Kdo si zkrátil studium na pražské soukromé univerzitě VŠFS

Martin Langmajer (ODS)
Pražský radní v roce 2007 nastoupil hned do druhého ročníku. Následný třetí ročník, kdy získal titul bakalář, si o polovinu zkrátil. Radní dále odmítá, že by studoval nestandardně. První ročník prý absolvoval v programu celoživotního vzdělávání, což však podle zprávy Akreditační komise bylo v rozporu se studijním řádem. "Chcete jen poškodit jednu nebo více soukromých škol," odmítá pochybnosti HN Langmajer.


David Vodrážka (ODS)
Bývalý místopředseda ODS a nyní poslanec vystudoval dvouleté magisterské studium za jeden rok. "Studoval jsem řádně," hájil se v SMS pro HN. Studium na VŠFS si zkrátil třeba Vodrážkův dobrý kamarád a šedá eminence pražské ODS, radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička.

Jednalo se o mimořádně talentované studenty. Tak zástupci Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) vysvětlovali kontrolorům z akreditační komise, proč u nich někteří studenti získali titul v nezvykle krátké době. HN už loni v listopadu napsaly, že šlo převážně o vlivné pražské politiky.

Závěrečnou zprávu z kontroly na soukromé ekonomické univerzitě zveřejnila akreditační komise v úterý. Podle dokumentů škola některým pražským politikům skutečně nabízela nestandardní podmínky. Průvanu, jaký se odehrál na právech v Plzni, kde podezřelým absolventům hrozí odebráním titulu, se však VŠFS bát nemusí. Komise totiž žádné sankce nenavrhla.

Divná studia politiků

Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové kontroloři zjistili podezřelý průběh studia u pěti bývalých posluchačů.

"Ta škola má dohromady šest tisíc studentů. Pochybení tohoto rozsahu můžete najít kdekoliv. Problém je, že zrovna ti lidé, kteří tady studovali rychle, byli jistým způsobem politicky angažováni," řekla Dvořáková. Zkracování studia jako takové podle ní k postihu školy nestačí. "Vyjadřujeme údiv nad tím, že to ti lidé tak rychle zvládli. Podle záznamů je ale zkoušeli vyučující, kteří je měli zkoušet, byly tam komise, byly tam jejich závěrečné práce. Nebylo to nic, co by bylo porušením pravidel nebo zákona," říká Dvořáková.

Stejně mluví i Jiří Smrčka, další člen komise, který VŠFS i přímo kontroloval. Srovnávat skandál na právech v Plzni s VŠFS podle něj vůbec nejde. "Plzeňská fakulta byla zneužita jako nástroj k vytváření určitého korupčního nebo klientelistického prostředí, byl tam systematicky vytvářen chaos. Tady došlo k pochybení u pár studentů, vše další funguje transparentně," řekl.

Rychleji, než je běžné, studia na VŠFS zvládl třeba radní Martin Langmajer (ODS). Ten v roce 2007 nastoupil rovnou do druhého ročníku a závěrečný třetí ročník, kdy získal titul bakalář, si ještě o polovinu zkrátil.

"Zpráva akreditační komise nemluví o tom, že by měl někdo protekci nebo že by tam bylo nějaké nezákonné jednání. Vy chcete jen poškodit jednu nebo více soukromých škol," napsal HN Langmajer.

Pochybení pedagoga

Studia si na VŠFS zkrátil třeba i vlivný radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička nebo poslanec David Vodrážka (ODS). "Školu jsem studoval řádně a podle schváleného studijního plánu," napsal Vodrážka v SMS. Na univerzitě studovala nestandardně i Miss World 2006 Taťána Kuchařová. Ta měla některé zkoušky v indexu zapsané ještě předtím, než na školu oficiálně nastoupila. VŠFS to kontrolorům zdůvodňovala "pochybením pedagoga". Komise hodnotila i úroveň závěrečných prací a zjistila, že v letech 2006 a 2007, kdy tam studovali někteří pražští politici, byla úroveň diplomek nevalná.

Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová vnímá zprávu jako potvrzení toho, že na škole je vše v pořádku. "Zjištěné nedostatky nejsou zásadního rázu a vztahují se hlavně k minulosti. Zpráva konstatuje, že se to týká roku 2006 a vzápětí je tam napsáno, že po roce 2007 jsme se významně zlepšili," nepřipouští si jakékoli pochybení Šenkýřová.