Britské úřady se rozhodly, že nepustí na své území irokézkou lakrosovou reprezentaci na mistrovství světa. Severoameričtí indiáni, jejichž původní území se rozléhá na hranici státu New York a kanadské provincie Ontario, jsou velice hrdí na svůj původ a tradice a mnoho z nich nevlastní žádný mezinárodně uznávaný pas. Mají jen pasy Haudenosaunee, tedy irokézké indiánské federace, která sdružuje kmeny (národy) Oneida, Seneca, Mohawk, Tuscarora, Cayuga a Onondaga.

I když Irokézové lakros vynalezli a v 19. století z něho udělali regulérní sport, v současnosti mívají s objížděním mezinárodních turnajů dost velké problémy. I Britové jim vzkázali: Můžete k nám přijet jen s platným americkým nebo kanadským pasem. Ten ale většina hráčů nevlastní.

Velmi podobný problém řešila irokézská ženská reprezentace minulý rok při mistrovství světa v Praze. Tehdy přiletěla čtvrtina týmu na ruzyňské letiště bez mezinárodně uznávaného pasu a narychlo povolaný kanadský konzul a pořadatelé šampionátu se museli hodně snažit, aby mohly hráčky bez platného dokladu do České republiky vstoupit. Nakonec se to povedlo a Irokézky odehrály turnaj v Edenu kompletní.

Britské úřady teď ale nejsou tak benevolentní. "Je to zničující. Pořád opakují, ať si seženeme kanadské nebo americké pasy," přiblížila situaci Tonya Frichnerová, právní zástupkyně irokézkého týmu. Všech 23 hráčů vybraných pro nadcházející šampionát v Manchesteru by přitom jeden nebo druhý doklad určitě dostalo - ale nechtějí. "Říkají, že by to byl krok proti jejich identitě," napsala agentura AP, která o celé kauze podrobně informovala.

Britové: Neustoupíme!

Britský cizinecký úřad vydal prohlášení, že ze svého stanoviska neustoupí. "Stejná pravidla platí pro všechny. Ti, kdo chtějí vstoupit do Velké Británie musí předložit námi uznávaný cestovní doklad, aby prošli imigrační kontrolou," stojí v prohlášení. Irokézové jsou tak zaseklí na newyorském letišti JFK a jednorázové cestovní povolení k vycestování z USA vydané přímo ministryní zahraničí Hillary Clintonovou je jim na nic.

Agentura AP v souvislosti s lakrosovou kauzou připomíná, že až do 11. září 2001 vyjížděli Irokézové za lakrosem všude po světě bez problémů, teroristické útoky ale péči o bezpečnost na celém světě změnily. Rozhodnutí britských úřadů přišlo v den zahájení lakrosového šampionátu, napsal web stanice BBC.

Za Irokézy se ve sporu s přísnou britskou administrativou postavila americká politická garnitura. Republikánský člen Kongresu Dan Maffei vyzval Brity, aby své rozhodnutí promptně přehodnotili. "Pokud jim Britové nedovolí startovat v turnaji, bude to mezinárodní ostuda," citoval Maffeie server Yahoo.

Lakros vymysleli, teď trpí

Už teď je jasné, že Irokézové nestihnout svůj úvodní zápas, který měli hrát ve čtvrtek večer proti Anglii. Mluvčí Mezinárodní lakrosové federace Ron Balls prohlásil, že zápas bude Irokézům, tradičnímu účastníkovi vrcholných lakrosových soutěží, zkontumován. Frichnerová a spol. ale doufají, že nakonec do Manchesteru dorazí a utkání bude přeloženo na jindy.

Podle jejích slov Irokézové téměř dokončili přechod ze svých pasů na kompromisní variantu, která by vyhovovala přísnějším mezinárodní standardům. Indiánskou konfederaci, která sdružuje šest národů, to stále více než 1,5 milionu dolarů, uvedla Frichnerová.

Irokézové byli před tisíci lety u zrodu lakrosu, který se tehdy hrál ve stovkách i tisícovkách hráčů a sloužil jako příprava na válku či její náhražka. V současnosti se mistrovství světa koná jednou za čtyři roky a účast indiánské reprezentace je vzácným příkladem mezinárodního uznání tohoto původního amerického obyvatelstva. Mužská irokézká reprezentace je podle aktuálního hodnocení Mezinárodní lakrosové federace na čtvrtém místě lakrosového žebříčku národů.