ODS nadále respektuje, že nominace ministra životního prostředí náleží zeleným a že jejich reakce na rozhodnutí premiéra, které vychází vstříc ČSSD, "může vyvolat vážnou vládní krizi" s ekonomickými důsledky.

Liška už ve středu řekl, zelení nemohou vládu dál podporovat kvůli postoji kabinetu k ochraně životního prostředí, vadí jim také převaha ministrů nominovaných do kabinetu sociálními demokraty.
"Kocáb vzal rozhodnutí vedení zelených na vědomí a respektuje ho," uvedl tehdy Liška.

Podle šéfa zelených jde nyní už jen o loutkovou vládu řízenou předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. To Paroubek v úterý odmítl. Zelení jsou podle něho neodpovědní a pokouší se vstát z mrtvých, protože volební preference se jim pohybují kolem hranice volitelnosti. "Hledat nepřítele nebo viníka nepřímého v Jiřím Paroubkovi je ubohé, trapné a ukazuje to dětský charakter politiky Strany zelených," řekl šéf ČSSD.