Sněmovna ve středu rozhodla, že bude mít zatím 17 výborů. Poté má dojít ještě ke sloučení výborů kontrolního a petičního. Složení výborů má zůstat beze změn dle návrhů poslaneckých klubů. Předsedy a další funkcionáře si mají jejich členové stanovit ve čtvrtek.

Strany chystané vládní trojkoalice se zatím nedokázaly s levicovou opozicí shodnout na tom, kterým výborům a komisím budou v nadcházejících čtyřech letech předsedat. Podle neoficiálních informací koaliční strany, které mají ve sněmovně většinu 118 křesel, v první nabídce navrhly, aby ODS získala osm předsednických křesel, ČSSD šest, TOP 09 a Věci veřejné po třech a KSČM jedno předsednické křeslo.

ČSSD chce, aby zastoupení ve vedení výborů odpovídalo síle jednotlivých politických stran podle výsledku voleb, které těsně vyhrála. Také komunisté, kteří získali víc poslanců než Věci veřejné, chtějí více než jen jedno předsednické křeslo.

Jisté křeslo předsedkyně výboru organizačního má z titulu funkce podle zákona o jednacím řádu sněmovny její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS), podobně místopředsedy výboru budou místopředsedové sněmovny.

V případě dalších výborů bylo sněmovnou zatím schváleno pouze to, že petiční a kontrolní výbor do jejich sloučení novelou zákona o jednacím řádu sněmovny budou mít 15 stejných členů. Patnáctičlenné budou také výbory volební, pro evropské záležitosti, ústavně právní a zemědělský. Patnáctka poslanců tvoří také sněmovní mandátový a imunitní výbor, o jehož vzniku sněmovna rozhodla již na své ustavující schůzi před dvěma týdny.

Nejpočetnější budou naopak třicetičlenné výbory rozpočtový, organizační, hospodářský a pro obranu a bezpečnost. Třiadvacet členů budou mít výbory pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pro veřejnou správu a regionální rozvoj a pro zdravotnictví. Výbory pro sociální politiku, pro životní prostředí a zahraniční budou osmnáctičlenné.