Letecký provoz na nebi nad Českem i celou Evropou se v pondělí pomalu začal vracet do normálu. Od půlnoci byl otevřen český vzdušný prostor ve výškách nad 7450 metrů pro přelety letounů na dálkových linkách.

V poledne byl pak obnoven provoz na všech českých letištích. Od 11 hodiny mohou létat také zdravotnické vrtulníky. Provoz na ruzyňském letišti v Praze zatím poběží podle provizorního letového řádu, časy odletů a příletů nejsou jasné, letiště čeká na požadavky jednotlivých aerolinií.

"Situace se mírně zlepšila a tak jsme rozhodli, že obnovíme poskytování služeb," uvedl Klíma s poukazem na informace meteorologů a očekávání budoucího vývoje. "Svoje kroky celoevropsky koordinujeme a přistoupily k tomu i jiné státy," dodal.

Aktuální situaci sledujte ZDE 

"Čekáme, že nám letecké společnosti budou nyní dávat požadavky na lety. Předpokládáme, že letový řád bude zpočátku v provizorním modu a bude se tvořit ad hoc," řekla mluvčí letiště Michaela Lagronová.

České aerolinie dnes podle plánu vypraví šest charterových letů, první z nich v 15 hodin. Po každém přístáni bude stroj důkladně zkontrolován. "Sami dopravci si musí vyhodnotit, zda let provedou nebo ne," dodal Klíma z ŘLP.

Vzduch od sopečného prachu by se měl výrazně pročistit ve středu, do té doby bude pršet a vát čerstvý vítr.

Německo v neděli po zkušebních letech dočasně povolilo provoz na několika velkých letištích, ale v neděli večer je opět uzavřelo až do pondělních 14:00. Stejné opatření zatím platí podle agentury AFP i v Dánsku, Irsku, Švýcarsku či Nizozemsku. V Polsku je otevřeno šest letišť v severní části země.

V Evropě by mohla být z poloviny obnovena letecká přeprava

Vulkanický prach z islandské sopky nadále paralyzuje letecký prostor nad většinou Evropy. Nicméně pokud předpověď počasí potvrdí, že se nebe nad starým kontinentem vyjasňuje, mohla by se v pondělí letecká přeprava vrátit alespoň na polovinu své běžné úrovně.

Letecké společnosti několika zemí úspěšně provedly zkušební lety strojů různých typů pouze s posádkami. S potížemi se nesetkal dokonce ani boeing britských aerolinií, který nad britskými ostrovy kroužil v neděli hodinu.

V poledne vyprší platnost zákazu v České republice a Maďarsku. Itálie by měla letiště otevřít v 7:00, o hodinu později Lotyšsko, Finsko by mělo otevřít letiště v 17:00.

Kde všude se zatím nelétá 

Přehled zemí, které kvůli sopečnému prachu z islandského vulkánu dočasně zastavily nebo omezily letový provoz nad svým územím (časy jsou uvedeny v SELČ):

BELGIE: Vzdušný prostor uzavřen nejméně do dnešních 20:00. Leteckým společnostem bylo povoleno přepravit letadla zpět do Belgie bez cestujících či nákladu.

BRITÁNIE: Britský vzdušný prostor se začne otevírat od úterý 08:00.

BULHARSKO: Vzdušný prostor je otevřen pro přelety ve výšce osmi kilometrů. V provozu jsou letiště Sofia, Plovdiv a Burgas.

ČESKÁ REPUBLIKA: Vzdušný prostor otevřen od dnešního poledne.

DÁNSKO: Vzdušný prostor je otevřen pro přelety ve výšce nad 10.800 metrů, letiště jsou uzavřena.

ESTONSKO: Vzdušný prostor je ode dneška otevřen pro přelety, ale letiště v Tallinnu zůstává uzavřeno.

FINSKO: Hlavní letiště v Helsinkách dnes od 14:00 zahájilo provoz na nejméně osm hodin do 22:00 poté, co se v sopečném prachu ve finském vzdušném prostoru otevřelo "bezpečné okno". Regionální letiště Turku a Tampere budou otevřena do 23:00.

FRANCIE: Letiště v Bordeaux, Marseille či Nice jsou otevřena. Letiště na sever od linie Nice - Bordeaux, včetně Paříže, zůstanou uzavřena nejméně do úterý 09:00.

IRSKO: Vzdušný prostor zůstane uzavřen nejméně do dneška 19:00, ale uzavření bude pravděpodobně ještě prodlouženo. Společnost Ryanair zrušila všechny své lety do a ze severní Evropy nejméně do středečního poledne.

ITÁLIE: Vzdušný prostor nad severní částí země se znovu uzavřel nejméně do úterý 08:00 poté, co byl dnes na dvě hodiny otevřen pro přelety do výšky 6700 metrů.

LITVA: Vzdušný prostor otevřen.

LOTYŠSKO: Vzdušný prostor nad 6000 metrů je nyní otevřen pro přelety, ale nepředpokládá se, že by ještě dnes byl obnoven provoz letiště v Rize.

LUCEMBURSKO: Letiště v Lucemburku uzavřeno nejméně do dneška 20:00.

MAĎARSKO: Vzdušný prostor je od dnešního poledne plně otevřen.

NĚMECKO: Letiště zřejmě zůstanou uzavřena do úterý 02:00. Letecká společnost Lufthansa nicméně obnovuje od 18:00 starty z Frankfurtu nad Mohanem.

NIZOZEMSKO: Vzdušný prostor zůstává zatím uzavřen.

NORSKO: Letiště v hlavním městě Oslu je částečně v provozu. Další části země převážně na severu jsou pro leteckou dopravu uzavřeny.

POLSKO: Letiště byla dnes uzavřena pro starty i přistání; vzdušný prostor je otevřený pro přelety.

RAKOUSKO: Vzdušný prostor otevřen od dneška 06:00.

RUMUNSKO: Hlavní letiště v Bukurešti otevřeno po dvoudenním uzavření od dneška 14:00. Vzdušný prostor by se mohl plně otevřít od úterý.

RUSKO: Všechna letiště jsou v provozu. Aeroflot létá do USA přes Severní pól.

SLOVENSKO: Vzdušný prostor je otevřen pro přelety nad 7500 metrů. Letiště v Bratislavě uzavřeno.

ŠPANĚLSKO: Otevřeno je 17 španělských letišť.

ŠVÉDSKO: Vzdušný prostor je otevřen od vzdušné hranice vymezené městy Göteborg a Stockholm. Letecká společnost Scandinavian Airlines obnovuje v otevřeném prostoru domácí lety, stejně jako spojení mezi Stockholmem a norským Oslem.

ŠVÝCARSKO: Nejméně do úterý 08:00 nebudou přistávat ani startovat letadla z místních letišť. Přelety jsou povoleny ve výšce nad 6400 metrů.

TURECKO: Všechna letiště jsou otevřena. Nad černomořskými městy by ale letadla neměla létat výš než v šesti kilometrech.

UKRAJINA: Kyjevské letiště Borispol je v provozu.

Kde je nebe ještě volné

Otevřena jsou letiště ve Španělsku i na Islandu, jehož sopka na Evropu chrlí popel. Stejně tak Švédsko a Norsko otevřely většinu svého vzdušného prostoru s výjimkou oblastí kolem hlavních měst. S výjimkou Bělehradu funguje téměř celá letecká přeprava na Balkáně - v Srbsku, Černé Hoře a části Bosny a Hercegoviny. V Chorvatsku fungují téměř všechna letiště.

Vzdušný prostor je otevřen nad Ruskem, zrušeny jsou lety na západ a sever kontinentu.

Nejvíce zkušebních letů provedla zřejmě nizozemská společnost KLM, která většinu evropského vzdušného prostoru označila za bezpečný. V neděli také už vypravila dva komerční lety do Asie.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:45
8:45 Letadla znovu nad Českem

Nad Českou republikou od dnešní půlnoci znovu létají stroje. Vzdušný prostor byl však otevřen až od výšky 7450 metrů pro přelety letounů na dálkových trasách.

O aktuální situaci v letecké dopravě uzavřené kvůli sopečnému prachu z islandské sopky bude od 9 hodin jednat řídící výbor Řízení letového provozu.

Prostor v nižších výškách je prozatím uzavřen do dnešního poledne. 

08:47
9:33 Aerolinky ztrácí

Letecké společnosti po celém světě sčítají první finančí dopad odložených letů. Lety musely zrušit dokonce i autralské aerolinky Qantas Airways, ty odhadují ztráty z přerušení letů na evropských trasách kolem 1,5 milionu australských dolarů (25,8 milionu Kč) denně.

Česká ekonomika podle odhadů denně přichází o 150 milionů korun. Více se dočtete ZDE.

09:37
9:37 Jak pomoci Řecku, když se nelétá?

Island, na který tvrdě dopadla hospodářská krize, teď nepřímo blokuje jednání o finanční pomoci další ohrožené zemi - Řecku.

Plánované pondělní jednání Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky v Aténách o podrobnostech potenciální pomoci pro Řecko muselo být kvůli zastavení letecké dopravy odloženo.

Řecké ministerstvo financí dodalo, že rozhovory by se měly uskutečnit ve středu, pokud to okolnosti dovolí.

Řecko se na konci loňského roku dostalo do dluhové krize, když kvůli vysokým dluhům a statistickým manipulacím ztratilo důvěru finančních trhů. To vedlo k prudkému růstu úroků u řeckých dluhopisů. Takzvaná euroskupina, kterou tvoří ministři financí eurozóny, se proto minulý týden dohodla na podmínkách pomoci Řecku.

09:40
9:42 Půlmiliardová ztráta

Největší evropskou cestovní kancelář TUI Travel stálo doposud přerušení letecké dopravy v Evropě způsobené popelem z islandské sopky 20 milionů liber (570,8 milionu Kč). V dalších dnech by denní ztráty mohly činit pět až šest milionů liber. Uvedla to CK v dnešním prohlášení.

TUI Travel v neděli uvedla, že domů z dovolené se kvůli přerušení leteckého provozu nemůže vrátit zhruba 100 tisíc jejích zákazníků. V Británii se pak 90 procent klientů, kteří kvůli zrušení letů nemohli odletět na dovolenou, rozhodlo rezervovat si pro svoji dovolenou pozdější termín.

09:41
9:51 Polovina by se dnes mohla znovu vznést

Pokud se potvrdí předpověď počasí, že se nebe nad starým kontinentem vyjasňuje, mohla by se dnes letecká přeprava vrátit alespoň na polovinu své běžné úrovně. Napsala o tom agentura AP s odvoláním na zdroje z Evropské unie.

Letecké společnosti několika zemí úspěšně provedly zkušební lety strojů různých typů pouze s posádkami. S potížemi se nesetkal dokonce ani boeing britských aerolinií, který nad britskými ostrovy kroužil v neděli hodinu.

Německo posléze dočasně povolilo provoz na několika velkých letištích, ale v neděli večer je opět uzavřelo až do dnešních 14:00 (SELČ). Stejné opatření zatím platí podle agentury AFP i v Dánsku, Irsku, Švýcarsku či Nizozemsku.

 

09:50
10:00 Tisíce lidí na cestách

Komplikace v letecké dopravě narušily plány tisícům lidí po celém světě. Mnozí museli odložit své plánované dovolené, další si naopak výlet neplánovaně prodloužili.

Jak prožívají lidé na letištích současnou situaci? Přečtěte si blog zpravodaje HN, který je v Šanghaji.

Deník nervózního pasažéra I. - ZDE 

Deník nervózního pasažéra II. - ZDE

Deník nervózního pasažéra III. - ZDE

Noviny, kytara, spacák. Lidé uvízlí na letištích si krátí čas, jak se dá - FOTOGALERIE ZDE

09:55
10:08 Odpoledne budou jednat evropští ministři

Španělské předsednictví Evropské unie svolalo na pondělí mimořádnou schůzku ministrů dopravy kvůli chaosu v letectví. Ekonomický dopad situace chce vyhodnotit Evropská komise, její předseda José Barroso dnes vyzval ke koordinaci postupu jednotlivých zemí na unijní úrovni.

Mimořádná schůzka ministrů dopravy se uskuteční prostřednictvím videokonference, napsala agentura AFP. Ministři budou jednat odpoledne, až budou známy nejnovější informace o stavu evropského vzdušného prostoru shromážděné službou Eurocontrol.

"Uvidíme, jestli je možné upravit regulaci a umožnit lety, přestože ve vzduchu stále bude mrak popela," naznačil v televizi BBC obsah schůzky britský ministr dopravy Andrew Adonis.

"Bezpečnost musí mít větší váhu než obchodní zájmy," prohlásil německý ministr dopravy Peter Ramsauer.

10:03
10:17 Cizinci žádají o prodloužení víz

Za tři dny, kdy kvůli mraku popela z islandské sopky nelétají letadla nad velkou částí Evropy, si muselo prodloužit nebo získat nové vízum na 1900 cizinců, nejvíce Rusů.

Nejvytíženější jsou inspektoráty cizinecké policie v Praze a Karlových Varech. Na ruzyňském letišti v Praze si požádalo o nové vízum 1500 cizinců, řekla dnes ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. 

Dnes ráno se žádné fronty cizinců podle mluvčí na pražském letišti netvořily.

10:05
10:31 V poledne znovu odstartují letadla

Po třech dnech otevře Řízení letového provozu (ŘLP) v pondělí ve 12 hodin celý český vzdušný prostor pro velká dopravní letadla.

Provoz bude obnoven i na všech mezinárodních letištích včetně pražské Ruzyně.

ČTK to sdělil mluvčí ŘLP Richard Klíma s tím, že jde zatím o dočasné rozhodnutí na 48 hodin. "Je to závěr krizového štábu, současná situace je taková, že to umožňuje. Rozhodnutí o provedení každého letu ale vždy závisí na příslušné letecké společnosti," řekl Klíma.

10:32
11:11 Británie pošle pro turisty válečné loďstvo

Premiér Velké Británie Gordon Brown podle agentury AP rozhodl, že pro britské turisty v zahraničí, kteří se nemají jak vrátit do vlasti, vyšle královské námořnictvo.

Do kanálu La Manche vypluly letadlová loď HMS Ark Royal a křižník Ocean. Zvažuje se vyslání také třetího plavidla.

V cizině podle odhadů zůstalo na 150 tisíc Britů.
11:17
11:21 Záchranka může znovu létat

Od 11:00 mohou znovu létat vrtulníky letecké záchranné služby v celé ČR, zatím s akutními pacienty, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Alfa Helicopter Pavel Müller.

"V 11:00 začneme létat primární lety, tedy jen k akutním pacientům. Budeme létat za vidu, tedy mimo oblačnost, a do výše 1000 stop, tedy 300 metrů nad zemí," tlumočil Müller společné rozhodnutí Letecké služby Policie ČR, společnosti DSA a společnosti Alfa Helicopter.

Vrtulníky budou směřovat k naléhavým případům a budou se navzájem informovat o aktuální situaci a po každém letu bude vrtulník prohlédnut, zda jemný sopečný prach nezpůsobil na motoru nějaké škody a stroj je nadále provozuschopný.

Stroje kvůli sopečnému popelu ve vzduchu nelétaly od pátečních 16:00.

11:21
11:24 Miliardové ztráty denně

Ekonomický dopad přerušení letecké přepravy nad Evropou kvůli popelu z islandské sopky na aerolinky bude podle Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) větší než po teroristických útocích v září 2001.

IATA rovněž zvýšila odhad denních ztrát příjmů aerolinek na 250 milionů USD (4,7 miliardy Kč) z pátečních 200 milionů USD.

IATA rovněž kritizovala evropské vlády za jejich reakci na popel v ovzduší a označila ji za neadekvátní. Generální ředitel Giovanní Bisignani pak vyzval vlády, aby se soustředily na možnosti opětovného bezpečného otevření evropského nebe a k setkání Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). "Musíme učinit rozhodnutí na základě reálné situace, ne na základě teoretických modelů," uvedl Bisignani.

11:25
11:29 Kdo má radost z erupce islandské sopky?

Zatímco desítkám tisíc cestujících po celé Evropě nadělalo přerušení letecké dopravy velké starosti a mnoha z nich pokazilo dovolenou, v obcích a městech okolo mezinárodních letišť v Německu si obyvatelé užívají dlouho neslyšeného klidu. Patnáctitisícový Raunheim u Frankfurtu nad Mohanem dokonce veřejně islandskému vulkánu poděkoval.

"Raunheim děkuje Eyjafjallajökullu," stojí na značce, která jinak řidiče upozorňuje na vjezd do města. "Je to tu teď jako v lázních," pochvaluje si podle agentury DPA Armin Kerkmann klid poblíž jednoho z největších letišť v Evropě. "Cítím se úplně jinak. Včera jsem dokonce seděl na zahradě," líčil nadšeně.

"My máme otevřená okna a dveře na balkon," pochlubil se německé agentuře Furkan Selik. "To se stává velmi zřídka. Když takovýhle klid zůstane, bude to skvělé," přeje si. "Co se mě týče, mohlo by to trvat klidně čtvrt roku," přidala se k němu další z obyvatelek tohoto hesenského města, kterou prý nepřetržité přelety letadel natolik stresují, že se chystá po 35 letech z Raunheimu odstěhovat.

11:28
11:44 Letový řád ad hoc

Po třech dnech se v pravé poledne obnoví provoz na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. "Čekáme, že nám letecké společnosti budou nyní dávat požadavky na lety. Předpokládáme, že letový řád bude zpočátku v provizorním modu a bude se tvořit ad hoc," řekla mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Bližší informace zatím nesdělily ani České aerolinie, které prý o časech a směrech vypravení letů rozhodnou až po poledni.

Podobně vágní jsou i informace z mezinárodního letiště v Brně. "Informace o otevření vzdušného prostoru jsou zatím příliš čerstvé. V tuto chvíli nemáme od leteckých společností žádné informace o tom, kdy vypraví první spoje ani kdy u nás přistanou první letadla," řekl ČTK ředitel brněnského letiště v Tuřanech Tomáš Plaček.  

11:50
11:50 Předpověď počasí slibuje změnu

Do středy má pršet, déšť pročistí vzduch od prachu z islandské sopky. Lidé by neměli pocítit zhoršení ovzduší, prach se pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry. ČTK to sdělili meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve středu sice bude vát čerstvý vítr, který částice prachu rozfouká, zhoršení rozptylových podmínek by však nastat nemělo.

"Je předpoklad, že nedojde k žádnému většímu vzestupu koncentrací toho sopečného prachu, a i teď o víkendu, kdy vlastně ten oblak šel přes střední Evropu, tak téměř nedošlo ke vzestupu koncentrací prachu," uvedl meteorolog. Prach se prý totiž pohybuje ve výšce několik kilometrů nad zemí. Navíc je velmi jemný, a tak se do nižších vrstev propadá velmi pomalu.

Vzduch se navíc pročistí deštěm, první přeháňky budou dnes na východě území. Během úterý pak bude pršet na většině republiky, odpoledne se mohou vyskytnout i bouřky. Ve středu se navíc k dešti přidá čerstvý vítr o rychlosti do osmi metrů za sekundu. "Ten prach bude transportován pryč," uvedl meteorolog s tím, že rozptylové podmínky by měly zůstat dobré.

Předpověď počasí na další dny najdete také ZDE. 

11:53
12:00 Sopka se znovu otřásla

Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu se dnes znovu silně otřásla, oblak popela, který vulkán chrlí, již ale není tak vysoký. Zatímco minulý týden po erupci dosahoval 11 kilometrů, dnes stoupá do výšky zhruba dvou kilometrů, uvedl islandský meteorologický úřad.

Problémy místním obyvatelům ale působí vítr vanoucí na jih, kvůli němuž je v blízkosti vulkánu prakticky nulová viditelnost. Ve Víku, v největší obci v širokém okolí obývané asi 300 lidí, byla kvůli popelu uzavřena základní škola a školka.

"Silný vítr ze severu žene popel na jih. Byli jsme svědky silných vulkanických otřesů, což znamená, že povrch sopky se mění. Možná se začíná vylévat láva," konstatoval Sveinbjörnsson.

12:01
12:09 Proč se vzdušný prostor otevřel?

"Situace se mírně zlepšila a tak jsme rozhodli, že obnovíme poskytování služeb," uvedl serveru iHNed.cz mluvčí Řizení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma s poukazem na informace meteorologů a očekávání budoucího vývoje. "Svoje kroky celoevropsky koordinujeme a přistoupily k tomu i jiné státy," dodal.

Své služby ŘLP obnovilo zatím na 48 hodin, ale Klíma nevyloučil, že v případě zhoršení situace - tedy například zvýšení množství sopečného popílku ve vzduchu - toto obnovení provozu přeruší.

Bez služeb ŘLP nemohou v Česku nejen přístávat a startovat letadla, ale ani přelétat nad jejím územím. Klíma ovšem upozorňuje, že o tom, zda letadla poletí, Řízení letového provozu nerozhoduje. "My jen poskytujeme služby, bez nichž aerolinky nemohou létat. Sami dopravci si musí vyhodnotit, zda let provedou nebo ne," dodal.

12:09
12:14 Armáda by nebe nad Českem bránila

Stíhačky Gripen byly připraveny vzlétnout k ochraně nebe nad Českou republikou i přes všeobecný zákaz letů. Všechny cvičné vojenské lety byly zastaveny.

"V případě narušení nebe nad Českou republikou by měly povolen vzlet stíhačky Gripen," řekl dnes mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc.

Stejně tak mohly vzlétat vrtulníky vojenské záchranné služby. "Povoleny měly lety určené k záchraně lidských životů," dodal mluvčí.

12:17
12:22 Státní pomoc aerolinkám

Členské státy Evropské unie budou moci finančně pomoci aerolinkám, které se dostaly do potíží kvůli výbuchu islandské sopky. Za normálních okolností je taková pomoc zakázaná nebo striktně omezená.

Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Letecké společnosti kvůli omezení leteckého provozu v Evropě přicházejí podle odhadů o zhruba 250 milionů dolarů (zhruba 4,7 miliardy korun) denně.

Více se dočtete ZDE. 

12:23
12:30 České aerolinky vypraví, co půjde

České aerolinky (ČSA) vypraví dnes podle prvních zpráv šest charterových letů - do Hurghardy, Sharm el-Sheikhu, Palerma, Tel Avivu, Varadera a Kostariky, první z nich by měl odletět v 15:00 hodin.

První pravidelný spoj Českých aerolinií bude vzlétne ve 14:40 hodin do Madridu. 

"V návaznosti na aktuální možnosti, které mimo jiné vyplývají z meteorologických podmínek, ze situace na ostatních letištích a z některých dalších parametrů, budou České aerolinie v průběhu dne vypravovat linky, jejichž realizace je možná," uvedla Hana Hejsková, tisková mluvčí Českých aerolinií. 

Letadla budou po každém letu pečlivě kontrolována techniky. 

12:34
13:14 Dráhy utržily 20 milionů

České dráhy utržily od pátku na svých pokladnách kvůli zastavené letecké dopravě za jízdenky na mezinárodní spoje přes 20 milionů korun, což je pětkrát více než obvykle. ČTK to řekl mluvčí Petr Šťáhlavský.

"Přesné počty přepravených osob zatím nejsou k dispozici. Největší nápor zažilo pražské hlavní nádraží," dodal mluvčí.

Společnost Eurolines, která provozuje mezinárodní autobusovou dopravu, musela například do Londýna posílit spoje až desetinásobně. Společnost Student Agency nasadila na linky z Prahy do Londýna a Paříže, na kterých obvykle jezdí jeden autobus denně, desítky posilových vozidel. Většinou jsou do hodiny vyprodané, řekl dnes ČTK majitel firmy Radim Jančura.

13:29
13:29 Sčítání škod - cestovky je odhadly na 70 milionů

Omezení letecké dopravy nad Evropou zásadně zvyšuje náklady českých cestovních kanceláří. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří (ACK) musely společnosti od pátku do neděle vynaložit až 70 milionů korun navíc oproti plánům. O část svých peněz mohou ale přijít i klienti.

"Největší problém je samozřejmě neuskutečněná dovolená, tím pádem neuskutečněný zisk," sdělil ČTK mluvčí asociace Jan Papež. Kanceláře mají také výdaje na prodloužené pobyty rekreantů, kteří se nemohli vrátit v termínu. V zahraničí podle ACK uvízlo na 2500 klientů.

Hrazení prodlouženého pobytu a vrácení peněz za neuskutečněnou dovolenou není pro cestovní kanceláře povinné, neboť komplikace způsobuje sopečná činnost, tedy takzvaná vyšší moc. Kancelář se musí v místě pobytu o rekreanty postarat, náklady jim ale může přeúčtovat. Oslovené velké "cestovky" sice berou náklady na sebe, u jiných to tak být nemusí.

13:31
13:35 První úspěšný start z Ruzyně

Jako první odstartovalo z pražského letiště po třídenní odstávce letadlo Travel Servisu do Vídně, stroj byl bez cestujících. Jak ČTK sdělila mluvčí TS Vladimíra Dufková, na palubě byl mimo jiné firemní šéfpilot a let byl pojat jako takzvaný ověřovací. "Byl naprosto bez problémů, posádka nezaznamenala žádné komplikace," uvedla Dufková.

Ruzyně po znovuotevření zatím povolilo necelou dvacítku letů, z drtivé většiny tuzemských dopravců Českých aerolinií a Travel Servisu. Většina povolených pohybů připadá na starty.

13:37
13:44 Evropa létá na 30 procent

Evropská letová služba Eurocontrol oznámila, že kvůli oblaku popela z islandské sopky se dnes v Evropě uskuteční pouze asi 30 procent běžných letů. Evropské země se dnes pokoušejí postupně otvírat svůj vzdušný prostor.

Nově se k nim přidalo z větší části i Slovensko, kde podle mluvčího ministerstva dopravy byl po takřka třech dnech obnoven provoz na letištích v Košicích a v Popradu.

Eurocontrol očekává, že místo obvyklých 28 tisíc letů jich bude během dneška vypraveno jen 8000 až 9000. O něco horší situace byla v sobotu a v neděli, kdy bylo odvoláno přes 75 procent letů.

"Pro civilní dopravu je otevřen vzdušný prostor v jižní Evropě, včetně Portugalska, Španělska, částí Itálie a Francie, Balkánu, Bulharska, Řecka, i některé části severoevropského vzdušného prostoru," sdělil Eurocontrol.

13:46
13:48 Kde je mrak?

Obří mrak jemného sopečného prachu se momentálně rozprostírá od severního polárního kruhu na severu po francouzské pobřeží Středozemního moře na jihu, od Španělska až po Rusko.

Vizualizaci najdete ZDE. 

FOTOGALERII islandské sopky Eyjafjallajökull najdete ZDE.

 

 

13:51
14:41 Nedobrovolně delší dovolená

Mračno popela nad Evropou dopomohlo desítkám tisíc turistů k několika dnům dovolené navíc. Na Kanárských ostrovech bylo o víkendu více než 70 tisíc uvízlých turistů, na Mallorce jenom v sobotu 50 tisíc. Jejich zpáteční lety do Německa nebo Velké Británie totiž byly zrušeny. Také na Malorce muselo mnoho rekreantů zůstat v hotelích o několik dní déle, než plánovali, napsala agentura DPA.

"V Palmě de Mallorca a na plážích v zálivu hlavního města ostrova jsou hotely obsazeny téměř na 100 procent," sdělila šéfka mallorského svazu hoteliérů Inmaculada de Benitová. Podle ní ovšem nenastává ani přetížení ubytovacích kapacit, protože noví hosté téměř nepřijíždějí.

Hotely poskytují "popelovým rekreantům" snížené ceny za pokoj, píše místní deník Diario de Mallorca. U organizovaných zájezdů však část cestovních kanceláří vzala dodatečné náklady na sebe. Kdo přijel na vlastní pěst, musí prodloužený pobyt v hotelu zaplatit sám.

14:42
14:51 Dopad na globalizovanou ekonomiku

Pozastavení leteckého provozu v řadě evropských zemí kvůli sopečnému popelu z islandské sopky má dopad i na zemědělce ve východoafrické Keni. Tamní farmáři nemohou přepravit zahradnické produkty do Evropy a dočasně museli propustit tisíce pracovníků. Nazmar již přišly tisíce tun řezaných květin a škody mohou být ještě větší. Napsal to dnes na internetu britský zpravodajský sever BBC.

Vývoz zahradních plodin je pro největší východoafrickou ekonomiku hlavním zdrojem tvrdé měny a v zemi s vysokou nezaměstnaností nabízí práci statisícům lidí. Do států Evropské unie se z Keni letecky přepravují hlavně řezané květiny, fazole nebo hrách setý. Výpěstky se teď ale z Keni nemají jak dostat a klimatizované obchody v Nairobi a sklady na farmách jsou už zcela plné.

Podle předsedkyně keňské rady pěstitelů květin již bylo znehodnoceno 3000 tun květin. Pokud lety nebudou do úterka obnoveny, úrody se bude muset vyhodit mnohem víc.

14:44
14:58 Popel poničil několik stíhaček

Ačkoli nad Evropou znovu začínají létat letadla, agentura AP dnes citovala vysoce postaveného západního diplomata, podle něhož bylo při průletu vulkanickým popelem poškozeno několik stíhaček F-16 Severoatlantické aliance.

Po hlídce nad kontinentem byly údajně v jejich motorech nalezeny usazeniny podobné sklu.

14:54
15:00 Postupná obnova

Vedle pražského letiště Ruzyně se dnes po třídenní odstávce začala probouzet i další mezinárodní letiště v Čechách a na Moravě. Například z Ostravy se znovu létá do Vídně, v Brně začnou přistávat chartery. Řada linek včetně vnitrostátních spojů mezi Prahou, Brnem a Ostravou na obnovení stále čeká.

Vzdušný prostor včetně velkých letišť byl uzavřen od pátku kvůli oblaku sopečného popela nad Evropou. Řízení letového provozu povolilo obnovení provozu dnes od 12:00, zatím pouze podmínečně na 48 hodin.  

15:01
15:39 Dlouhodobé dopady

Dopady letecké uzávěry nad Českem a velkou částí Evropy se v cestovním ruchu neomezí pouze na jeden týden, podnikatelé budou ztráty počítat delší dobu. ČTK to řekl mluvčí státní agentury CzechTourism Filip Remenec. Podle něj může současná situace ovlivnit například plánování kongresů a konferencí.

"Dá se očekávat, že i následující týdny budou lidé hodně zvažovat své dovolené či účast na jednáních, konferencích a kongresech," uvedl Remenec. Rozhodování turistů a firem prý ovlivňuje především nejistota kolem sopečného mraku z islandského vulkánu, který za všemi komplikacemi stojí.

O mezinárodní konferenci plánovanou na tento týden přišel například pražský hotel InterContinental. "Domluvili jsme se, že ji uspořádají někdy během dalších 30 dnů," uvedla mluvčí hotelu Petra Kazdová. Hotel rovněž musel narychlo vypravit autobus pro své hosty, kteří spěchali do Londýna.

15:40
16:07 Dopravci kritizují vlády

Generální ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) Giovanni Bisignani kritizoval evropské vlády za jejich postup při uzavírání letišť. "Jsou to evropské potíže a zmatky," uvedl v rozhovoru pro BBC.

IATA je mezinárodní organizace sdružující přibližně 230 aerolinek a spravujících přes 93 procent všech letů. 

Kvůli zastavení letecké dopravy si mnou ruce autobusoví a železniční dopravci. Jen České dráhy vydělaly o víkendu díky zastavení letecké dopravy přes 20 milionů korun. Více ZDE.

16:11
Prvních 100 letů v Česku

Nad Českem by dnes mělo celkem přeletět 94 letadel, z toho 34 přistání a 62 odletů. Létat se začalo krátce po poledni.

Uvedla to ČT24 s dovoláním na Krizový štáb Řízení letového provozu.

16:13
16:28 V cizině uvízl i šéf ČSA

Omezení leteckého provozu po celém světě uvěznilo v cizině paradoxně i šéfa Českých aerolinií Miroslava Dvořáka. Momentálně je na letišti v Šanghaji.

Odpoledne to potvrdil ministr dopravy Gustáv Slamečka.

 

16:19
16:19 Kde je sopečný mrak?
16:58
16:50 EasyJet ztrácí kvůli vulkánu 143 milionů Kč denně

Britské nízkonákladové aerolinie easyJet přicházejí kvůli oblaku vulkanického prachu o pět milionů liber (přes 143 milionů Kč) za den. Podnik dnes přesto uvedl, že za fiskální první pololetí stále očekává zisk. Leteckou dopravu nad většinou Evropy paralyzoval oblak prachu z islandské sopky. Společnost vyzvala vlády, aby po neštěstí více pomohly.

EasyJet uvádí, že před explozí vulkánu se letenky prodávaly dobře a solidní byly výnosy i obsazenost letadel. Za první pololetí do konce března easyJet očekává výsledek lepší, než v předchozí předpovědi. V lednu podnik odhadoval za pololetí ztrátu před zdaněním v rozpětí 80 až 95 milionů liber.

16:59
17:00 Slovensko a Maďarsko již otevřely své vzdušné prostory

Slovensko a Maďarsko již otevřely vzdušný prostor nad celým územím. Pákistán oznámil, že kvůli sopečnému prachu byl odložen summit s EU, kterého se měl zúčastnit, NATO popřelo, že by popílek ohrožoval operace aliance.

Summit Pákistán a Evropské unie plánovaný na 21. dubna v Bruselu byl kvůli ochromení leteckého provozu nad většinou Evropy odložen na neurčito. Oznámilo to dnes pákistánské ministerstvo zahraničí, nový termín má být stanoven brzy.

17:03
18:00 Evropský parlament zrušil kvůli islandské sopce hlasování

Evropský parlament dnes v důsledku chrlení popela z islandské sopky zrušil hlasování, která se tento týden měla uskutečnit na zasedání ve Štrasburku. Vzhledem k omezení leteckého provozu nad Evropou se totiž na jednání parlamentu nedostavila celá řada europoslanců, byť počet zákonodárců hlasování umožňoval.

Předsedové parlamentních frakcí se ovšem shodli, že hlasování by nebylo "férové", poslanci tak budou o jednotlivých problémech jen debatovat a hlasování přesunou na nejbližší zasedání v Bruselu, které se uskuteční začátkem května. Někteří europoslanci nicméně toto rozhodnutí označili při zahájení jednání za plýtvání penězi daňových poplatníků, přičemž celý problém opět otevřel otázku dvou sídel Evropského parlamentu, která se nacházejí ve Štrasburku a v Bruselu.

18:29
18:20 Lufthansa smí přistát s 50 letadly

Německé aerolinky Lufthansa dostaly povolení přistát s padesáti letadly na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Dusseldorfu. 

Z dalších velkých evropských letišť jsou částečně v provozu obě větší letiště v Římě, operuje také Madrid-Barajas, ale hlášena jsou velká zpoždění. Uzavřené zůstává londýnské Heathrow, letiště Charlese de Gaulla v Paříži a amsterdamský Schiphol.

Vzdušný prostor nad Skotskem a severní Británií by měl být otevřen v 7:00 tamního času, informuje BBC.

18:34
18:30 Akcie aerolinek dále klesají
V pondělí dále ztrácely akcie leteckých společností. V rozpětí 1,2-4 procenta oslabovaly akcie British Airways, Lufthansa, Iberia, Ryanair a Air France-KLM.
19:00
19:00 Ministři dopravy EU se shodli na zmírnění leteckých omezení

Ministři dopravy Evropské unie se dnes na mimořádném jednání dohodli na zmírnění leteckých omezení, která dosud platila kvůli výbuchu islandské sopky. Novinářům to dnes řekl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Podle něj evropská organizace pro řízení letového provozu Eurocontrol rozdělí letecký prostor nad Evropou na tři zóny, přičemž ve dvou z nich se bude moci létat.

V první zóně nebude možné létat i nadále kvůli vysoké hustotě sopečného prachu, v druhé zóně bude prach nejspíš v nižších koncentracích a bude na uvážení jednotlivých členských států, zda zde lety povolí, ve třetí zóně bude možné běžně létat. "Od zítřka bychom měli vidět ve vzduchu více letadel," řekl Kallas.

Ministři se rovněž shodli, že se budou zabývat ekonomickou situací jednotlivých aerolinek, jejichž ztráty podle odhadů přesáhly jednu miliardu dolarů (zhruba 19 miliard korun). Podle evropské asociace leteckých dopravců AEA je přitom na hraně bankrotu 100 až 150 aerolinek.

19:30
19:30 Amsterdamské letiště Schiphol od půlnoci povolí odlety

Krátce po oznámení unijní dohody se například amsterdamské letiště Schiphol, které patří k největším v Evropě, rozhodlo povolit od dnešní půlnoci odlety. "Rozhodli jsme se, že v tomto budeme premianti. Ale od zítřka jistě bude celá řada letišť, které lety povolí," řekl nizozemský ministr dopravy Camiel Eurlings.

Rozdělení leteckého prostoru na zóny umožní výrazně omezit prostor, kde v posledních dnech letadla nesměla létat. Nové opatření by přitom mělo vstoupit v platnost v úterý v 06:00 SELČ, aniž by podle Kallase byla jakkoliv ohrožena bezpečnost cestujících.

21:39
21:30 Sopka začala chrlit lávu

Islandská sopka omezila chrlení popela a začala chrlit lávu. Odborníci nevylučují možnost, že vulkán přechází do nové, klidnější fáze.