Exposlankyně ČSSD Hana Šedivá, kterou prezident Václav Klaus minulou středu jmenoval soudkyní, ještě před necelým měsícem nesplňovala podmínky, aby tento prestižní post mohla zastávat. Její jmenování na poslední chvíli umožnila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Bývalá podniková právnička Šedivá, jež posledních osm let seděla v Parlamentu, ale v posledních stranických primárkách propadla, měla totiž pouze „profesní zkoušku komerčního právníka,“ kterou složila v roce 1991. Ta ji sice umožňovala být zapsána v seznamu advokátů, ale nesměla například zastupovat klienty v trestních věcech.

A stejně tak tato kvalifikace nestačila na to, aby z profese právníka mohla přejít na post soudce – k tomu je totiž v podobných případech mít „odbornou justiční zkoušku“. Za tu je považována například advokátní zkouška.

Uznání na poslední chvíli

„Pro účely advokacie jsou advokátní zkoušky a zkoušky komerčního právníka rovnocenné, ale pro jmenování soudcem již ne,“ vysvětluje tajemník České advokátní komory Ladislav Krym.

Tuto podmínku ale - jak zjistily server iHNed.cz a Rádio Česko – Šedivá na poslední chvíli obešla s pomocí ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové. Ta jí totiž na poslední chvíli 14. května – v den kdy odcházely návrhy na jmenování soudcem prezidentu Václavu Klausovi - uznala zkoušku komerčního právníka za odbornou justiční zkoušku.

Otázku serveru iHNed.cz jak je možné, že se hlásila na zodpovědné místo soudce a přitom ani nesplňovala zákonné podmínky, Šedivá odmítla komentovat. „Já vám děkuji za zájem, ale k těm věcem se už nebudu vyjadřovat,“ řekla a zavěsila telefon.

Dobře znát zákon

Jen o chvíli dříve pro Rádio Česko byla nepatrně sdílnější – ale současně se usvědčila z další neznalosti zákona. „V případě zkoušky komerčního právníka zákon říká, že zkouška musí být uznána. Nevím, proč to tak zákon říká, nebyla jsem u toho, když vznikal,“ uvedla.

Zákon o soudech a soudcích přitom v paragrafu 184 doslova uvádí, že tuto zkoušku může ministr spravedlnosti uznat – ale není to povinné.

O zápis na seznam soudcovských čekatelů požádala Šedivá 19. dubna Městský soud v Praze. Ten poté její jméno poslal dál na ministerstvo. „My jen předkládáme návrhy a ministerstvo to musí přezkoumat a zajistit, aby byly kompletní,“ řekl předseda soudu Jan Sváček, podle něhož pak samo ministerstvo na chybějící zkoušku upozornilo, ale dodalo, že vše napraví samo.

Samo ministerstvo přitom tvrdí, že uznání zkoušky byl jen formální fakt. „Ministr spravedlnosti má ze zákona právo uznat uchazeči o funkci soudce profesní zkoušku komerčního právníka za odbornou justiční zkoušku. Na tomto postupu není nic neobvyklého,“ uvedla mluvčí resortu Jitka Zinke.

O tom, jaké má Šedivá odborné předpoklady stát se soudcem, jsou přitom značné pochyby. A to nejen kvůli podivnému jmenování, kdy jí na poslední chvíli pomohla uznáním zkoušky ministryně Kovářová.

Šedivá má sice od roku 1991 soukromou advokátní praxi v Příboře u Nového Jičína (za rok 2008 v ní vykázala příjmy 10 909 korun) a ve sněmovně byla do minulého týdne předsedkyní mandátového a imunitního výboru, ale když se od ní HN v minulosti několikrát pokusily získat stanovisko k některému zákonu či právní otázce, ani jednou neuspěly.

A když například sněmovna projednávala nový trestní zákoník, nedokázala k němu říct nejen názor ČSSD, ale ani svůj.

Boj za benefity

Ve sněmovně přitom ani nebyla příliš vidět – a pokud ano, tak většinou v souvislosti s bojem za benefity zákonodárců.

Loni v říjnu při projednávání protikrizového balíčku ve sněmovně například pomohla zamezit zdanění poslaneckých náhrad s argumentem že „například prezident republiky musel platit daň z užívání sídla prezidenta republiky“.

V září 2008 patřila mezi poslance, kteří chtěli vyhnat ze sněmovny televizní kamery. „Vedení Sněmovny chtělo, aby naše práce nebyla ničím rušena. Aby se zabránilo, že vás někdo zabírá, jak si čtete noviny nebo hrajete karty,“ vysvětlovala tehdy.

Létám, no a co. Neotravujte

Nejvíc ovšem na sebe upozornila před čtyřmi měsíci, když HN poukázaly na to, že patří mezi ty poslance, kteří si nechávají proplácet letenky z Ostravy do Prahy – a to přesto, že pobírají měsíční příspěvek 34 200 korun na dopravu. „Samozřejmě že létám, když mi to zákon umožňuje a je to pro mě pohodlnější a rychlejší,“ uvedla tehdy HN.

A otázka, zda by i poslanci neměli v době rekordně deficitního rozpočtu více šetřit, Šedivou rozčílila. „A jak šetříte vy? Voláte a otravujete poslance“. A na reakci, že redaktor HN volá za peníze soukromé firmy a ona je placena z daní nás všech, měla pádnou odpověď. „Vždyť vy jste také firma placená námi všemi. Platíme vaše výrobky“.