Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), kteří domlouvají program společné koalice, dostali na stůl od své mezistranické expertní skupiny opatření pro boj s korupcí.

Předseda Věcí veřejných Radek John, který je členem protikorupční expertní skupiny, že jde o důležité téma, proto ho na dnešní jednání donesl. Nic však podle něj stejně jako podle Nečase není definitivní.

Straničtí odborníci se na nočním jednání měli shodnout například na rozšíření testů spolehlivosti. Věci veřejné původně prosazovaly například institut agenta provokatéra či testy korupční odolnosti.

Podle informací ČTK na jednání ale přistoupili na dohodu o rozšíření testu spolehlivosti, který nyní ze zákona absolvují policisté, na "vybrané další úředníky". Podle jednoho z expertů by bylo "šíleně drahé a neefektivní" organizovat takový test plošně pro celou státní správu.

Konec trafikám

Mezi celkem 23 domluvenými body jsou i opatření jako závazek vlády posílat do kontrolních orgánů státních a polostátních firem především odborníky a nedělat z těchto funkcí "trafiky" pro vysloužilé politiky.

Člen expertního týmu vyzdvihl také připravovaný závazek vlády, že se bude snažit maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, a to včetně těch, které budou vypisovat státní a polostátní firmy jako ČEZ či Česká pošta. Historie tendrů by v budoucnu měla být kompletně k dohledání na internetu.

Vyjednávači TOP 09, ODS a VV se již dříve shodli na zřízení protikorupčních státních zastupitelství a zvláštních soudů nebo soudních senátů, které by úplatkářství trestaly.

Některá opatření by ale měla podle předsedy správní rady české pobočky Transparency International (TIC) Václava Lásky pro boj s korupcí minimální přínos.

Zmínil se například o diskusi o pravomocích policejních agentů nebo o plánu na zřízení specializovaných soudů. "Strašně nás mrzí, že diskuse na téma korupce, byť všichni říkají, jak je pro ně korupce strašně důležité téma, se zvrhla na diskusi nad pár kontroverzními represivními opatřeními," uvedl Láska.

"Není to to, co teď aktuálně potřebujeme," řekl k uvažovaným specializovaným protikorupčním soudům Láska. Vyslovil se spíš pro specializované soudní senáty.

TIC: Důležitější je prevence

Základem boje proti korupci by podle Lásky měla být především prevence a taková opatření, která by korupci předcházela. "Mně to přijde jako trochu pokračování předvolební kampaně, kde se diskutují mediálně i z hlediska občanů vděčná témata, ale jejich faktický přínos pro boj s korupcí je podle našeho názoru minimální," řekl Láska.

Láska také připomenul, že aktivní provokace k braní úplatků by byla v rozporu se zákony, téma "agenta provokatéra" označil za "přežilé". "Zase by se to zvrhlo v to, že by se selektivně vybíraly objekty, které by se tomuto testu musely podrobit. Kdo by rozhodoval o tom, koho testovat budeme, koho testovat nebudeme," ptal se Láska.

Nejlepší by podle něho bylo, kdyby se mohl stát agentem se současnými pravomocemi civilista z korupčního prostředí, který by začal spolupracovat s policií. I kvůli tomu, že agent, který do skupiny, kde bují úplatky, přichází zvenčí, nemá důvěru.

Podle serveru iDnes.cz je mezi body, na nichž se vyjednávači stran shodli, i institut korunního svědka. Osoba, která by u soudu svědčila proti organizovanému zločinu, by byla sama beztrestná. Podle Lásky ale zákony už v současnosti počítají s institutem spolupracujícího obviněného, který funguje na podobném principu.

Jediná změna, která by podle Lásky prospěla, by bylo to, aby měl spolupracující jistotu, co přesně za své svědectví dostane. Dohodu by musel schválit soudce.

Šéf české pobočky TIC David Ondráčka pak uvedl, že organizace chystá vlastní návrh protikorupční strategie. Problematiku korupce má nyní na starosti ministerstvo vnitra, které na to ale nemá podle TIC dostatek kapacit a pravomocí. Boji s korupcí by se tak měl věnovat místopředseda vlády, TIC je zároveň pro vytvoření Rady vlády pro protikorupční politiku.

V oblasti veřejných zakázek by se podle Ondráčky měly zavést závěry a doporučení expertní skupiny Platformy pro veřejné zakázky. Vypracovala seznam bodů, které by měly v ČR potlačit korupci u výběrových řízení na veřejné zakázky. Ředitel TIC také uvedl, že antimonopolní úřad by se měl zabývat nejen formální stránkou zadávání veřejných zakázek, ale i jejich hospodárností a efektivitou.

V souvislosti s přidělováním dotací by měl být podle Ondráčky vytvořen přehledný portál, na němž by bylo možné snadno nalézt, kdo nebo jaká firma dostala od jaké instituce dotaci a za jakým účelem. Daleko větší kontrola by pak měla být na komunální úrovni, kde se lze podle šéfa TIC setkat s velkým množstvím "podivných" zakázek nebo prodejů majetku pod cenou.

Podle Ondráčky by se měl také vytvořit nezávislý orgán, který by dohlížel na hospodaření politických stran. To by měly následně ověřovat audity, které by se pak zveřejnily. Ondráčka se vyslovil i pro zavedení finančních stropů pro výdaje na volební kampaně a regulaci lobbingu. Láska v této souvislosti připomněl, že TIC v minulosti neúspěšně poslancům navrhovala, aby si vedli evidenci svých jednání s lobbisty.