Výše mateřské podle hrubé mzdy

Plat 10 000 Kč

mateřská nyní: 5 340
mateřská po novele: 6 930

Plat 20 000 Kč

nyní: 10 680
po novele: 13 830

Plat 30 000 Kč

nyní: 14 910
po novele: 19 050

Plat 40 000 Kč

nyní: 17 730
po novele: 22 320

Plat 50 000 Kč

nyní: 19 500
po novele: 24 390

Pozn.: Vyšší mateřskou by měly dostat ženy zpětně od 1.1. 2010.

Občanští demokraté dál mění pod novým lídrem Petrem Nečasem svou předvolební strategii. Poté, co zostřili kampaň proti ČSSD, se rozhodli, že už do konce volebního období nebudou blokovat zákony, které zvýší schodek veřejných financí.

Změna taktiky má úplně konkrétní důsledek: ještě do voleb prakticky jistě projde zvýšení mateřské o víc než 20 procent i zvýšení ošetřovného pro rodiče, kteří doma zůstávají se svými nemocnými dětmi.

"Budeme hlasovat proti dalšímu zadlužování země, které zvýšení mateřské přinese, ale žádné obstrukce už do voleb nechystáme. Zákon má ve sněmovně většinu a nemá cenu hrát předem prohrané bitvy," řekl HN volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas. 

Konec obstrukcí kvůli průzkumům?

Kvůli vyšší mateřské a ošetřovnému se stát zadluží o další dvě miliardy ročně. Lídři ODS tvrdí, že nic jiného než nemožnost zabránit zvýšení mateřské za jejich rozhodnutím není. Pravdou je, že právě v době, kdy ODS během ledna až března mnoho dní blokovala sněmovnu, klesla straně citelně podpora.

Podle volebního modelu CVVM ztrácela ODS ještě v polovině ledna na ČSSD jen 2,5 procenta. Po dvou měsících obstrukcí ale už vedla ČSSD podle CVVM o 6,5 procenta. "Opravdu jsme se nerozhodli podle průzkumů, ale kvůli tomu, že nemáme šanci zvýšení mateřské zabránit," říká místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Naráží na to, že ve sněmovně dnes chtějí pro zvýšení mateřské hlasovat socialisté, komunisté, lidovci i zelení. A všechny tyhle strany mají dnes ve sněmovně velmi pohodlnou většinu 108 z 200 hlasů. Až budou poslanci příští týden hlasovat o vetu Senátu, který návrh na zvýšení mateřské do sněmovny vrátil, tak se prakticky jistě najde potřebných 101 hlasů pro to, aby poslanci zvýšení mateřské potvrdili.

 

Všichni šéfové stran z "promateřské" koalice navíc říkají, že jejich poslanci na hlasování přijdou. "Mateřská je tak klíčové téma, že při hlasování budeme všichni. S výjimkou pana poslance Kvapila, který je stále nemocný," říká předem šéf lidovců Cyril Svoboda. "Počítáme s tím, že přijdou všichni naši poslanci, pokud jim v tom nezabrání nemoc nebo nějaká jiná vážná překážka. Zatím se mi ale nikdo neomlouval," dodává předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. A úplně stejně mluví i šéf komunistů Vojtěch Filip a předseda zelených Ondřej Liška.

ODS i přes pokles voličské podpory tvrdí, že její obstrukční taktika stála za to. Argumentuje tím, že zabránili aspoň zvýšení nemocenské, vyplacení 13. důchodu a zrušení poplatků ve zdravotnictví. Všechny tyhle kroky by přitom zadlužily zemi za rok o 15 miliard ročně. "Zvýšení mateřské sice stát zadluží, ale je to lepší krok než rušení systémových reforem, jako je zavedení poplatků nebo třídenní neplacené nemocenské," vysvětluje Gandalovič.