Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vetoval podle očekávání zákon, kterým by se vrátila výše mateřské na loňskou úroveň. Matkám by se navíc dorovnala i zpětně od ledna. Znovu by bylo zavedeno i proplácení prvních tří dnů ošetřovného.

Případné dopady zákona na letošní rozpočet se odhadují na dvě miliardy korun. "To je v příkrém rozporu se zákonem o státním rozpočtu na letošní rok a se zájmy celé společnosti," uvedl prezident ve zdůvodnění veta. Schodek je ve schváleném rozpočtu plánován asi na 163 miliard korun. Úprava dávek v mateřství je sice podle Klause vnímána citlivě, v Česku je ale podle něho doba jejich poskytování v porovnání s jinými státy nadstandardně dlouhá. "V uplynulém roce došlo k výraznému navýšení peněžité pomoci v mateřství, od letošního roku se dávka vyplácí v rozsahu, který se více přibližuje reálným ekonomickým možnostem státu," napsal Klaus.

Sněmovnou už úprava zákona úspěšně prošla dvakrát - podruhé poslanci přehlasovali veto Senátu. Potřetí a definitivně by měla sněmovna o předloze rozhodnout 18. května. S největší pravděpodobností prezidentovo veto přehlasuje.

Mateřská je od 1. ledna 2010 snížená v rámci úsporného balíku ministra Eduarda Janoty. Od počátku roku se tak vyplácí pouze 60 místo 70 procent příjmu. Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, a to ze 100 na 90 procent. Například matka s průměrnou mzdou 20 tisíc korun dostává od ledna o 3 150 korun méně než v roce 2009. 

Pro vyšší mateřskou jsou poslanci ČSSD, KSČM, lidovci a zelení. Tyto strany mají dostatek hlasů pro to, aby prezidentovo veto zvrátily.

Proti předloze KDU-ČSL byli občanští demokraté, nepodpořili ji ani poslanci TOP 09. Odpůrcům novely vadí její dopady na státní rozpočet.