V čem se Kalousek a Nečas neshodli

Sociální dávky – Kalousek chtěl seškrtat více než dohodnutých 10 miliard.

Omezení podpory stavebního spoření Kalousek vítá, Nečas nikoliv.

Poplatky ve zdravotnictví chce Kalousek zvýšit, Nečas nikoliv.

Schodek pod 3 % HDP chce Kalousek stlačit rychleji než Nečas.

Nečas versus Kalousek 0:1. Místopředseda TOP 09 pro sebe navzdory odporu ODS dokázal získat ministerstvo financí, navíc bez omezení jakýchkoliv pravomocí. A stalo se přesně to, čeho se premiér Petr Nečas i celá jeho strana obávali. Miroslav Kalousek se pár dní po rozdělení křesel profiluje jako ministr, který bude vystupovat jako lídr celé vlády.

Kalousek se snaží převzít reformní iniciativu úplně všude: nejen, že je hlavním propagátorem rychlého snižování schodku veřejných financí i za cenu nepopulárních škrtů, chce hrát hlavní roli i v prosazování zdravotní a důchodové reformy. Zatímco Nečas opatrně oznámil, že návrhy vlády na zvýšení zásluhovosti důchodového systému se budou řídit zprávou Bezděkovy komise, Kalousek už zveřejnil konkrétní návrh, se kterým půjde do jednání: snížit stropy na sociální pojištění a výpadek nahradit zvýšením nižší sazby DPH. Právě tím chce Kalousek vyřešit požadavek Ústavního soudu, který řekl, že bohatí lidé dostávají v poměru k tomu, co státu odvedou, extrémně nízké důchody.

Našly by se i další příklady, kdy jde budoucí ministr financí proti svému premiérovi. Kalousek si třeba neváhal postěžovat, že sociální dávky se nebudou škrtat dostatečně. "Ušetříme jen 10 miliard. Přál jsem si víc, ale narazil jsem na limity koaličního kompromisu," řekl HN. Když Nečas řekl, že omezení státní podpory stavebního spoření koalice nedělá ráda a netleská mu, Kalousek pro ČT neváhal říct, že tomuto kroku "tleská a dělá ho rád".

Poté, co kandidát TOP 09 na ministra zdravotnictví Leoš Heger ustoupil od požadavku své strany na zvýšení některých poplatků ve zdravotnictví, Kalousek se do premiéra a jeho strany pustil ještě ostřeji: "Heger se chová jako koaliční ministr a respektuje levicové stanovisko partnerů z ODS a Věcí veřejných," řekl MF Dnes.

Roli reformního "terminátora" si místopředseda TOP 09 užívá. S pobavením se dívá na Nečase, který se snaží dostat svou stranu z 20 % zpátky na 30 % (a tvrdé škrty by ODS popularitu nezískaly), a glosuje to slovy, že jeho cílem není být populární, ale "dát do pořádku veřejné rozpočty a zavést vládu práva".

Nečas nám nevěří

Nečas se snaží aktivitu svého nejdůležitějšího ministra omezovat aspoň navenek. Hned po rozdělení vládních křesel oznámil, že to bude on, kdo bude schvalovat delegování lidí do státních a polostátních firem. Nečas má z Kalouska tak velký strach, že si záruku dokonce nechal napsat na papír a podepsat. Přestože jde o změnu spíše formální (žádný ministr financí by tyto kroky nedělal bez konzultace s premiérem), z TOP 09 je slyšet pohoršení.

"S Topolánkem si stačilo podat ruku a dohoda platila. Nečas potřebuje vše písemně. Jak má fungovat koaliční spolupráce, když je v ní od počátku taková nedůvěra," řekl HN zdroj blízký vedení TOP 09.

Sám Kalousek sice popírá, že by k němu Nečas přistupoval s nedůvěrou, ale přiznává, že úplně idylický jejich vztah není. "To, co pociťuji, je obezřetnost, a myslím, že obezřetnost je u premiéra na místě. Ale obezřetný musí být i ministr financí,“ řekl v pátečním rozhovoru pro HN Kalousek.

Budoucí premiér si dále vymínil, že si zřídí ekonomickou radu vlády (obdobu NERVu) pro řešení ekonomických otázek. Coby její šéf chce Nečas být sám mozkem důchodové reformy, o které řekl, že jí ve vládě rozumí ze všech nejlépe. Pro ODS premiér také vyjednal, že na finance dosadí svého prvního náměstka, který bude ministra hlídat.

Tomu se Kalousek otevřeně vysmívá. "Kdo bude mým prvním náměstkem, rozhodnu já sám... Srdečně mě rozesmálo, když nějaký trumbera řekl, že náměstci půjdou na ministerstva ministry kontrolovat. Ministerstvu vládne ministr, a když náměstci dělají práci špatně, tak je prostě vyhodí. Že by náměstek kontroloval ministra, je sranda," reagoval bez respektu k premiérovi.

Nečas mimo čas a prostor

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a Kalousek podle kuloárních informací ani necítí k Nečasovi nijak velký respekt. Premiér prý při jednání o společném kabinetu nedokázal oponovat požadavkům třetího koaličního partnera, Věcí veřejných. Údajně také až příliš dbal na ukojení ambicí svých spolustraníků. "Při vyjednávání vlády by měl přijít moment, kdy je vám koaliční partner bližší než vlastní strana. Nečas tohle nezvládá," řekl HN zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Uštěpačně reagoval Kalousek i na Nečasův návrh na vytvoření předvolební koalice. Budoucí premiér řekl časopisu Instinkt, že by do příštích voleb mohla jít ODS s TOP 09. "Vyslovovat takovou myšlenku v okamžiku, kdy je obtížně uzavírána povolební koalice, to mi připadá naprosto mimo čas a prostor, vůbec to nechci komentovat," odbyl Nečasův návrh Kalousek.

Přestože se k sobě podle zdrojů obeznámených s jednáním o vládě oba muži chovají korektně, jejich antipatie vypluly na povrch ve vyhroceném období před volbami. Kalousek Nečasovu stranu označil za "umírněnou sociální demokracii". ODS kontrovala billboardy, které připomínaly, že se Kalousek v roce 2006 coby předseda KDU-ČSL snažil na podpoře vlády lidovců a ČSSD domluvit i s KSČM. I po volbách už Kalousek stačil zmínit, že s Nečasem není takový kamarád, jako býval s Mirkem Topolánkem.

Spolupráce premiéra s ministrem financí je přitom klíčová. Oba muži se musí shodnout na tom, jakou politiku bude vláda dělat. Své o tom ví Pavel Mertlík, který v roce 2001 rezignoval na post ministra financí mimo jiné proto, že chtěl šetřit víc než Miloš Zeman. "Premiér chtěl před volbami víc utrácet. Neshodli jsme se i na gripenech nebo privatizaci ČEZ. Já měl politicky jinou pozici – nebyl jsem poslanec ani místopředseda strany, na premiérovi jsem byl hodně závislý. Ale kdyby si premiér a ministr financí nerozuměli, tak by to pro funkčnost vlády nebylo dobré," řekl HN Mertlík.