Senát přes nesouhlas levice a lidovců vyzval radu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) k zadání nezávislé právní analýzy, zda nový ředitel ústavu Jiří Pernes splňuje podmínky spolehlivosti a bezúhonnosti. Rada by také měla podle Senátu dbát na důsledné naplňování zákonem stanovených úkolů ústavu včetně zpřístupňování dokumentů z období komunismu.

Důvodem byla obava ze snahy změnit ÚSTR v pouhý další historický ústav a pozastavit zpřístupňování dokumentů, stejně jako skutečnost, že Pernes při výběrovém řízení neuvedl některé okolnosti svého života v době komunismu, například studium Večerní univerzity marxismu-leninismu (VUML), a nesplnil podmínku znalosti angličtiny. Podle čtyř ze sedmi členů rady, kteří Pernese zvolili, nicméně nový ředitel splnil všechny zákonné předpoklady a podmínky výběrového řízení.

Usnesení navržené předsedou senátorů ODS Tomášem Julínkem a Jaromírem Štětinou (za TOP 09) podpořilo 37 z 51 přítomných senátorů, tedy zástupci občanských demokratů, Klubu TOP 09 a Starostové a sociální demokrat Vladimír Dryml.

Komunistický senátor Vlastimil Balín neúspěšně navrhoval, aby se usnesení Senátu omezilo jen na úvodní část, podle níž je řešení situace v ÚSTR po zpochybňování regulérnosti volby nového ředitele plně v kompetenci rady ústavu. Kvůli tomu označil obě výzvy za "nadbytečné a irelevantní".

"Jakékoli výzvy adresované radě, výzvy k větší důslednosti či větší nezávislosti zpochybňují buď zákon nebo naši volbu nebo obojí, zpochybňují vůli nezasahovat do jeho chodu v tom či onom směru podle momentálního rozložení politických sil," uvedl místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Podle něj Senát nemá nad ústavem žádný dozor a s nezávislostí ÚSTR "se nesmí pohnout ani o milimetr".