Posledních 17 dnů šéfa sněmovny v titulcích HN

Politici dali miliony na soukromý hotel (6. 4. 2010)
Na prapočátku Vlčkovy kauzy bylo pátrání Hospodářských novin, které v březnu mapovaly podezřelé dotace rozdělené v rámci porcování medvěda. Jednou z nich byl 25milionový příspěvek, za který si podnikatel Petr Vrtal postavil horský hotel.

Do zneužité dotace je zapleten Vlček (7. 4. 2010)
Hned druhý den vyšlo najevo, že Vrtal získal dotaci i díky přímluvě Miloslava Vlcka. Šéf sněmovny se za Vrtala postavil v doporučujícím dopise, který poslal do rozpočtového výboru.

„Nic nevím, nic si nepamatuju. Stačí?“ (7. 4. 2010)
Vlček odmítal své angažmá vysvětlit. „To si nepamatuji, to vůbec nevím,“ reagoval tehdy. Pak se pět dní zapíral.

Vlček poslal státní miliony svému známému (8. 4. 2010)
Vlček ale nemluvil pravdu, když tvrdil, že o dotaci pro hotel nevědel. Ukázalo se, že Vrtal pracuje jako Vlčkův poradce.

Případ zneužité dotace: Vlček i Kraus se schovávají (15. 4. 2010)
K případu zneužité dotace se brzy přidali další. Deník MF Dnes zjistil, že si Vlček v roce 2005 pujčil víc než milion korun od svého bývalého poradce Zdenka Klapky. Vrátil mu je prý hotově v papírovém pytlíku.

Vlček: Lhal jsem a porušil zákon (21. 4. 2010)
Vlček se do svých výpovědí definitivně zamotal. Na tiskové konferenci přiznal, že lhal, když tvrdil, že nezná Petra Vrtala. Vzápětí Vlček musel přiznat, že v případě své dávné půjčky porušil zákon o praní špinavých peněz. Tak velké částky se totiž nesmí předávat v hotovosti.
Včera došla ČSSD trpělivost a Vlček musel odstoupit z vedení sněmovny i z kandidátky ČSSD do parlamentních voleb.

Miloslav Vlček ve čtvrtek odolával jen necelou hodinu. Svůj konec v politice bral jako strašlivou nespravedlnost, ale lídři ČSSD přijeli na jednání rozhodnutí – dosud byl nejvýše postaveným sociálním demokratem ve službách státu, teď ale po čtrnácti letech v parlamentu už další šanci nedostane.

Jeho pád dohromady trval jen dva týdny a tři dny – do svých kauz se zamotal tak, že zřejmě nemohl dopadnout jinak.

Zapíral a nebral telefony

Když HN objevily spornou dotaci pro luxusní hotel v Harrachově, sociální demokraté se rozhodli Vlčka podržet. Předseda strany Jiří Paroubek se příliš bál, že celá kauza před volbami ublíží straně, a tak raději odmítal jakékoliv pochybnosti.

Vlček z Lidového domu dostával instrukce, aby raději veřejně o své kauze nemluvil a do novin posílal vždy jen připravená vyjádření.

Pak ale vyšlo najevo, že Vlček zatajil, že hlavního aktéra celé kauzy – podnikatele Petra Vrtala – zaměstnává jako svého poradce. Do třetice Vlčka dostihla podivná půjčka od jeho bývalého asistenta.

Muž známý tím, že ve složité situaci ztrácí nervy, zpanikařil. Nedokázal reagovat na množící se otázky novinářů a místo jasného vysvětlení vnášel do všech případů nové a nové pochybnosti.

Za pár dní mělo přijít bombastické zahájení předvolební kampaně a skandál bylo to poslední, čím si chtěli socialisté získat pozornost. A tak prezentaci Vlčkovy kauzy převzal šéf kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík. Zavolal si Vlčka do Lidového domu a napsal mu prohlášení, které měl Vlček přečíst a „mediální štvanici“ ukončit.

Příkaz strany: Přečíst projev a pak bobřík mlčení

Nic jiného kromě prohlášení Vlček říct nesměl. Otázky novinářů v Lidovém domě nepovolili. „Nemohli jsme ho pustit ke slovu, protože samozřejmě neumí reagovat správně na otázky a celé by to jenom zhoršil,“ řekl HN zdroj z Lidového domu.

V té chvíli se zdálo, že je Vlček zachráněn. Ovšem mělo to háček. Na středeční tiskové konferenci prohlásil, že neudělal nic špatného, když milionovou půjčku vrátil v hotovosti, protože v té době ještě neplatil zákon proti praní špinavých peněz.

Jenže v roce 2005, kdy vrácení půjčky proběhlo, už dotyčný zákon platil a Vlček ho porušil. Přiznal to ale až poté, kdy se ho na to začali ptát novináři.

„Vycházel jsem z textu mnou vyžádaného expertního stanoviska, ve kterém se uvádí, že na tuto skutečnost se žádná sankce nevztahuje‘. Textem expertizy jsem byl uveden v omyl,“ snažil se v dalším tiskovém prohlášení vysvětlit Vlček. Výsledky správné právní analýzy prý dostal až později.

Hypotéka za šest milionů

V té chvíli došla sociálním demokratům trpělivost a začalo být zřejmé, že Vlček bude muset přinejmenším rezignovat na post šéfa sněmovny. Ve čtvrtek pár hodin před tím než sociální demokraté měli velkolepě odstartovat svoji předvolební šou, ještě poslal Jiří Paroubek Vlčkovi jasný vzkaz.

„Tragédií v situaci je, že Vlček v zásadě neudělal nic tak rozsáhlého, co by ho zcela diskvalifikovalo pro politiku, ale zesměšnil se,“ řekl předseda ČSSD serveru Novinky.cz.

Mezi tím se už stranické špičky sjížděly do Ostravy. Nejely pouze na zahájení kampaně, ale i na mimořádné grémium strany, které mělo řešit další Vlčkovu budoucnost.

Brzy bylo jasno: Jiří Paroubek s podrážděným výrazem v tváři na tiskové konferenci oznámil, že Vlčkova kariéra končí. Dnes už bývalý šéf sněmovny jen stál vedle, slovo nedostal. Na jedinou novinářskou otázku pak pouze potvrdil Paroubkova slova.

„Byl na tom špatně psychicky. Vůbec nezvládal tlak novinářů na to, aby to vysvětlil,“ popisoval HN jeden ze členů širšího vedení ČSSD. Zlomeného Vlčka teď čeká další problém – u rakouské banky si totiž vzal téměř šestimilionovou hypotéku, kterou teď bude muset splácet.