Bezděk a jeho komise

Vladimír Bezděk vede znovu po pěti letech komisi, která má nově propočítat, jak se bude v příštích letech vyvíjet důchodový systém a podle toho připravit varianty penzijní reformy. Sám Bezděk dnes šéfuje penzijnímu fondu Aegon.

První závěry říkají, že důchodový účet už bez reforem zůstane navždy v minusu, zatímco původně měl být nejméně do roku 2020 v přebytku.

Do voleb má komise navrhnout, jak situaci řešit.

Ať již bude závěr Bezděkovy expertní komise pro přípravu penzijní reformy jakýkoli, ODS je připravena jej podpořit. Požadují ale, aby komise potvrdila nutnost změny důchodového systému. Při debatě o programu ODS pro seniory to ve čtvrtek řekl volební lídr občanských demokratů Petr Nečas.

"Nechceme, aby se z důchodové reformy stala politická rvačka. Jsme jako občanští demokraté připraveni plně respektovat výsledek práce odborníků takzvané druhé Bezděkovy komise a já bych s jistou nadsázkou řekl, že jsme připraveni podpořit jakýkoliv jejich odborný závěr," řekl Nečas.

Zdůraznil, že důchodová reforma se týká milionů lidí a dělá se na desítky let, proto je podle něj třeba na ní dosáhnout široké politické shody. Občanští demokraté podle něj ale budou trvat na tom, aby stát před tímto problémem "nestrkal hlavu do písku".

Komise vedená Vladimírem Bezděkem, šéfem společnosti Aegon, vybírá ze čtyř možností důchodové reformy. Jednu z nich úřednický kabinet premiéra Jana Fischera doporučí budoucí vládě, která vzejde z výsledků květnových parlamentních voleb. Ministr financí Eduard Janota v neděli uvedl, že jediná schůdná varianta reformy důchodového systému zatíží státní rozpočet 10 miliardami korun. Tuto variantu ale komise označila za příliš finančně náročnou.

Varianta reformy, kterou podpořil Janota, počítá s tím, že by šlo 28 procent hrubé mzdy zaměstnance do státního systému. Další tři procenta by si lidé mohli spořit sami na sebe a stát by jim k tomu přispíval stejnou částkou. Lidé by si mohli vybrat, zda chtějí na důchod spořit v soukromém nebo státním fondu. Státní příspěvek na důchod by stát vyplácel z finančních prostředků účtu privatizace.

Nečas ve čtvrtek uvedl, že varianta podpořená Janotou, je pro ODS přijatelná, pokud se na ní komise shodne. ODS podle něj nebude trvat na svém modelu takzvaného opt-outu, protože návrh komise je mu blízký a pouze jinou formou vede ke stejnému výsledku.