Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) vyhlásila v pondělí na základě žádosti vlády stav legislativní nouze. To má umožnit rychlé projednání vládního návrhu zákona na vydání povodňových dluhopisů v objemu tří miliard korun. V úterý ráno to oznámil Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny. Peníze získané prodejem dluhopisů mají pomoci financovat nápravu povodňových škod.

Místopředsedkyně Němcová, která nyní stojí v čele sněmovny, současně s tím rozhodla, že se tento vládní návrh projedná ve zkráceném jednání. "Tuto žádost odůvodnil předseda vlády Jan Fischer hrozbou značných hospodářských škod," stojí v tiskové zprávě. 

Vládní návrh by měla sněmovna projednat ještě před volbami, a to zřejmě ve čtvrtek. Již v ten den ráno se sejde sněmovní rozpočtový výbor, kterému Němcová stanovila lhůtu k projednání do čtvrtečních 9:30. "Času je velmi málo, domnívám se však, že ve čtvrtek by to bylo možno schválit," uvedla dříve Němcová.

Vláda bude muset šetřit 

Legislativní nouze umožní schválit zákon během jediného čtení i během jednoho dne. V tomto volebním období sáhla vláda k žádosti o vyhlášení legislativní nouze již potřetí. Poprvé loni na podzim při schvalování vládního protischodkového balíčku, podruhé letos na jaře při schvalování návrhu na nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů. Současný stav legislativní nouze platí od pondělí do čtvrtka 3. června, kdy současné sněmovně končí její mandát.

Vláda návrh schválila v pondělí večer. Škody po povodni podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR dosahují tří až čtyř miliard korun. Fischer bude kvůli novým dluhopisům po ministrech požadovat další úsporná opatření, aby vláda udržela plánovaný deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Schodek navýší o zhruba dvě miliardy také navýšení mateřské na loňskou úroveň.

Poslance ve čtvrtek před pátečními a sobotními parlamentními volbami už jedna schůze čeká. Věnovat se mají návrhu na přímou volbu hlavy státu a prezidentem Václavem Klausem vetovanému zákonu, který navyšuje podíl biosložek v pohonných hmotách. Navíc by se měli věnovat také interpelacím.

Pokud zákonodárci dluhopisy schválí, poputuje žádost do horní komory Parlamentu. Senátní organizační výbor by pak podle předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) mohl rozhodnout o svolání schůze Senátu na následující týden.

"Není problém to udělat ve zkráceném režimu do deseti dnů poté, co nám to vláda předloží," řekl ČTK předseda Senátu. S pomocí zaplaveným problém nemá, poznamenal ale, že dluhopisy budou znamenat další prohloubení státního dluhu. "Měli bychom hledat úspory jinde," poznamenal s tím, že kraje by si měly spočítat, na kolik je přišlo proplácení zdravotnických poplatků. "Možná už mohly mít v tuto chvíli minimálně půlmiliardovou rezervu, ze které mohly tyto katastrofy platit," dodal.