Vysoké teploty ani v pátek v Česku nepolevily. Na několika místech opět padly teplotní rekordy, v Hradci Králové naměřila meteostanice 36,2 stupně Celsia. Horka navíc zhoršila smogovou situaci v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Lidé zejména v horských oblastech a na východě Česka si ale na chvíli odpočali od bouřek. Další bouřková vlna s přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem přijde v sobotu. 

Horké počasí, které v Česku panuje už několik dní, v pátek vyhnalo teploty k rekordům nejenom v Hradci Králové, ale také v Jevíčku, Ostravě-Mošnově a Jičíně.

O víkendu podle předpovědí přejde přes republiku zvlněná studená fronta, která s sebou přinese intenzivní bouřky. Už v pátek se první bouřkové mraky objevily v Moravskoslezském kraji, meteoroložka z ČHMÚ Milada Šandová varovala, že od soboty bouře zesílí a přibudou i kroupy a silný vítr, který může v nárazech dosáhnout až 100 kilometrů v hodině.

Odbornice však nechtěla srovnávat, zda bouřky budou stejně silné jako v západní Evropě, které si v noci na čtvrtek vyžádaly nejméně tři mrtvé. Češi by přesto měli být opatrní. Moravskoslezský kraj navíc v sobotu odpoledne znovu potrápí špatná smogová situace. Lidé by se měly vyvarovat zvýšené fyzické zátěže a raději zůstat doma.

I přes srážky je sucho

V neděli už bude srážek méně, doznívat budou zejména na severu a severovýchodě Česka. Současně se ochladí na 21 až 25 stupňů Celsia. Do té doby ovšem musejí lidé počítat s teplotami mezi 31 až 35 stupni Celsia.

Meteorologové a hasiči nadále vybízejí k velké opatrnosti při manipulaci s ohněm v přírodě. I přes lokální a krátkodobé srážky je totiž nadále sucho, které spolu se silným větrem napomáhá vznícení a následnému šíření požárů.

Zřejmě největším suchem jsou v současné době podle meteorologických údajů ohroženy Praha, západní části Středočeského, Pardubického a Královéhradeckého kraje a střední část Jihomoravského kraje.

Hladiny podzemních vod jsou většinou průměrné nebo mírně nadprůměrné, a to díky květnovým vydatným srážkám. V porovnání se čtyři týdny starými hodnotami je ale vidět pokles. "Setrvačnost poklesu nebo vzestupu hladin podzemních vod a pramenů je delší než u povrchových vod," řekl ČTK mluvčí ústavu Petr Dvořák s tím, že reakce podzemních vod se projevuje asi tři měsíce po suchu nebo srážkách.

Záchranka má napilno

Nynější počasí nepřidělává starosti jen hasičům, častěji vyjíždí i záchranná služba. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová ČTK řekla, že počet výjezdů je vyšší o 20 až 30 procent než běžný denní průměr. "Nejčastěji jde o kolapsy, nevolnosti. Potom jsou to i potíže s dýcháním, různé arytmie srdce, bolesti na hrudi," popsala.

Například v Praze vyjíždí i speciální sanitka, která dvakrát až třikrát týdně směřuje mezi bezdomovce. Ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján uvedl, že posádka sanitky u bezdomovců nejčastěji řeší problémy s pylovými alergiemi, různými vyrážkami a poraněními. Výjimkou ale nejsou ani problémy s klíšťaty nebo případy bodnutí hmyzem. Centrum sociálních služeb se navíc lidem bez přístřeší snaží v těchto horkých dnech zajišťovat dostatečný přísun vody.

Zatímco Česko trápí vlna tropických veder, Rakousko se vypořádává s přívalem srážek. V důsledku bouřek ve čtvrtek večer byly zaplaveny silnice a rozvodnily se říčky a potoky, uvedla agentura APA. Způsobila velké škody především na jihu a východě země. 

Hasiči se potýkali s rozvodněnými řekami v Korutanech, Štýrsku a v Dolních Rakousích. Voda z přívalových dešťů zde vyplavila sklepy, na několika silnicích byla kvůli bleskovým záplavám přerušena doprava. Jeden řidič uvízl s autem v dolnorakouském městě Kirchberg am Wagram v železničním podjezdu, který zatopila voda.

Cestující zkolabovali v ruském metru

S následky série letních vichřic se potýkali obyvatelé amerického Detroitu v Michiganu, kde se na 100.000 domácností ocitlo bez elektrické energie. Silný nárazový vítr, blesky a vydatný déšť zde poničily elektrická vedení a trafostanice.

Horko sužuje i ruskou metropoli, kde dnes padl 70 let starý teplotní rekord. Moskevští meteorologové podle agentury DPA naměřili 33 stupňů Celsia. Ještě větší teplota panovala v metru, kde kvůli horku zkolabovali dva lidé. Dvacetiletý a dvaapadesátiletý muž zemřeli na infarkt.

Podle dnešní zprávy ruské agentury ITAR-TASS dosahuje v těchto dnech teplota v Ojmjakonském okrese Jakutska až 35 stupňů. V oblasti proslulé extrémními mrazy nezřídka teploměry v zimních měsících klesnou pod minus 60 stupňů.

Extrémní vedra na Sibiři ohrožují dálkové vedení elektřiny a železniční dopravu, protože vysoké teploty deformují koleje. Lesníci mají obavy z požárů, které se v některých místech přibližují městům a obcím.