Video na www.domaci.ihned.cz


Ministerstvo obrany má po včerejšku potvrzeno, že jedna z jeho největších zakázek byla neférová. Evropská komise pohrozila Česku soudem kvůli nákupu dopravních letadel Casa za tři a půl miliardy. Ministerstvo prý porušilo unijní pravidla, když odmítlo vypsat soutěž a oslovilo pouze jediného výrobce. "Česká republika tak mohla plýtvat penězi daňových poplatníků, aniž si vyžádala další nabídky," řekla mluvčí komise Chantal Hughes.

Nevypsání soutěže vysvětloval resort tím, že chtěl konečně prodat do zahraničí české bitevníky L-159. Součástí nákupu byla totiž výměna pěti českých strojů za jednu španělskou Casu. Tento argument se však podle zjištění HN ukazuje jako lichý - i rok po uzavření kontraktu je všech pět letadel L-159 stále v Česku.

Český ležák zůstává doma

Ještě v roce 2008 označovalo ministerstvo obrany výměnu bitevníků L-159 za rozhodující součást celého obřího nákupu. A evropské konsorcium EADS - výrobce dopravních Cas - bylo prý jediným zájemcem, který nabízel bitevníky odebrat. Proto se také k zakázce dostal. "Pro ministerstvo je uplatnění nepotřebných L-159 klíčové," vysvětloval tehdy mluvčí úřadu Andrej Čírtek. Zástupci resortu slibovali, že tato výměna pomůže rozběhnout prodej dalších letadel L-159, které armáda před lety vyřadila. "Tím, že prodáme pět bitevníků L-159, zvýšíme zájem o zbylých třicet devět," říkal svého času nynější ministr obrany Martin Barták.

Jenže zájem o další kusy se může zvýšit jen tehdy, pokud bitevníky začnou v zahraničí i reálně létat. K tomu však v nejbližší době nejspíš nedojde. "Všechny letadla L-159, které byly součástí směny, jsou stále v Česku," řekl HN Martin Kowalczyk, ředitel marketingu Aera Vodochody, které bitevníky vyrábí.

Problémem je, že pro vývoz L-159 je nutné získat povolení od vlády USA, protože letadla jsou sestavena z amerických součástek. Udělení takovéhoto povolení je však zatím v nedohlednu. "My jsme dosud žádnou oficiální žádost o převod letounů L-159 nedostali," říká mluvčí americké ambasády John Vance.

HN požádaly ministerstvo obrany o vysvětlení, jeho zástupci však odmítli na dotazy reagovat. Neuspěla ani nabídka listu na rozhovor s ministrem Bartákem. Lze nicméně očekávat, že ani zástupci ministerstva by dnes nedokázali říct, kdy a zda vůbec se české L-159 dostanou ven. "Šance, že by se to podařilo v rámci nákupu dopravních letadel, je téměř nulová. Američané se žádnou licenci vydat nechystají, protože není znám žádný cílový zákazník," říká Jaroslav Štefec, bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování. Jinými slovy, konsorcium EADS zřejmě nemá kupce, který by od něj chtěl české bitevníky odebrat. "Lituji ale k vyjednáváním s našimi potenciálními zákazníky se nevyjadřujeme," napsala HN mluvčí EADS Barbara Kracht.

Bolívie se nekoná

Podle dřívějších informací měla být původním cílovým zákazníkem pro letouny L-159 jihoamerická Bolívie. "Na tento nákup byl zde již vydán prezidentský výnos a místní vláda na něj dokonce uvolnila peníze. Američané to však zablokovali, protože Bolívie nepatří zrovna mezi jejich spojence," vysvětluje Štefec. Navíc EADS není ani nezbytně nutné najít pro "český ležák" kupce. Nehledě na výměnu bitevníků zaplatí Česko už teď za dopravní letadla bez DPH tři miliardy korun. Alespoň tak to stojí v kontraktu se společností Omnipol, přes kterou se tento obchod uskutečnil. "Přitom ještě před několika měsíci byly Casy nabízeny na webových stránkach výrobce za 20 milionů dolarů, což na jedno letadlo vychází o zhruba třetinu levněji," dodává Štefec.


Jak nákup dopravních letadel CASA vidí Evropská komise

Oslovením pouze jednoho zájemce mohla ČR plýtvat veřejnými penězi

ČR nákupem porušila evropské předpisy, které mají zaručovat spravedlivou soutěž

ČR má nyní dva měsíce na to, aby zajistilo soulad s evropskými pravidly

Pokud ČR neudělá nápravu, nebo nedodá nové argumenty pro ohájení svého postupu, hrozí mu řízení před Soudním dvorem EU, v krajním případě pokuta


Sporný nákup

Nákup čtyř transportních letounů Casa měl být klíčem k tomu, aby se české bitevníky L-159 (vlevo) prosadily v zahraničí. Dvě letadla Casa již v ČR jsou, bitevníky zatím neodlétly.

foto: čtk, archiv HN