Ostravský soud na začátku dnešního jednání odročil případ žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na pondělí. Soudce Miroslav Studnička prý musí řešit jinou kauzu, která s vítkovským případem nesouvisí. Proces se čtyřmi žháři měl pokračovat třetím dnem.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková řekla, že důvodem odročení vítkovské kauzy je neodkladné řešení případu vydírání zaměstnanců opavské pohřební služby, který skončil zraněním. "Shodou okolností je to moje kauza. Obžalobu jsem podávala v pondělí a jsou tam návrhy na propuštění z vazby. Soud o nich do pátku musí rozhodnout," uvedla Bilíková.

Rozhodnutí se nelíbí obhájcům obžalovaných, kteří se do sporu se soudcem pustili už ve středu kvůli jeho údajně nezákonnému způsobu řízení výslechů. "Opět se mi to zdá přinejmenším zvláštní. Zvlášť u takhle závažné kauzy," řekl právní zástupce obžalovaného Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava. Stejný názor má i obhájce Davida Vaculíka Pavel Kausta.

Mluvčí ostravského krajského soudu Barbara Plchotová uvedla, že jde o běžný postup. "Hlavní líčení je vždy nějak naplánováno. Jsou tam i rezervní dny. Soudce pak může pružně reagovat na vývoj situace. Takové kolize se stávají," řekla s tím, že v pondělí bude proces s vítkovskými žháři pokračovat dnešním programem. Číst by se tedy měly záznamy policejních výslechů obžalovaného Václava Cojocarua.

Proces se žháři z Vítkova už ve středu provázely neshody soudce Studničky s právníky dvou obžalovaných. Ti označili postup senátu ostravského krajského soudu za nezákonný. Obhájci tvrdí, že předseda senátu hlavní líčení vede tak, že jsou pošlapávána práva jejich klientů - Lukeše a Vaculíka.

Vadí ji především fakt, že nemohli klást otázky dvěma zbývajícím obžalovaným, kteří vypovídali v úterý a označili za organizátora žhářského útoku na dům romské rodiny především Lukeše.

"Vaši klienti měli možnost vypovídat a vyjádřit se ke všemu. Doporučím vám toto: Dnes hlavní líčení odročíme a vy se poraďte se svými klienty. Zítra můžou vypovídat," řekl ve středu Studnička. Což se dnes kvůli výše avizovanému odložení neuskuteční.

Právník: S tak vedeným procesem jsem se nesetkal

"Považuji postup soudu za nezákonný, v rozporu s trestním řádem. Způsob, jak jsou vedeny výslechy, je nepřípustný. Cítíme se poškozeni," řekl advokát Vaculíka Petr Kausta s tím, že s něčím takovým se ve své praxi ještě nesetkal. Vadí mu například to, že obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru byli přítomni u výslechu toho druhého.

"Námitek je celá řada," dodal Kausta. Podle něj navíc soudce už v úterý měl dát možnost obhájcům položit otázky obviněným, kteří vypovídali. To se nestalo, soud tuto možnost dal až ve středu. To už ale Cojocaru i Müller vypovídat odmítli. "Nemohli jsme předvídat, jak se obžalovaní rozhodnou," reagoval na výtky ještě během jednání Studnička.

"Nechápu, proč byl přerušen výslech obžalovaného Müllera, soudce pak nepřečetl předchozí výpovědi a pak nedal prostor k otázkám," řekl obhájce Lukeše Pavel Pěnkava. Dodal, že neumožněnými otázkami chtěl dokázat to, že jeho klient nebyl organizátorem útoku. "Tato mediální nálepka by mohla být odlepena. O tuto možnost jsme byli postupem soudu připraveni," řekl ve středu právník.

Oba advokáti se shodli na tom, že pochybnosti mohou mít vliv na vývoj procesu. Podle Kausty by se připomínkami obhájců měl zabývat odvolací soud. Pěnkava se zase domnívá, že neprokázané okolnosti se zase mohou odrazit na výši trestu.

Mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová nechtěla ve středu postup soudce Studničky a výtky advokátu komentovat. "Vedení hlavního líčení je zcela v kompetenci soudu a ten může postupovat v souladu s trestním řádem postupovat tak jak uzná za vhodné," řekla pouze. Státní zástupkyně Bilíková postup advokátů označila za častou záležitost.

Čtyři muži na dům obývaný devítičlennou romskou rodinu zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý, Lukeš, čekal v autě. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvíce tehdy ani ne dvouletá dívka Natálka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také 120. výročím narození Adolfa Hitlera. Mužům za pokus o rasově motivovanou vraždu hrozí až výjimečný trest - doživotí.