Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že předseda sněmovny má reprezentovat dolní komoru, ne opozici, a odmítl tvrzení Sobotky, že jde o kádrování Zaorálka. "Pane místopředsedo nehněvejte se, ale my vám ho opravdu nekádrujeme, my vám ho prostě jenom nezvolíme," prohlásil Kalousek.

Počet funkcionářů sněmovny by se podle šéfa ODS Petra Nečase mohl celkem snížit zhruba o čtvrtinu. ČSSD chce podle svého lídra Bohuslava Sobotky zredukovat na základě auditu jen nefunkční sněmovní výbory, podvýbory či komise.

Plošné redukci sněmovních orgánů Sobotka příliš nakloněn nebyl. Podle něj struktura sněmovny má odpovídat velikosti vlády vzhledem k tomu, že dolní komora je kontrolorem kabinetu. "Rozumím budoucím představitelům vlády, že by chtěli, aby tady byla Poslanecká sněmovna pasivní, malá, neaktivní, aby vládu pokud možno příliš neotravovala," uvedl Sobotka.

"My bychom chtěli velmi aktivní sněmovnu, ale bez zbytečných funkcionářů a bez zbytečných příplatků. Oni ti poslanci mohou být aktivní za své normální platy, to stačí. Hurá do toho," zareagoval předseda Věcí veřejných Radek John.

Kalousek by sněmovnu rád zeštíhlil do stavu jejího zrodu v 90. letech a znovu spojil některé z výborů před jejich rozdělením na dva. Jmenoval například výbor pro zdravotnictví a sociální politiku nebo výbor pro obranu a bezpečnost. "Ušetříme tak čtyři nebo pět výborů a příslušný počet podvýborů," uvedl Kalousek. Zároveň se tím podle něj zabrání opakovaní "komické" situace, kdy bez funkce a příplatku bylo maximálně 25 z 200 poslanců.

O podobě nové sněmovny mají zástupci stran jednat v příštím týdnu.