Proč firmám novela vadí

Princip ochrany investic
Novela zkracuje platnost vydaných licencí z deseti let na tři roky.

Pravomoce obcí
Obce mohou regulovat hazard na svém území. Kromě videoterminálů však budou povolovat i tradiční hry jako Sportka, stírací losy či kurzové a internetové sázení.

Příspěvky jen někam
Z výtěžku hazardních firem nebude již možné financovat příspěvkové organizace či účast sportovců na zahraničních soutěžích.

Firmy bez licence
Novela neřeší firmy, které nedodržují současný zákon - například zahraniční internetové sázkové firmy.

V Senátu se ve čtvrtek rozhodlo o jednom z klíčových zákonů pro sázkové společnosti - novele loterijního zákona. A přestože dosud platily hazardní firmy za "mocnou lobby" a většinu legislativních bitev se státem vyhrály, nyní odcházejí poraženy.

Horní komora hlasy 46 senátorů odhlasovala návrh v původním znění tak, jak jej schválila i Poslanecká sněmovna. Novelu musí ještě podepsat prezident. Obce tak dostanou pravomoc od července regulovat veškerý hazard na svém území.

Proti byl jediný hlas

Hazardní firmy a jejich zástupci v Senátu trávili lobbováním poslední týdny. Senátní kulturní výbor ve středu shodu na podpoře novely nenašel a "sázkovkám" nepomohli ani senátoři ODS, na které spoléhaly. Proti návrhu hlasoval pouze jediný politik.

Novela obcím dává nejenom pravomoci regulovat kritizované videoterminály, které dosud na jejich území "posílalo" ministerstvo financí, ale i ostatní hazard - například internetové sázky či loterie. "Může to dojít tak daleko, že jedna z šesti a půl tisíce obcí sázky na síti zakáže a internetové sázení skončí," řekl dříve Petr Knybel, šéf Tipsportu. 

Návrh dává obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahuje i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které samy zřídily. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman již dříve novelu označil za "právní paskvil". Novela podle něj například zakazuje používat peníze z loterií na sportovní akce mimo území ČR, takže de facto zakazuje financovat reprezentaci českých sportovců na olympiádách nebo mistrovství světa. Druhým příkladem je to, že pokud Sazka bude chtít vypsat prémii na Sportku 50 milionů Kč, musí požádat ministerstvo financi a bude muset požádat o stanovisko všech 6500 obcí.

"Nešlo o řešení loterií, ale o předvolební finiš. Státu teď reálně budou hrozit miliardové arbitráže ze zkrácení licencí. Divadla, muzea, nemocnice a školy přijdou o peníze," upozornil Herman. Předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák naopak novelu podpořil. Je podle něj prvním krokem vedoucím k reálné regulaci hazardu na území obcí. 

Sázkovým firmám původně stačilo, aby senátoři k novele podali pozměňovací návrh - ten by už nestihla projednat sněmovna a novela by tak spadla pod stůl. Před schůzí Senátu proto sáhly po hrozbách arbitrážemi a možným stěhováním do ciziny. V úterý to potvrdila Sazka, ve středu i Tipsport.

Ministerstvo financí považuje hrozbu za absurdní a po přesunu by firmám okamžitě odebralo licenci. "Bylo by to velmi jednoduché - neodváděly by tu daně, což je podmínkou licence," říká náměstek ministra Tomáš Zídek. Odebráním licence Sazce přitom už před rokem hrozil tehdejší premiér Mirek Topolánek, kterému vadilo, že kvůli výstavbě Sazka arény neodvádí na sport, kolik má. 

I ministerstvo však připouští, že bez licence firmy mohou nějakou dobu podnikat na internetu. Podobně jako bwin a další, kteří spoléhají na licence z domovských zemí. V Česku však neplatí daně, ani neodvádějí peníze na dobročinné účely.

Stěhování do ciziny 

Právě stěhování "internetových divizí" firem je zřejmě nejpravděpodobnější. "Politici chtějí regulovat tuzemské provozovatele, ale ty zahraniční nelegální neřeší. Máme v hledáčku tři země, kam bychom mohli jít," dodává Knybel.

Firmy tím chtějí upozornit i na to, že z novely vypadla snaha pročistit trh od firem, které nedodržují zákon. Zahraniční firmy tu bez problémů podnikají už několik let a Češi u nich podle odhadů prosází čtyři miliardy korun. Pokud by Sazka či Tipsport ze zahraničí provozovaly i loterie či kurzové sázky v kamenných pobočkách, podle Zídka by jim je stát po celé zemi okamžitě zavřel.

Miliardy na vodě

Sázkové firmy si navíc vyčíslily škody, které jim způsobí omezení platných licencí z deseti na tři roky, na 38 miliard. Nikde však není řečeno, že po třech letech jejich podnikání skutečně skončí a navíc jen za poslední rok pětice největších hráčů nevydělala dohromady ani čtyři miliardy korun. Firmy do nákladů zahrnují i škody na vynaložených investicích a další nepřímé škody. "Další rizika vyplývají z případných nároků na okamžité splácení obligací," dodává Zdeněk Zikmund, mluvčí Sazky.

Podle právníků budou však šance malé. "Musely by prokázat, že investice, které tu provedly, byly úměrné délce udělených licencí," říká advokát Radek Pokorný s tím, že v úspěch této arbitráže příliš nevěří.