Krátce před jednou hodinou ranní se v úterý v Praze 6 propadl rozestavěný tunel Blanka. V závalu u Patočkovy ulice zůstal několik hodin uvězněn bagrista i se svým strojem, záchranářům se ho podařilo vyprostit časně ráno. Muž neměl zjevná zranění, záchranná služba ho však převezla do nemocnice, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Havárií se zabývá policie.

Původní informace svědčily o propadu na dvou místech, nepotvrdily se však. Podle mluvčího firmy Metrostav Karla Poláka se propadlo jen jedno místo u Ministerstva kultury, postižený muž vylézal u Myslbekovy ulice, kde je portál tunelu a odku se stavba razí.

"Hasiči měli podle Adamcové zával v tunelu nahlášen až v 00:46. Stavební firma Metrostav, která tunel buduje, ale jako první přivolala podle Poláka báňskou záchrannou službu a zdravotnickou záchrannou službu. Polák to odůvodnil tím, že hasiči nemají vhodnou techniku pro zásahy v podzemí. Podle něj byli přivoláni kvůli případnému vyřezávání bagristy ze stroje.

Podle Adamcové neměl viditelná poranění a sám prý říkal, že je v pořádku. "Byl přepraven do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích ke komplexnímu vyšetření," řekla ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Muž je mimo ohrožení života, po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení, sdělila ČTK bez dalších podrobností mluvčí nemocnice Andrea Nová.

Událost bude vyšetřovat policie. Podle Zoulové bude následovat řada výslechů, mimo jiné i vyproštěného bagristy. "Rozběhne se vyšetřování. Rozhodně to nebude otázka dnů, ale spíš týdnů, měsíců," doplnila s tím, že při prošetřování bude policie spolupracovat s Českým báňským úřadem.

"Práce na likvidaci mimořádné události byly okamžitě zahájeny a budou trvat několik dnů, její příčiny jsou v současné době ve stádiu vyšetřování," uvedl Wolf. Již dříve řekl, že Praha už v noci uložila stavební společnosti Metrostav, aby do dvou dnů předložila komplexní zprávu o tom, co se v místě propadu a sesuvu stalo. Mluvčí Metrostavu uvedl, že důvody propadu a sesuvu půdy se zabývá vyšetřovací komise pod vedením Českého báňského úřadu. Firma podle mluvčího zastavila práce na ražbě tunelu a zahájila sanaci a zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil.


Policisté podle Zoulové oblast monitorují s odborníky z oboru stavebnictví a budou zjišťovat, zda není ohrožena statika budov v okolí. Kvůli havárii evakuovali pracovníky ostrahy budovy ministerstva kultury, museli částečně omezit i dopravu v okolí. "Vyprošťovací práce komplikovaly otřesy, které vznikaly projížděním tramvají. Takže jsme ve spolupráci s dopravním podnikem omezili rychlost tramvajových souprav v celé té oblasti," řekla mluvčí.

Není to poprvé

Na stavbu si lidé dlouho stěžují. Mimo jiné i obyvatelé Letné, kteří se v souvislosti s budováním tunelu obávali vznikajících trhlin v domech. Někde kvůli ražbě kupříkladu odpadaly kusy fasád, které poškodily zaparkovaná auta.

Už v roce 2008 se při stavbě propadla půda ve Stromovce, na místě vznikl kráter o průměru zhruba 30 metrů.

Tunelový komplex Blanka má být součástí severozápadní části městského okruhu, Metrostav ho buduje mezi Malovankou a Pelc Tyrolkou. Dlouhý bude více než 6300 metrů, z toho samotné tunely asi šest kilometrů.

Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.