V koalici se naplno rozhořel boj o ministerstva. Šéfové ODS, Věcí veřejných a TOP 09 také poprvé přiznali, že se o resortech začali bavit. Nejtvrdší střety se dají očekávat na dvou frontách: mezi občanskými demokraty a TOP 09 o ministra financí a pak uvnitř samotné ODS, zvláště po víkendovém kongresu.

Budoucí premiér Petr Nečas musí pečlivě rozvažovat nad tím, koho do vlády vezme z ODS. Enormní zájem projevuje hned trojice jím vybraných místopředsedů strany: Pavel Drobil na průmysl, Jiří Pospíšil na školství a Alexandr Vondra na vnitro nebo třeba jako ministr pro evropské záležitosti.

Kam s Prahou?

O slovo se hlásí také Praha, která přišla po letech o místo ve stranickém grémiu. A vzhledem ke své velikosti si proto nárokuje aspoň pozici nějakého ministra. "Chceme mít podíl ve vládě, máme dost osobností, z nichž můžeme vybírat," řekl HN Pavel Klega, první místopředseda pražské organizace.

Její dosavadní kandidát David Vodrážka, s nímž se počítalo jako s ministrem životního prostředí, má po kongresovém krachu přitom vyhlídky značně zkomplikované a jeho účast ve vládě není jistá.

 

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.

 

Objevilo se proto jméno Rudolfa Blažka, náměstka primátora, který by mohl dostat na starost buď vnitro, nebo spravedlnost. Jenže současně s pozvánkou do Strakovy akademie by přišla drsná podmínka: radikálně pročistit a ozdravit ODS v hlavním městě, jejíž výsledky jsou pro celou stranu naprosto zásadní.

V podstatě za zády pražských lídrů si pak o místo říká i poslanec Boris Šťastný, který má velkého zastánce v prezidentu Václavu Klausovi. Šťastný by se rád do historie zapsal jako první reformátor českého zdravotnictví.

ODS kontra zbytek

Přetahovaná s Kalouskem pak bude spíše takovou poziční hrou, protože občanští demokraté už v podstatě počítají s tím, že to nakonec bude on, kdo státní kasu povede. Jde o to, zda se jim podaří vnutit spolu s financemi TOP 09 i nepopulární ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož šéf bude muset provádět ty nejméně populární reformy. Na kongresu ODS se hovořilo také o tom, že by se zpod ministerstva financí mohl vyvést dohled nad státními společnostmi, čímž by vliv úřadu klesl.

Podobně jako se Kalousek tlačí na finance, volají Věci veřejné po některém ze silových resortů: obraně, vnitru či spravedlnosti. "My tak nějak počítáme s tím, že Věcem veřejným budeme muset přenechat nějaký z těch silových resortů. Ministerstvo vnitra nevím, to je pro nás důležitý resort. Ale obrana by asi mohla být možná," řekl HN jeden z vyjednávačů ODS.

Véčkaři a ekologie

Jaké se tedy rýsuje rozložení křesel v trojkoaliční vládě, pokud se nenaplní předpovědi, že véčkaři od jednání na poslední chvíli odstoupí?

Občanští demokraté mají jistý post premiéra, velmi pravděpodobně také obsadí průmysl, ve hře je zdravotnictví, vnitro, spravedlnost a školství. Petr Bendl, který přetáhl část středočeských delegátů ODS na stranu vítězného kongresového tábora, údajně dostal příslib buď přímo křesla ministra dopravy, nebo aspoň ponechání vlivu na tomto resortu, který hospodaří s desítkami miliard korun.

V případě TOP 09 nikdo nepochybuje o ministru zahraničních věcí pro Karla Schwarzenberga a financích pro Kalouska. Spolu s tím by mohli dostat ještě sociální věci. Strana, k níž přešlo několik desítek lidoveckých politiků, si také brousí zuby na ministra zemědělství.

Na Věci veřejné zatím vychází ministerstvo obrany, kultury a také životní prostředí, o něž jejich stratég Vít Bárta projevuje velký zájem.