Zástupci Věcí veřejných přijeli demonstrativně tramvají

Sněmovní nováčci ze strany Věci veřejné mají za sebou první společnou cestu do sídla dolní komory parlamentu. Trasu mezi Arbesovým a Malostranským náměstím absolvovali tramvají. "Chtěli tak upozornit na fakt, že poslanci nemusí platit za cestování hromadnou dopravou," řekl předseda VV Radek John.

John před dnešní cestou tramvají uvedl, že poslanci VV budou za užívání městské dopravy platit jako každý jiný občan. Zároveň vyzval zákonodárce ostatních stran, aby jízdné zdarma zrušili. Sám se přitom prokázal osmnáctikorunovou nepřestupní jízdenkou.

Nejmladšímu poslanci je 23 let

Mezi zákonodárci je nejmladší Adam Rykala z ČSSD, kterému je 23 let. Svůj věk jako handicap nevnímá. "Je potřeba, aby byli i mladí lidé zastoupeni ve sněmovně, protože společnost je nějak rozdělená, tak by tu měly občany zastupovat všechny věkové kategorie," řekl Rykala. Ve sněmovně by se rád věnoval oblasti životního prostředí a školství.

Českou hymnou začala tradičně ustavující schůze nově složené Poslanecké sněmovny. Všichni poslanci na ní složili ústavou předepsaný slib a stvrdili jej podpisem, čímž se plně ujali svého mandátu. Jako první tak učinila Miroslava Němcová (ODS), která řídila sněmovnu v závěru předchozího volebního období a je vzhledem k dohodám dojednávané vládní koalice favoritkou na předsedkyni dolní komory.

Poslanci skládali slib v abecedním pořadí, od řečnického pultu je vyvolával šéf KSČM Vojtěch Filip jako druhý nejstarší místopředseda bývalé sněmovny. Problém se dvěma Josefy Novotnými vyřešil tím, že je v souladu se seznamem poslanců na sněmovním webu rozdělil na mladšího (ČSSD) a staršího (SNK ED, za VV). Menší problém mu způsobil nový poslanec ČSSD Pavel Antonín, který při prvním vyvolání svého jména nebyl v jednacím sále, a slib proto skládal až jako poslední.

Program ustavující schůze sněmovny je dán jejím jednacím řádem, obsahuje celkem 17 bodů. Po slibu a stvrzení vzniku volební komise sněmovny v čele s Janem Vidímem (ODS) ustaví poslanci její mandátový a imunitní výbor, počkají na zvolení jeho členů a funkcionářů a na zprávu o ověření platnosti volby poslanců. Teprve poté přijde čas na volbu funkcionářů sněmovny a ustavení a naplnění výborů dolní komory.

Kandidáty do vedení sněmovny i do mandátového imunitního výboru mají poslanecké kluby předložit dnes do 17:00. Poslanci je budou moci zvolit nejdříve ve čtvrtek, uvedl Vidím s poukazem na lhůtu nejméně 24 hodin mezi nominacemi a volbou.

Vedení sněmovny má být čtyřčlenné, zastoupení v něm nebudou mít pouze komunisté. Kromě Němcové se o křeslo předsedy chce ucházet Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je pro případ očekávaného neúspěchu kandidátem i na místopředsedu sněmovny. Novými místopředsedkyněmi sněmovny by se měly stát Vlasta Parkanová (TOP 09) a Kateřina Klasnová (VV).

První schůze sněmovny začala ve 14:04. Přítomni byli rovněž členové úřednické vlády Jana Fischera až na ministra zahraničí Jana Kohouta (za ČSSD). Fischer už oznámil, že jeho tým v souladu s ústavou podá demisi hned po skončení ustavující schůze, a to zřejmě tento pátek. Po hodině první den ustavující schůze sněmovny skončil, k volbě vedení a orgánů sněmovny se poslanci kvůli zákonným lhůtám sejdou ve čtvrtek.

Zatím není jisté, kdy se sněmovně představí nová vláda očekávaného premiéra Petra Nečase (ODS). Ústava pouze stanoví, že do 30 dnů od svého jmenování musí předstoupit před sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.

Poslanci již dopoledne v jednacím sále převzali od ministra vnitra Martina Peciny osvědčení o svém zvolení. Nyní ještě dostanou od Kanceláře Poslanecké sněmovny poslanecký průkaz se svou fotografií, razítkem dolní komory a podpisem jejího předsedy. Průkazem se budou prokazovat například ve chvílích, kdy se budou odvolávat na svou imunitu, čímž se mohou bránit případnému postihu.

Nováčci mezi poslanci, jichž je celkem 114 ze 200, se v úterý v jednacím sále učili zacházet také s hlasovacím zařízením.