K hlavním pilířům volebního programu politického uskupení Věci veřejné patří zrušení poplatků ve zdravotnictví, zvýšení mezd učitelům, snížení počtu úředníků, snížení výdajů na armádu a především zefektivnění hospodaření státu. Uvedl to na nedělní konferenci strany v Brně její předseda Radek John. Úspory a další kroky by prý mohly přidat do státní pokladny v době hospodářské krize desítky miliard korun.

Strana navrhuje nejprve zrušit poplatky v lékárnách a následně i u lékaře. Chce, aby nemocnice byly schopny poskytovat nejen kvalitní standardní péči, ale i nadstandardní těm, kteří si ji mohou dovolit. Nemocnicím by to mělo zvýšit zisky.

Sociální systém by podle Johna měl být adresnější. Neměl by dále podporovat příživníky. Sociální nepřizpůsobiví občané by neměli mít nárok "na plný servis od státu" - tedy všechny dávky. Nutná je důchodová reforma - stát prý musí zajistit pokojné stáří, na "luxusnější důchod" si lidé musí ušetřit.

Klíčová je podle Johna kapitola úspory. Většina velkých politických stran prý počítá hlavně s tím, že v době krize vytáhne zavedením různých daní další peníze z kapes občanů.

Vrátíš, zdaníš a my ti odpustíme

Věci veřejné to odmítají s tím, že státní pokladnu lze naplnit jinak. Receptem na to podle nich je zeštíhlení počtu úředníku státu, tvrdý boj s korupcí, zrušení všech nevýhodných prodejů, na nichž stát prodělal. "Kdybychom dostali většinu ve volbách, okamžitě snížíme 10 procent všech úředníků," uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. "Voliči musí vědět, který poslanec nechce ušetřit 23 miliard ročně. Čili my tím budeme vlastně čistit i politické prostředí, lidé budou přesně vědět, kdo škodí, kdo chce šetřit," řekl.

Jeho aparát může šetřit například zavedením centrálních nákupů. Předseda strany upozornil, že Švédsko tím dosáhlo výrazných úspor.

"Centrální nákup je švédský model. Tím, že všechny státní a centrální instituce nakupují společně, získávají množstevní slevu a ve Švédsku statistika říká, že uspoří 20 % rozpočtu. Je třeba spočítat, kolik aut, kancelářských potřeb, nábytku potřebují centrální instituce a z toho ubrat 20 %. My ovšem chceme štíhlý stát a chceme plošně snížit o 10 % počet státních úředníků, takže číslo centrální nákupy by se ještě snížilo o 10 %. Pohybujeme se tady v odhadech, ale opíráme se o zkušenosti ze zahraničí. Každopádně přesné číslo je: centrální nákupy způsobí snížení cen o 20 %," uvedl v rozhovoru.

Asi sto miliard korun by měla zpět do ekonomiky vrátit daňová amnestie. Stát by měl říci těm, kteří mu dluží na daních, peníze vrátíš, zdaníš a my ti odpustíme, uvedl John s tím, že obdobný přístup se vyplatil například v Itálii. Amnestie ale musí být spojena s tvrdým postihem těch, kteří ji nevyužijí.

Právě na úsporách by se měly získat peníze na zvýšení mezd učitelů. Republika by měla podle Johna snížit výdaje na armádu a především aparát tisíců jejich občanských zaměstnanců.

John ve svém projevu prohlásil, že "loď jménem Česká republika se dostává na mělčinu" a pokud se neučiní jasné ekonomické kroky "nebude o dalších volbách již co zachraňovat".

Podle Johna pomůže ekonomice k rychlému startu okamžitá změna systému podmínek pro čerpání evropských fondů. "Největší zločin, který tady politici udělali, je to, jak naprosto korupčně nastavili pro čerpání podmínky. Oni je schválně udělali tak strašně přísné, aby čerpání bylo obtížné, aby se muselo chodit přes firmy, které si za to berou provize 10 procent z hodnoty projektu.  Úředníci by podle našeho konceptu byli povinni pomáhat žadatelům ty projekty vytvořit a úředníci by dostávali prémie za to, že se čerpá. To je opatření, které by nastavilo ekonomiku okamžitě: rychlý přísun těchto peněz," řekla předseda v rozhovoru.

V rozhovoru však John několik věcí svého programu zpochybnil. Zda myslí opravdu zodpovědně všechno, co voličům nabízí se prý uvidí v pondělí. "V neděli je ideová konference, od pondělka bude na webu kompletní volební verze," komentoval John námitky na jeho pochyby.