ČSSD: Nečas by měl říct, koho chce do vlády

Sociální demokraté vyzvali Nečase, aby zveřejnil svou představu o případné vládě své strany po květnových parlamentních volbách.

Lidový dům podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana zajímá, zda by v kabinetu ODS zasedli i někdejší ministři vnitra a zdravotnictví Ivan Langer a Tomáš Julínek.

Oba dva jsou sociálním demokratům dlouhodobě trnem v oku. Místopředsedu a šéfa volební kampaně ODS Langra ČSSD kritizuje za jeho údajné spojení s organizovaným zločinem. Julínek se stal symbolem poplatků ve zdravotnictví, proti kterým se ČSSD výrazně vymezuje.

Nečas dal poté, co jako volební lídr minulý čtvrtek nahradil předsedu ODS Mirka Topolánka, najevo, že by pokládal za přirozené kandidovat v případě volebního vítězství na premiérskou funkci. Sama ODS v tom však zatím nemá zcela jasno.

Nový volební lídr ODS Petr Nečas sice za sebou nemá na rozdíl od Mirka Topolánka žádné skandály, ale i tak se bude muset připravit na tvrdou negativní osobní kampaň ze strany sociálních demokratů. ČSSD se totiž chystá okamžitě zaútočit jak na některé Nečasovy nesplněné sliby, tak na to, že právě on byl jako ministr práce v minulých třech letech hlavním mozkem úsporných sociálních reforem.

Socialisté chtějí už tento týden na plakátech a billboardech beze zbytku využít asi nejslabšího místa, které jinak pečlivý a těžko napadnutelný Nečas má: jeho nesplněný slib před volbami 2006, že ODS nezvýší spoluúčast ve zdravotnictví.

"Petr Nečas sliboval před čtyřmi lety v předvolebních debatách, že ODS žádné další poplatky nezavede. Po volbách se ale aktivně podílel na porušení tohoto svého slibu a my to voličům řekneme," přibližuje uvažování stratégů ČSSD hlavní volební manažer strany Jaroslav Tvrdík.

Slabé místo

Pravdou je, že Nečas necelé dva týdny před minulými volbami v ČT zavedení poplatků odmítl. "My chceme zavést individuální účty, čili tam se nebude platit. Nechceme zvyšovat poplatky," odpověděl 21. května 2006 Nečas v Otázkách Václava Moravce na dotaz moderátora, jestli se ODS chystá zavést například poplatky za jídlo v nemocnici.

Zavedení poplatků mělo nezpochybnitelná pozitiva, mimo jiné snížilo zneužívání zdravotní péče, ale Nečasovi se ten nesplněný slib bude vysvětlovat dost obtížně.

V dnešním vydání deníku E15 Nečas řekl, že je připraven na to, že se stane "předmětem špinavé a diskreditační kampaně ČSSD." Socialisté podle něho nic jiného neumí. Podle Nečase ODS nemusí kampaň předělávat, protože byla cílena na program a značku ODS, narozdíl od sociálních demokratů, kteří ji prý postavili na kritice Toplánka.

Sociální demokraté použijí proti novému lídrovi ODS i to, že právě Nečas byl v Topolánkově vládě hlavním architektem sociálních škrtů, jako bylo snížení nemocenské, porodného a některých dalších sociálních dávek.

Zároveň využijí Nečasovy úvahy o tom, že by firmy měly mít jednodušší možnost nabírat a propouštět své zaměstnance. "Připomeneme lidem, že výpověď bez udání důvodů je přímo koncept Petra Nečase," prozrazuje Tvrdík.

V tomto bodě bude kampaň ČSSD hodně nepravdivá. Nečas totiž nikdy výpověď bez udání důvodů reálně zavést nechtěl. Nový zákoník práce, který dokončil loni jen pár týdnů před odchodem z ministerstva práce, sice navrhoval zkrácení výpovědní lhůty na měsíc nebo rozšíření možnosti zaměstnavatelů dávat smlouvy jen na dobu určitou, o výpovědi bez udání důvodů tam ale nebylo ani slovo. A ODS výpověď bez udání důvodu nenavrhuje ani před letošními volbami.

Petr Nečas včera nebral telefon, šéfa volební kampaně ODS Ivana Langera ale nechává změna volební strategie ČSSD v klidu. "Naši kampaň nové volební lži ČSSD určitě neovlivní. S Petrem Nečasem v čele ale dáme v kampani ještě větší důraz na vysvětlování našeho programu. Vždyť právě Nečas je významným spolutvůrcem celého programu ODS," říká Langer.

ODS může brát malým

Většina menších stran, jako je TOP 09, lidovci, zelení nebo Věci veřejné tvrdí, že jsou v klidu a žádné větší změny ve své kampani s nástupem Nečase nechystají. I když třeba pro KDU-ČSL by mohlo být dosazení konzervativního katolíka Nečase, který v ODS asi nejvíc zdůrazňuje prospěšnost silné státní prorodinné politiky, dost nepříjemné.

Právě masivní podpora rodin je totiž základem programu lidovců. "Ano, to je sice pravda, ale Nečas například pořád hájí snížení mateřské o 20 procent. To se s prorodinnou politikou vylučuje a našim voličům to připomeneme," říká šéf lidovců Cyril Svoboda.