Současná sněmovna už nebude projednávat předlohu zvyšující podíl biopaliv v benzinu a naftě, kterou ve středu vetoval prezident Václav Klaus. Nynější poslanci nestihnou o zákonu s konečnou platností rozhodnout kvůli legislativním lhůtám. Není proto ani zařazen na poslední řádnou schůzi dolní komory 18. května. ČTK to řekla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která nyní dolní komoru vede.

Znamená to, že novela o ochraně ovzduší takzvaně spadne pod stůl. Pokud by měla platit, bude muset být po volbách předložena sněmovně znovu a opět projít celým legislativním procesem.

Podle jednacího řádu dolní komory mohou poslanci projednávat vetované zákony po deseti dnech od jejich doručení do sněmovny. Novela o biopalivech dorazila z Hradu ve středu, lhůta tedy končí příští sobotu. Poslanci přitom mohou jednat na řádné schůzi pouze příští týden, jak si stanovili již dříve. Je navíc možné, že zasedání bude jen jednodenní. Na případné mimořádné schůze nemohou být vetované zákony zařazovány.

Novela by od letošního června navýšila podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 procenta na šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident nesouhlasí.

Podle Agrární komory může prezidentovo veto zemědělce poškodit. Očekávali, že zákon bude platit, a zaseli více plodin určených ke zpracování na biopaliva. Podle komory je ohroženo uplatnění produkce téměř ze 70.000 hektarů půdy, což odpovídá téměř třem procentům veškerých osevních ploch v ČR. Podle Sdružení pro výrobu bionafty by upuštění od udržitelné výroby biopaliv znamenalo pro české zemědělství a průmysl znamenalo významnou ekonomickou ztrátu.