Topolánek chtěl, aby se o jeho návrhu hlasovalo tajně, členové širšího vedení na to ale hned nepřistoupili a pustili se do diskuse. Asi po hodině a čtvrt Topolánek jednání opustil, novinářům při odchodu nic neřekl.

"Věřím, že dneškem končí to ne úplně lehké období před volbami. Ve čtvrtek začíná horká volební kampaň," uvedl po jednání Langer, pro jehož odvolání hlasovalo 15 stranických kolegů. Pro Bémovo sesazení nehlasoval ani jeden účastník dnešního zasedání. Právě Langer se přitom stává po Topolánkovi novým hlavním terčem předvolební kampaně sociálních demokratů, v níž poukazují na propojení Langra s údajným šéfem podsvětí podnikatelem Františkem Mrázkem.

Topolánek podle Nečase nespojoval svůj odchod z vedení ODS s ničím jiným, než že ho má vystřídat Nečas. Nyní podle nového lídra Topolánek potřebuje čas na nadechnutí. Ačkoli jeho roli převzal Nečas, Topolánek povede delegaci občanských demokratů do Polska na pohřeb prezident Lecha Kaczyńského a dalších obětí sobotního leteckého neštěstí.

Za Langrem jeho krajská organizace stála, pražská údajně podpořila Béma, protože si jeho vysláním do sněmovny uvolní ruce před podzimními volbami do zastupitelstva hlavního města. Dnes se začalo mluvit i o tom, že vratkou pozici má i místopředseda strany Petr Gandalovič, o jehož odvolání se ale nakonec nehlasovalo. Někteří občanští demokraté se obávali, že radikální řez, který by odstranil větší počet vlivných politiků, by mohl stranu před volbami rozvrátit. Na jednání přicházeli s tím, že všechno je možné a hlasovat se bude, nechtěli ale připustit, aby se škrtání dotklo právě jejich regionu.

Topolánkovi v pondělí jeho straničtí kolegové oficiálně poděkovali "za významných osm let jeho práce pro ODS v roli předsedy". Topolánek odešel z jednání po hodině a čtvrt, podle Nečase tak učinil kvůli dalšímu programu, který měl  naplánován.

Širší vedení ODS donutilo Topolánka odejít z vrcholných funkcí kvůli kontroverzním výrokům na adresu homosexuálů a Židů. Bývalý premiér pak na zasedání užšího vedení slíbil, že odstoupí.