Kdo je Pavel Drobil

Narodil se 18. října 1971. Má dvě malé dcery a žije v rodinném domě v Karviné. Patří mu polovina akciovky Lázně Darkov a podíl v advokátní kanceláři Pyšný, Weber & partneři. Do ODS vstoupil v roce 2000, po dvou letech se stal bohumínským zastupitelem, v roce 2004 si jej hejtman Evžen Tošenovský vybral za náměstka. Letos vedl moravskoslezskou kandidátku ODS.

O křeslo místopředsedy ODS se po Jiřím Pospíšilovi či Alexandru Vondrovi přihlásil další zájemce - moravskoslezský lídr Pavel Drobil. "Rád bych se o to na kongresu ucházel. Bude ale záležet na tom, jak se k tomu postaví náš region. Vedeme o tom živou diskusi," řekl HN novopečený poslanec s tím, že během týdne bude rozhodnuto.

Drobilovo jméno padá v souvislosti s obměnou vedení ODS poslední dobou často. Patří totiž nejen mezi favority pravděpodobného budoucího předsedy Petra Nečase, ale i mezi nejvlivnější občanské demokraty.

Osmatřicetiletému právníkovi přitom hodně záleží na jeho pověsti, pečlivě sleduje každou zmínku o sobě v médiích. A obzvlášť pak posledního půl roku.

Nejsem kmotr

Když se krátce před podzimním kongresem ODS v tisku objevil seznam takzvaných kmotrů - mocných zákulisních hráčů, s nimiž se rozhodl bojovat Mirek Topolánek, na Ostravsku figurovalo Drobilovo jméno.

Celý seriál NOVÍ MOCNÍ sledujte ZDE

"Já nejsem žádný kmotr! Vždycky jsem transparentně prošel všemi nominacemi a stranickými procesy. Co jsem za šedou eminenci, když jsem dělal náměstka hejtmanovi?" Rozčiluje se dnes stejně jako tehdy.

Pravdou je, že bohumínský milovník golfu není prototypem v přítmí skrytého podnikatele, který tahá za nitky, jak to znají občanští demokraté z Prahy nebo Ústecka.

Na druhou stranu dobře zná zákulisní mechanismy a ví, s kým a kdy je třeba si promluvit. Když například pražská ODS krátce před volbami obměnila polovinu svého vedení, Drobil poslal esemesku Tomáši Hrdličkovi, faktickému vládci hlavního města: "Snad víte, co děláte!"

Uvnitř strany je brán jako faktický šéf moravskoslezské ODS, ačkoli předsedou tam je opavský primátor Zbyněk Stanjura. Drobil je jeho zástupcem, oba muži spolu mají napjatý vztah. Kdo tahá za delší část provazu, se ukáže právě při hlasování o severomoravském kandidátovi na místopředsedu ODS. Podle informací HN si na post myslí i Stanjura.

"S Pavlem máme přátelský vztah. Podporujeme ho v jeho snaze být ministrem. O tom, koho navrhneme na místopředsedu ODS, se ale teprve bavíme," řekl k tomu primátor, který nově zasedne i ve sněmovně.

Bohatý, ctižádostivý

Drobil patří k nejbohatším občanským demokratům, s podnikatelem Jaroslavem Čánkem mu patří karvinské Lázně Darkov, které mají téměř půlmiliardový roční obrat. Má také podíl v ostravské advokátní kanceláři Pyšný, Weber & partneři.

Do ODS vstoupil v roce 2000 a vzápětí se dostal na ministerstvo financí, kde radil socialistickým náměstkům. Odměnou měl být post v prezidiu Komise pro cenné papíry, na který si jako právník specializující se na kapitálové trhy dělal zálusk. Zemanova vláda mu sice dala zelenou, ale kabinet Vladimíra Špidly, a zvlášť ministr financí Bohuslav Sobotka, byli po volbách 2002 proti.

Teď se možná na ministerstvo financí vrátí. Ačkoli je Drobil oficiálně kandidátem ODS na resort průmyslu a obchodu, hovoří se o něm jako o možném správci státní kasy. "Ekonomickým expertem ODS je v tuto chvíli Martin Kocourek a já to respektuji," odmítá se bavit o spekulacích, že by měl být soupeřem Miroslava Kalouska z TOP 09.

"Většině lidí, kteří s ním měli možnost spolupracovat, bylo jasné, že jeho aktivity se časem přesunou za hranice kraje," vzpomíná starosta Čeladné Pavol Lukša, který s ním v letech 2004 až 2008 seděl ve vedení kraje. Drobil měl na starost mimo jiné stavbu nošovické automobilky: "Po tomhle jsem si položil otázku, jestli mě v kraji čeká další podobná výzva. A rozhodl se, že budu kandidovat do sněmovny."