HN: Podle majetkového přiznání jste v posledních letech neměl žádné příjmy z vašich firem. Proč?
Firma TV je úplně umrtvená, ta nemá vůbec žádnou činnost. Ve společnosti Kalendář Liberecka jsem bez výplaty a podílu na zisku. A mám to tak uvedeno i na finančním úřadě, jak jsem uvedl už tolikrát v médiích. U Kalendáře Liberecka jsem zrušil jednatelství a společník, který má padesát procent, mi umožnil pracovat u firmy s tím, že nebudu mít žádné podíly na zisku, ani žádné odměny.

HN: V roce 2007 jste si pořídil dům a hypotéku na 1,6 milionu korun. A zbytek jste měl našetřeno?
Jak to myslíte?

HN: Přiznal jste hodnotu domu tři miliony, hypotéku 1,6 milionu a chci se ujistit, že ten zbytek, tedy 1,4 milionu, jste měl našetřeno.
Ano, ano.

HN: A pak mě překvapuje, že v roce 2009 máte najednou hypoteční úvěr pouze 370 tisíc…
Ano, předčasně jsem splatil část hypotéky. Měl jsem našetřeno víc. Předpokládal jsem, že ten barák bude stát víc, takže jsem si vzal nějakou hypotéku, nakonec jsem to postavil levněji, takže jsem ušetřil nějaké peníze. No a další věc: od roku 83 pracuji, od roku 92 podnikám a od roku 98 jsem v politice, proboha.

HN: A proč jste tu hypotéku…
… protože jsem měl pětiletou fixaci, to znamená, že můžete zaplatit až po pěti letech, jinak platíte penále.

HN: Takže jste si hypotéku vzal už v roce 2004.
Já si to nepamatuju. Jestli mi zavoláte za čtrnáct dní, až se vrátím z ciziny, řeknu vám to úplně přesně. Podívám se do papírů, není to žádný problém. vila exposlance Hasila

HN: Já se ptám především na ten loňský rok.
Ano, splatil jsem část hypotéky, na kterou jsem měl peníze našetřené. Abych měl co nejmenší splátky. Kdybych měl víc, býval bych to zaplatil celé, ale to jsem opravdu neměl.

HN: A ty peníze jste měl našetřené ještě před vstupem do politiky?
Část byla z doby před vstupem do politiky. Ale promiňte, já jsem žil a žiju dodneška poměrně skromně. I v době, kdy jsem byl v politice, jsem si uměl našetřit nějaké peníze. Nevím na co se mě ptáte.

HN: Ptám se přesně na to, na co mi odpovídáte. Zajímá mě jen, proč jste předčasně splatil tolik peněz a z čeho.
Protože jsem předpokládal, že výstavba bude dražší. Velmi jsem si hlídal každou korunu, která na ten domeček šla. Ten domeček není nikterak velký. Měří šest a půl krát devět metrů, takže to není žádný palác. Je to o něco větší než má většina lidí zahradní domky.

Ve finále to bylo levnější, než jsem původně rozpočtoval. Nechali jsme si část peněz bokem a v okamžiku, kdy jsme mohli splatit část hypotéky, tak jsem ji prostě splatil. Jediné, co mě jako člověka, který nemá rád dluhy, mrzí, že jsme neušetřili i ten zbytek.

HN: A nebyla chyba si vzít tak velkou hypotéku? Nebylo by lepší si vzít menší půjčku a až podle potřeby přidat další?
V té době, kdy jsem si bral hypotéku, byla hypoteční úrok 3,9 procenta, což bylo neuvěřitelně nízko. Tohle je tak zkreslená záležitost. Tak to jak se mě ptáte, chcete sdělovat jakousi informaci, že nějaký poslanec za čtyři roky splatil devět set tisíc a kde na to vzal. Měl jsem naspořeny nějaké peníze, vzali jsme si hypotéku, postavili za to baráček. A část peněz nám zůstalo a část jsme si dospořili. Není na tom nic mimořádného, ale tak jak pokládáte otázky to tak skoro mimořádně vypadá.

HN: Nezlobte se, ale podle vašich majetkových přiznání je ten skok na hypotéce velký, není obvyklý, navíc jste nevykazoval žádné jiné příjmy. A připadne mi tedy přirozené položit otázku, jak se stalo, že během jednoho roku jste splatil milion dvě stě tisíc.
Ne během jednoho roku. Ale během pěti let.

HN: To mu rozumím, ale ten skok se tam projevil v roce 2009.
Není to skoková platba, protože jsme to naspořili během pěti let a doplnili o peníze, které zůstaly na účtu v okamžiku, kdy jsme dostavěli dům.

HN: To jsem velmi rád. A ještě se chci vás pane exposlanče zeptat na jednu věc: kolegové psali o tom, že jste regionální kancelář měl v domě své firmy. Změnilo se na tom něco?
Nezměnilo se na tom nic. A musím říct, že i kdybych pokračoval v poslanecké práci, tak by se na tom nic nezměnilo. Říkal jsem to jak MF Dnes, tak České televizi, aby si vzali svého odhadce nemovitostí, přijeli do Liberce a nechali si odhadnout ceny za kanceláře a služby v místě obvyklé, protože já jsem neměl žádnou kancelář v malém bytě, ve sklepních prostorách. Já jsem měl kancelář odpovídající poslaneckému mandátu.
HN: Chápu správně, že stále považujete tu cenu, kterou platila Sněmovna vaší firmě za kancelář za odpovídající…
Ne mojí firmě. Ta cena, kterou platila poslanecká sněmovna za kancelář, byla velmi, velmi řádná.

HN: Tady vidím 266 tisíc korun za rok 2009.
Ano, včetně DPH a veškerých služeb. Svícení, topení. To není totiž celý nájem. Odečítejte kopírky, faxy.

HN: V přehledu sněmovny je to vedené jako nájemné.
Ale v tom jsou veškeré služby.