Poslanec Vladimír Šoltys by si lepšího nájemníka nemohl přát. Nejsou s ním problémy, peníze posílá pravidelně a navíc platí víc, než je potřeba. Jak je to možné? Politik z ODS pronajímá kancelář ve svém domě sám sobě. A nájem mu proplácí sněmovna - z peněz daňových poplatníků. "Hledat si novou kancelář už teď před volbami nestojí za to," říká Šoltys.

V seriálu Konta X loni HN upozornily právě na takové případy zneužívání poslaneckých náhrad. Na politiky, kteří přihrávají peníze na provoz svých kanceláří sobě nebo známým. Na poslance, kteří jezdí zadarmo vlakem, a přitom berou desítky tisíc měsíčně na benzin. Nebo na ty, kteří berou peníze za členství v dozorčích radách, ačkoli jim to zákon zakazuje.

Jak to tedy vypadá dnes, téměř po roce od prvních odhalení HN? Neprůhledný systém náhrad, na který se podle propočtů vydá za jedno volební období zbytečně 120 milionů, funguje vesele dál - ke spokojenosti těch poslanců, kteří na něm vydělávají.

"Lidsky se to dá pochopit"

Poslanec Šoltys se prý loni nepohodl s člověkem, v jehož domě měl svou regionální kancelář. Ale protože měly být na podzim předčasné volby a on byl stejně bez šancí mandát obhájit, nic nového nehledal - a přesídlil do svého domu. Poslanec ODS Vladimír Šoltys

Každý poslanec má přitom na provoz kanceláře daný balík peněz - až 30 tisíc, zaleží na místě. Poslanec si vše dojedná a vedení sněmovny pak už jen podepíše smlouvu a nájem platí. Šoltys sice státu "nenapálil" 27 tisíc, podle tabulek nejvyšší možnou činži, ale i 22 tisíc je slušná částka.

Předčasné volby se sice neuskutečnily, přesto Šoltys nechával dál platit sám sobě. "Na půl roku to nemělo smysl, to se snad dá lidsky pochopit," vypráví dnes.

Podobný příběh se odehrává na náměstí v Trutnově. A v hlavní roli už není neznámý poslanec, ale lídr zdejší kandidátky ODS, lékař Jozef Kochan. Úřaduje z domu patřícího jeho manželce Marii. "Jestli to mám dávat manželce nebo některému ze sousedů, to je přece jedno, protože já to neplatím. To je věc sněmovny," vystihl tehdy Kochan přesně problém náhrad.

Dnes, pár dní před volbami, je ochotný připustit, že o změně kanceláře "bude uvažovat." Ale neustále opakuje, že tím, že rodinnému rozpočtu za roky poslancování přilepšil zhruba o 600 tisíc, neporušil žádný zákon. "Jsou ještě horší kauzy," říká do telefonu na volebním mítinku.

Nejde jen o to, že peníze končí u Kochanových, ale také o snadno dokazatelné plýtvání. Stačila chvíle a HN našly v centru Trutnova srovnatelnou kancelář, jakou má Kochan. Za 20 tisíc, které dostává od sněmovny, by si mohl pronajmout tři takové. "Máme tady čerstvou nabídku: kancelář v centru, mezi 40 a 50 metry, za pět tisíc měsíčně," potvrzoval Petr Kužel z realitní kanceláře Reality EU.

Z cizích peněz se dá také dobře pomoci kamarádovi nebo dokonce celé straně. Místopředseda ČSSD Milan Urban úřaduje doma v Čáslavi z domu, který patří šéfce místní organizace strany. Platí jí 21 200 korun, nejvíc, kolik pravidla povolují. Realitky nabízejí podobné prostory na čáslavském náměstí nanejvýš za polovinu ceny. Pohled na politikovy stránky ukáže, že Urban sídlo nezměnil.

Peníze za benzin jí zůstanou

Kdo jezdí pravidelně vlakem, může potkat poslankyni Olgu Zubovou - i jako bývalá zelená jezdí z Kutné Hory do Prahy zásadně vlakem. Zadarmo - protože poslanci ze zákona za veřejnou dopravu neplatí.

Jenže zároveň k tomu jako každý poslanec dostává i peníze na benzin - podle toho, jak daleko od parlamentu bydlí. V případě Zubové to je 25 tisíc měsíčně. "Ve vlaku neplatím, to je pravda," připouští Zubová, že jí peníze zůstávají. "Vrátit je? To mě nikdy nenapadlo," dodává. Jak je to dnes, není snadné zjistit: poslankyně nezvedá mobil. olga_zubova_185x122.jpg

Nakonec zřejmě jen jedno se po sérii článků HN změnilo - dva poslanci museli vrátit peníze, které dostali za členství v dozorčích radách státních firem. V rozporu s novým zákonem o střetu zájmů, který roky tolerovanou praxi změnil. Danielu Rovanovi z ODS vzala 220 tisíc Česká pošta, v jejíž dozorčí radě zasedal. "Vratka probíhá podle splátkového kalendáře," hlásil před pár měsíci Rovan.

Oldřich Vojíř, další poslanec občanských demokratů, zase přišel o odměny od státní akciovky ČD Cargo. Stálo ho to 300 tisíc.


Více o inventuře majetku politiků za rok 2009 na www.ihned.cz/kontaX