Ve sněmovně bude 17 výborů

Sněmovna ustavila celkem 17 výborů, o jeden méně než v minulém období. Později se ještě dva sloučí, a to kontrolní a petiční. Nyní to kvůli zákonu o sněmovním jednacím řádu není možné, bude se muset změnit.

Výbory budou mít od 15 do 30 členů, rozhodli dnes poslanci. Poslanecké kluby budou muset podat návrhy na obsazení výborů do 2. července odpoledne.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které mají ve sněmovně většinu, se po volbách zavázaly, že proti minulému období výrazně sníží počet výborů, podvýborů a komisí.

Předsedkyní Poslanecké sněmovny se ve čtvrtek stala první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. V tajné volbě dostala 118 z 200 hlasů. Porazila podle očekávání místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka, který obdržel 79 hlasů. Němcová tak zřejmě dostala hlasy všech poslanců vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Místopředsedy sněmovny byli zvoleni Vlasta Parkanová (TOP 09), Kateřina Klasnová (VV) a Lubomír Zaorálek. Neuspěl podle očekávání Vojtěch Filip (KSČM). Němcová i Zaorálek byli v minulém volebním období místopředsedy dolní komory.

Předseda ODS Petr Nečas po volbě poděkoval za hlasy, které Němcová dostala od budoucích koaličních partnerů ODS. "Spolupráce mezi občanskými demokraty, stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné si velmi vážím, v tomto se projevila jako výraz vzájemné důvěry," řekl.

V úvodu svého krátkého vystoupení před poslanci Němcová připomněla všechny dosavadní předsedy svobodných československých a českých parlamentů od prvorepublikových Františka Tomáška či Jana Malypetra přes Alexandra Dubčeka, Milana Uhdeho, nynějšího prezidenta Václava Klause až po svého dnešního soupeře Lubomíra Zaorálka a předchůdce ve funkci Miloslava Vlčka.

Zaorálek po vyhlášení výsledku uvedl, že se obsazování postů ve sněmovně nemělo stát součástí vyjednávání o vládě. "Měla to být samostatná debata mezi parlamentními stranami. To se nepovedlo a výsledek odpovídá poměru sil," zhodnotil volbu Zaorálek. Podle svých slov se obává, že sněmovna ztratí kontrolní funkci nad vládou.

Předsedu sněmovny volilo všech 200 poslanců. Zaorálek získal o tři hlasy méně, než mohl. Je možné, že některý z hlasů byl neplatný nebo některý z poslanců ČSSD, či KSČM dal hlas Němcové.

První žena v čele sněmovny

Němcová byla zvolena šestou osobností v čele sněmovny samostatné ČR, je také první ženou v této funkci. Žena v čele českého zákonodárného sboru však stála již v dobách federace.

Porevoluční předsedkyní České národní rady (ČNR), která byla předchůdkyní dnešní Poslanecké sněmovny, byla Dagmar Burešová (Občanské fórum, později Občanské hnutí, 1990-92).

Demise Fischerovy vlády

Zvolením jednotlivých zástupců sněmovny se otevírá cesta k demisi vlády Jana Fischera. Ten už potvrdil, že jeho úřednická vláda se v pátek sejde a odsouhlasí svou demisi. On sám se prý těší na "pasivní odpočinek".

Poslanci ve čtvrtek odpoledne svou ustavující schůzi ukončili, opět se sejdou za dva týdny ve středu 7. července. Zákonodárci během dneška stihli zvolit nové vedení sněmovny a rozhodli o ustavení sněmovních výborů. Předposledním bodem jejich dnešního jednání bylo stanovení lhůty, do kdy mohou politické strany podávat své návrhy na členství poslanců ve výborech. Volební komise bude tyto návrhy přijímat do příštího pátku 2. července.