Plzeňská právnická fakulta v pátek kurýrní službou odeslala rektorovi Západočeské univerzity první návrhy na odebrání titulu u držitelů Ph.D. Začíná tak proces odebírání titulů. Rektor zahájí správní řízení po Velikonocích.

Do konce dubna také práva pojmenují konkrétní viníky kauzy a univerzitě zřejmě doporučí, aby podala žalobu na ochranu svého dobrého jména a aby rozšířila trestní oznámení. Novinářům to řekli rektor Josef Průša, proděkan práv Petr Bezouška a děkan Jiří Pospíšil.

"Vstupujeme do závěrečné fáze, i když její délku lze jen těžko odhadnout," uvedl Průša. Pospíšil ČTK potvrdil, že kolem oběda odeslal prvních šest materiálů, dva z nich jsou ale složitější.

Jména nebyla zveřejněna

Podle Bezoušky komise univerzity původně pojmenovala pochybení u 14 ze 63 držitelů Ph.D. Šest jich bylo nejzávažnějších, ale z těchto šesti dva lidé ještě nedostali diplom. Bezouška novinářům řekl, že v jejich případě fakulta proto nebude podávat návrh, ale oznámí jim, že diplom nebude vydán, jsou nadále studenty a uvede, co musí udělat, aby mohli dostudovat. Pospíšil upřesnil, že i tyto případy odešly k rektorovi.

V případě zbylých osmi držitelů Ph.D. požádá vedení práv děkany ostatních tří právnických fakult v ČR, aby jejich experti prostudovali dizertační práce a podali k nim stanoviska. Jména adeptů na ztrátu titulu Ph.D. dosud oficiálně potvrzena nebyla, spekuluje se třeba o bývalém proděkanovi fakulty Ivanu Tomažičovi nebo například o odvolaném šéfovi akademického senátu Danielu Teleckém.

Do půlky dubna fakulta vyhodnotí a předá návrhy u absolventů bakalářského studia, do půlky května totéž učiní s absolventy magisterského studia. U zhruba stovky držitelů titulu JUDr. nechá v Brně prozkoumat rigorózní práce programem na odhalování plagiátů.

Rektor Josef Průša v pátek připustil, že univerzita bude muset řešit, v jakém postavení dotyční po odebrání diplomu budou. V úvahu totiž přichází, že zůstanou studenty ZČU s neukončeným studiem a budou moci složit novou kvalifikační zkoušku, aby titul získali.

Podle Průši univerzita nyní kvůli kauze spolupracuje s policií, je ve styku s advokátními kancelářemi. Akreditační komisi i ministerstvu školství, jež podalo kvůli aféře trestní oznámení na neznámého pachatele, poskytlo závěrečnou zprávu včetně jmen hříšníků. 

Velký podíl na zjištěných problémech na právech v Plzni měl podle komise bývalý děkan fakulty. Porušil prý v mnoha případech studijní a zkušební řád, vlastní vyhlášky, možná i vysokoškolský zákon. Netýká se to jen posledního děkana Jaroslava Zachariáše, ale i jeho předchůdce Milana Kindla. Pokud univerzita skutečně podá žalobu, bude to první krok na svoji obranu, který od vypuknutí aféry učinila.

Fakulta sestaví etickou komisi 

Podle Bezoušky je vnitřní vyrovnání se s minulostí ještě důležitější než samotný proces odebrání titulů. "V některých případech bylo skutečně jméno univerzity a fakulty poškozeno, chceme, aby se viníci dostali na světlo," řekl Bezouška.

ZČU pracuje nyní i na sestavení etické komise, k níž by se měly dostat všechny problematické případy. Pětičlenná komise bude mít tři externisty a dva experty ze ZČU. "Čekáme na vyjádření Univerzity Karlovy, už máme příslib z Akademie věd a Palackého univerzity," uvedl rektor. Oslovil i Masarykovu univerzitu v Brně, ta však údajně nenašla nikoho, kdo by se mohl etického panelu v Plzni zúčastnit.

Na škole ukončil v minulém týdnu kontrolu Úřad pro ochranu osobních údajů. Rektor uvedl, že se poradí s tímto úřadem o tom, zda a jestli zveřejnit jména hříšníků. Rozhodnutí rektora o odebrání titulu bude konečné, ohradit se dotyční budou moct pouze u soudu.