ČSSD uspěla s návrhem, aby se poslanci sešli ještě den před volbami ve čtvrtek 27. května. Chtějí dořešit návrh na zavedení přímé volby hlavy státu a přehlasovat prezidentské veto k novele, která navyšuje podíl biopaliv v benzinu a naftě. Poslanci kvůli tomu přerušili dnešní jednání, které mělo být původně poslední před volbami.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř zopakoval, že se sociální demokraté rozhodli přenést svou propagandu z ulic a náměstí do Poslanecké sněmovny. "To je podle našeho názoru naprosto nepřijatelné zneužití parlamentu," poznamenal. "Absurdnost toho, že bychom měli jeden den před volbami projednávat interpelace na úřednickou dočasnou vládu, myslím hovoří sama za sebe," dodal Tluchoř.

Sociálním demokratům se ale povedlo na úterní schůzi sněmovny prosadit řadu návrhů. Kromě protikorupčního balíčku i zákon, který má regulovat vztahy mezi politiky a lobbisty.

Vládní protikorupční balíček zavádí mimo jiné institut korunního svědka a upravuje možnosti protikorupčního agenta. Komunistům se do předlohy ministra vnitra a pražského volebního lídra ČSSD Martina Peciny nepodařilo prosadit majetková přiznání.

Pro protikorupční balíček hlasovali poslanci sociální demokracie a zelených a nezařazení Olga Zubová a Kosta Dimitrov. Pro byla také většina komunistů a část lidovců. Občanští demokraté nehlasovali vůbec, nebo se zdrželi, stejně jako poslanci TOP 09.

Občanští demokraté, kteří označují balíček za propolicejní, se odmítli debaty účastnit. "Občanští demokraté nebudou této předvolební taškařici sociální demokracie asistovat," řekl předseda jejich poslanců Petr Tluchoř.

Už na tiskové konferenci uvedl, že "senátoři s tím naloží poměrně razantně". V Senátu má většinu pravice. Pokud by předlohu vetoval, nebo vrátil, takzvaně by s ohledem na sněmovní volby spadla pod stůl a neplatila by. Podle ČSSD ale nelze předem říkat, jak norma dopadne.

Podle exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ale předloha není propracovaná a promyšlená. "Nepovede ke snížení korupce, ale posílí prvky policejného státu," uvedl Pospíšil. Upozornil na to, že třeba Německo institut korunního svědka z právního řádu vyňalo.

Předlohu kritizovala na plénu také Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), podle níž je problematické označovat ji za protikorupční balíček. Podle ní rozšiřuje odposlechy a šmírování a korunní svědek je prý beztrestnost pro pachatele, kteří udají své komplice. Pecina takovou interpretaci odmítl. Institut korunního svědka se nelíbil ani nové poslankyni Kláře Slámové (nezařazená), podle níž nelze dávat zelenou udavačství.

Sněmovna také schválila zákon z dílny poslanců ČSSD, který má regulovat vztahy mezi politiky a lobbisty. Normu prosadili společně sociální demokraté, komunisté a zelení. Zákon byl přijat během několika minut. Poslanci totiž odmítli o návrhu debatovat.

Tluchoř prohlásil, že projednávání zákona je předvolebním mítinkem ČSSD, a proto se ho občanští demokraté účastnit nebudou. Návrh nyní dostane k posouzení Senát. Pokud ho horní komora či prezident vetují, nebude platit. Každý zákon, který nedokončí celou legislativní cestu do sněmovních voleb, padá takzvaně "pod stůl".

Zákon o lobbingu počítá s tím, že by se každý lobbista musel registrovat u ministerstva vnitra. Za lobbistu by se přitom považoval každý, kdo alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků s cílem ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci či změny návrhu zákona či předpisu.

Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit setkání sami lobbisté. Za kontakt se podle návrhu nepovažuje jednostranná komunikace.

Pokud by jedna ze stran tato pravidla porušila, hrozila by jí pokuta až jeden milion korun, případně pětiletý zákaz činnosti. Výjimka se bude vztahovat na politiky a funkcionáře obcí a krajů, tam by totiž podle zelených nebyla opatření vymahatelná.

"Tento zákon lobisty vůbec neodkloní od legislativního procesu. To, co je navrženo, napsali lobbisti sami. Je tam jasně řečeno, že každý bude muset podávat hlášení s kým se setkal, ale vymezení toho, co je považováno za lobbing, je velmi vágní. Když zajde lobbista za Němcovou, tak to lobbing je, ale když zajde do Lidového domu (sídlo ČSSD) tak ne," komentovala návrh místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dodala, že jediným účinným nástrojem, jak se zbavit lobbistů, by podle ní bylo prodloužit lhůty mezi druhým a třetím čtením návrhů zákonů.