Vznikající vláda řekla ANO

1) Veřejnou zakázku dostane jen firma, která odhalí vlastníky nebo lidi, kteří ji ovládají.

2) Žádné "tutlání" informací, co nejvíc dokumentů o zakázce musí být veřejných.

 

Vznikající vláda řekla NE

1) Členové výběrových komisí musejí podepsat, že nejsou ve střetu zájmů.

2) Vítězná firma musí uvést i své subdodavatele.

3) Pokud se později zjistí, že firma ve své nabídce zalhala, může s ní zadavatel zrušit smlouvu.

4) Po dokončení zakázky se zveřejní, kolik peněz zakázka skutečně stála a jak dlouho trvala.

5) Přísnější sankce za účelové dělení zakázek (kdy úřad či státní firma schválně obchází zákon).

6) Uchovávat dokumentaci k zakázce 10 let - kvůli dokazování trestných činů.

7) Vymáhat škodu při zmanipulované zakázce po úřednících.

Bylo týden před volbami a politici se najednou vzácně shodli: podepsali podrobné návrhy, jak zprůhlednit veřejné zakázky - nejvýživnější podhoubí korupce v Česku.

Jenže z balíčku, který měl na doporučení Americké obchodní komory radikálně změnit zadávání tendrů, dnes nezbylo téměř nic.

Koaliční vyjednávači už totiž oblast veřejných zakázek uzavřeli. Radikální změny, s nimiž ještě v květnu souhlasili politici, Američané podnikající v Česku i odborníci, dnes však v koaličních dohodách chybějí.

A co hůř, nezdá se, že by se politici ke květnovému slibu chtěli znát. Tedy například k novince, aby úředníci chodili kvůli špatně zadaným zakázkám před soud. Nebo k zavedení přísných trestů za účelové dělení zakázek. A také, aby členové výběrových komisí museli podepsat prohlášení, že nemají vazby na vítěze tendru.

"Jako hesla na billboardy"

Když v březnu došla americkým podnikatelům trpělivost a začali tlačit na zprůhlednění tendrů, politici se po krátkém váhání zorientovali: společně sestavili tým, jenž měl změny připravit. A všechny tehdy důležité strany také hotový balíček stvrdily podpisy. To mělo symbolizovat, že po volbách začnou změny prosazovat.

Již minulý týden ale vyjednávači o vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných oznámili, že se v oblasti tendrů dohodli. "Jsou to spíše takové výkřiky do tmy. Něco jako billboardová hesla," myslí si advokát Daniel Weinhold, který expertní skupinu na jaře vedl. Její návrhy se s těmi koaličními potkávají okrajově.

"Návrhy stačilo jen překlopit"

Politici vlastně souhlasili pouze s tím, že do tendrů budou smět jen firmy, u nichž je naprosto jasné, kdo je vlastní a ovládá. Nebo že se sníží částky, od nichž už musí úřad vypisovat výběrové řízení, a že vše kolem tendrů musí být veřejné, nejlépe přes internet.

A k tomu koaliční vyjednávači dodali své další návrhy, u nichž ovšem není vůbec jasné, jak jejich plnění chtějí vymáhat. Například obecné prohlášení o tom, že tendry nesmějí vyhrávat společnosti porušující zákon. Případně, že úřady nesmějí nastavovat podmínky tendru tak, aby diskriminovaly některé zájemce.

"Přijde mi, že ty koaliční body vůbec nejdou na dřeň. Přitom jsme dali politikům hotové návrhy, které stačilo jen překlopit do jejich dohod," diví se další člen expertního týmu David Ondráčka, ředitel Transparency International a jeden ze členů expertního týmu. Mimo hru tak zůstaly třeba návrhy trestat firmy, které jdou do soutěže jako konkurenti pouze na oko - pokud by se zjistilo, že spolupracovaly na svých nabídkách, dostanou zákaz zúčastňovat se tendrů.

Stejně tak tvrdé postihování oblíbeného triku, kdy úředník rozseká velkou zakázku na několik malých, aby nemusel vypisovat soutěž. Takový příběh je hned po ruce: v kauze Opencard auditoři zjistili, že úředníci bez soutěží rozdělili 130 milionů. "Přidělení zakázek tak významného finančního rozsahu předem určenému dodavateli vždy hraničí s porušením principu transparentnosti," upozornili auditoři.

A tým odborníků navrhoval ještě jedno zajímavé opatření: po skončení zakázky by musel úřad zveřejnit, jestli zakázka nakonec nestála více než na začátku. To kvůli další oblíbené praxi, kdy zakázku získá firma díky výhodné nabídce, pak se ale cena "náhodou" zvýší o práce navíc.

Nic prý není hotovo. Ale je

Politici sice slíbili, že budou prosazovat balík jako celek, vypadá to však, že jim "osekaná" verze nevadí. "Nechci se vymlouvat, já jsem stoprocentně zaneprázdněn školstvím," říká místopředseda ODS a pravděpodobně nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jenž tehdy dohodu podepsal. "Ale věřím, že se ještě budeme snažit co nejvíce bodů splnit," dodává. "Všechno ještě musí schválit vedení stran, nic není jisté," namítá Vlasta Parkanová, která oblast korupce a veřejných tendrů vyjednávala za TOP 09.

Jenže těžko lze očekávat, že by koaliční návrhy lídři změnili - všichni otevřeně říkají, že tuto kapitolu úspěšně zvládli.