Blok Jany Bobošíkové Suverenita podává k Nejvyššímu správnímu soudu dvě žaloby na neplatnost voleb. Stížnosti podá také Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě České televize. Suverenita byla podle Bobošíkové poškozena při sčítání hlasů ve volbách, a také prostřednictvím České televize. Podání budou odeslána v pondělní. Suverenita obdržela ve sněmovních volbách 3,67 procenta hlasů, což na účast v dolní komoře nestačí.

Jedna žaloba se podle Bobošíkové týká preferencí, podle nichž Česká televize zvala hosty do předvolebních Otázek Václava Moravce Speciál. Nejvíce prý byla Suverenita poškozena v Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Česká televize pokládá podle mluvčího Ladislava Štichy jednání Suverenity za nesmyslné, směšuje podle něho neslučitelné věci. Ze zprávy, kterou projedná televizní rada, vyplývá, že předvolební průzkumy byly tentokrát poměrně přesné, řekl ČTK Šticha. Je přesvědčen o tom, že se na stranu ČT postaví i soud.

Suverenita také žaluje údajný rozdíl mezi skutečným počtem odevzdaných hlasů v jednom z okrsků a údajem, který se objevil na volebním webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). "Suverenita dostala v okrsku podle protokolu 40 hlasů, na oficiálních volebních stránkách byl údaj 18 hlasů," uvedla Bobošíková.

ČSÚ: Musíme vyčkat na soud

Mluvčí ČSÚ Ladislav Pištora uvedl, že věc nemůže komentovat, protože nemá konkrétní údaje. "Musíme vyčkat na soud," řekl ČTK. Pištora soudí, že záležitost, jak ji popisovala Bobošíková, se stát nemohla.

Stížnosti mediálním radám Bobošíková zdůvodnila tím, že Česká televize podle ní porušila v souvislosti s předvolebními průzkumy zákon. Poukázala rovněž na to, že zástupci Suverenity se nemohli vyjádřit v televizi v přímém volebním vysílání. "Suverenita jako by neexistovala," postěžovala si Bobošíková. Podle Štichy ale dostala dostatek prostoru v předvolebních pořadech, jako jsou Hyde park a Události, komentáře. "Neobáváme se, že by někdo prokázal, že bychom postupovali chybně," zdůraznil mluvčí televize.

Strana do sněmovny nevstoupila, přesto díky svému zisku bude dostávat po dobu čtyř let peníze od státu. Podle odhadů si během čtyř roků přijde asi na 49 milionů korun.


Stěžují si také voliči

Nejvyšší správní soud (NSS) do pondělního poledne dostal od voličů 11 stížností na okolnosti a průběh voleb do Poslanecké sněmovny. Z 11 voličských stížností se věcného projednání dočká zřejmě jen šest, protože pět prvních podnětů přišlo ještě před začátkem zákonné lhůty.

Voličské stížnosti zpochybňují například sčítání preferenčních hlasů, doručování volebních lístků a voličských průkazů, popsal Emmert. Zákonná desetidenní lhůta pro podání stížností vyprší v pátek v 16:00. Poté má soud 20 dní na projednání a rozhodnutí stížností.