Lidé, kteří se budou soudit, od příštího roku s největší pravděpodobností budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil totiž chce kvůli škrtům v rozpočtu zvýšit soudní poplatky.

"My od příštího roku zvedneme soudní poplatky, budeme dál prodávat zbytný majetek, zúžíme množství odvolání," vyjmenoval ministr v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24 kroky, jimiž chce reagovat na škrtání v jeho resortu, které mu naordinoval ministr financí Miroslav Kalousek. Jen do konce roku by měl resort proti původnímu rozpočtu ušetřit půl miliardy korun.

Poplatky proti kverulantům

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček zvyšování poplatků podporuje. „Řadu let jsou i přes inflaci na stejné úrovni,“ řekl serveru iHNed.cz Sváček, který připomněl, že v případě úspěchu se poplatky vrací – popřípadě je platí strana, která ve sporu prohraje.

Sváček by současně uvítal, kdyby se zavedly poplatky i v některých oblastech, kde se nyní platit nemusí. Tou jsou především žaloby proti státu. „Řešíme často absolutně nesmyslné a kverulatní žaloby, jejichž počet by se zavedením poplatku výrazně snížil,“ věří Sváček.

Naopak osvobozeny od soudních poplatků by podle Sváčka nadále měly zůstat žaloby v opatrovnických věcech, tedy například při žalobách o dlužné výživné.

Zatím analyzujeme

O kolik a v jakých oblastech by se poplatky měly zvýšit, ale Pospíšil zatím nemá jasno. Analýzu, která by zvyšování poplatků měla propočítat, zadal podle mluvčí resortu Veroniky Ludvíkové svým úředníkům teprve koncem týdne.

„Dostali za úkol porovnat, jak je to i v jiných státech,“ uvedla Ludvíková. Kdy bude analýza hotová, nedovedla říct.

Například v obchodních věcech se platí soudní poplatek ve výši čtyř procent z částky, o kterou se vede spor – ale nejvýše milion korun. V tomto případě je pravděpodobné, že by sice čtyřprocentní výše zůstala, ale zvýšil se její strop.

Společenská přijatelnost

Peníze chce ovšem ministr ušetřit i v další oblasti – a to na výplatě advokátů ex offo. Jen na ně dal loni na 600 milionů korun.

"Bohužel, sáhneme výrazně na peníze, které jdou od státu advokátům," oznámil. Vysvětlil to tím, že pokud musí z jednoho balíku peněz, který se navíc o deset procent zkrátí, vyplácet soudce, vyšší soudní úředníky, zapisovatelky a advokáty, pak z hlediska společenské přijatelnosti jsou na tom právě advokáti nejlépe. Například díky tomu, že mají i své soukromé klienty.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně a bývalá stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová se domnívá, že řada advokátů nebude spokojena. Poukázala na to, že příslušný advokátní tarif není příliš velký a z něj si musí advokát platit například pronájem kanceláře, sekretářku nebo koncipienta.

"To není o výdělcích, které jsou nějaké monstrózní, zejména z obhajob ex offo," řekla Benešová. Domnívá se, že zvýšení soudních poplatků povede k tomu, že pro část lidí bude spravedlnost nedostupná.

Přehodím to na "učně"

A s ní souhlasí i advokát Josef Lžičař, podle něhož by práce advokáta ex offo měla být stejně kvalitní – a tedy i stejně placená - jako normální. Další škrtání na odměnách ex offo podle něj povede jen k tomu, že takto zastupovat budou jen především advokáti, kteří si nejsou sami schopni obstarat práci.

Obhajobu ex offo je sice advokát, který je registrován i jako trestní obhájce, povinnen vzít. Jenže se to neděje. „Již nyní řada advokátů přehazuje obhajoby na své méně zkušené kolegy z kanceláře, čímž se snižuje kvalita té obhajoby. A bude se to dít ještě víc,“ upozorňuje Lžičař.