Sociální demokraté budou volit svého předsedu 18. a 19. března příštího roku v Brně. Rozhodl o tom ústřední výkonný výbor strany. Předseda strany Jiří Paroubek rezignoval po volbách, ve kterých strana nedosáhla očekávaného výsledku.

"Na jednání výkonného výboru 6. listopadu rozhodneme, zda bude volba přímá, tedy bude volit každý člen, či zda bude volba zprostředkovaně pomocí delegátů," uvedl místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Aby volba předsedy nebyla ovlivněna, byl vyhlášen stopstav pro nominaci delegátů sjezdu. Jejich počet se určí podle velikosti organizací k 31. březnu letošního roku.

Někteří členové navrhovali, aby se sjezd konal dříve. Podle Onderky pro předčasný sjezd hlasovalo asi 30 členů výboru ze zhruba 130. Podle poslance Jaroslava Foldyny by předčasný sjezd ukázal na akceschopnost strany.

Senátor Vladimír Dryml zase novinářům řekl, že veřejnost nedostane signál, jaký očekávala, že nový předseda bude zvolen rychle a v přímé volbě. Sebereflexe podle něho neproběhla tak, jak očekával. Po jednání Dryml prohlásil, že je zklamán.

Vzkaz pro kritiky

Sobotka kritikům vzkázal, že téměř všichni členové ÚVV podpořili myšlenku řádného sjezdu, a vedení strany to respektuje.

"Dnešní diskuze nám dodala argumenty a podporu, abychom pokračovali ve změnách, které jsme začali," prohlásil Sobotka. Zmínil například obnovený volební tým, nového volebního manažera či otevření ČSSD lidem.

"Spustili jsme projekt přátelé sociální demokracie. Je to možnost pro naše sympatizanty, kteří nechtějí být členy, aby se registrovali jako přátelé. Spustili jsme web a už získáváme první přátelé," popsal Sobotka obdobu projektu ODS Modrý tým, kde se příznivci občanských demokratů hlásí ke straně.

Širší vedení strany se v sobotu sešlo poprvé od voleb. V nich sice ČSSD zvítězila, nezískala ale očekávaný počet hlasů a vládu nyní sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Podle Sobotky musí mít silná ČSSD levicové i středové voliče, a právě ty středové jí v těchto volbách přebraly nové strany TOP 09 a VV. Nedaří se jí také oslovit mladé a vysokoškolsky vzdělané lidi. Strana se proto chce otevřít a debatovat s lidmi.

"Bude to postupná proměna. Poznáte to třeba tím, že nebudeme denně rozesílat šest tiskových zpráv s podpisem Dimun," rýpnul si Onderka do šéfa PR sekce Petra Dimuna, kterého do strany přivedl Paroubek.

Foldyna také požadoval přeregistraci členů ČSSD v celém Ústeckém kraji, kteří vstoupili do strany od roku 2004 a jsou ve sdruženích nad sto lidí. Postup by měl vyřešit údajný účelový nábor členů, naposled se prý objevil v Litoměřicích. Sobotka uvedl, že organizace v ústeckém kraji nyní prošetřuje ústřední kontrolní komise. Pokud by zjistila, že noví členové byli přijímáni nestandardně, budou okresní organizace přeregistrovány.