Pronájem kanceláře

Sněmovna poslancům hradí pronájem regionální poslanecké kanceláře podle jejich volebního kraje.
Na největší příspěvek si přijdou pražští poslanci - dostávají 27 000 měsíčně. O dva tisíce méně dostávají zákonodárci, jejichž kancelář sídlí v Brně, Ostravě nebo Plzni, v dalších statutárních městech činí přííspěvek 22 000 měsíčně. Nejméně dostávají poslanci s kanceláří v obcích s méně než tisícovkou obyvatel, zde sněmovna poslanci hradí jen 9000 měsíčně. U všech se počítá s místností o velikosti zhruba 40 metrů čtverečních

Pronájem nábytku a vybavení

Vedle proplácení pronájmu kanceláře mohou poslanci dostat ještě 5200 měsíčně v závislosti na vybavení kanceláře. V doporučeném vybavení propláceném sněmovnou jsou vedle stolů, židlí a skříní také položky „4 křesílka“ televize nebo obrazová výzdoba.

Proplácí se i telefon

Každý poslanec má také nárok na 7000 měsíčně určených na úhradu telefonních poplatků a připojení k internetu. Menšími částkami přispívají daňoví poplatníci poslancům na nákup kancelářského materiálu a dalších provozních potřeb.

Pátrání po poslancích je sice únavné, ale může být i zábavné. Například když v Lidovém domě osm lidí neví o tom, že by zde sídlil bývalý poslanec Martin Pecina. Pokud by ho chtěl volič zastihnout při poslaneckém dni na adrese, kterou exministr vnitra nahlásil v poslanecké sněmovně (a daňoví poplatníci za ní Pecinovi platí téměř 40 tisíc měsíčně), bude odrazen hned zkraje.

„Tady má kancelář Pecina, jo? Tak o tom nic nevím," podivuje se vrátná. Po chvíli naléhání odkazuje na organizační sekci. V ní sedí dvě dámy, které ale také trvají na tom, že poslanecká kancelář Martina Peciny v budově není. Až po telefonátu jedna z nich praví: „Zatím ji tu ještě nemá, teprve se mu zařizuje."

Mluvčí ČSSD Martin Ayrer to pak označuje jen za komunikační šum a slibuje rychlou nápravu. Dokonce i nabízí prohlídku místnosti, kde bude Pecina úřadovat. Každý, kdo by chtěl Pecinu navštívit, se podle mluvčího už brzy hned u vchodu do domu v Hybernské 7 dozví, kde a kdy má poslanec návštěvní hodiny.

Proč bych měl říkat, kdy pro vás pracuju?

To jeho stranický kolega si hlavu s podobnými problémy neláme. David Rath dostává na svou kancelář rovněž téměř 40 tisíc, ale zveřejnit návštěvní hodiny odmítá. „Můžete mi říct, z kterého zákona musím mít na dveřích napsáno, kdy tam jsem? Možná mi to uniklo a rád se nechám poučit, abych zjednal nápravu," napsal HN. Jinými slovy, plátce daní, který by chtěl navštívit Ratha a zeptat se ho, co za jeho peníze dělá, má smůlu.

Stejnou smůlu by měl i v případě, že by se pokusil najít novou poslankyni Janu Černochovou z ODS. Sídlem její kanceláře je neoznačený dům v Mánesově ulici. Jen jeden zvonek s logem ODS napovídá, že by zde mohl pobývat někdo, kdo má něco společného s politikou. Ať už tam je kdokoli, na zvonek neodpovídá.

O poznání disciplinovanější jsou komunisté. „Před chvílí tady byl, asi si jen pro něco odskočil," hlásí vrátný v uilici Politických vězňů, když se ptáme na poslance Jiřího Dolejše. Když stejné místo navštívíme o dvě hodiny později, poslanec je skutečně k dispozici.

„Pro některé voliče je poslanec poslední instancí. Mají třeba problém s úřady, se sociálkou, s pracovním úřadem, a myslí si, že poslanec má tu moc postavit úřady do latě," popisuje Dolejš, s čím za ním voliči do kanceláře docházejí. A sám přiznává, že ve zveřejňování návštěvních hodin mají poslanci mezery. „Návštěvní hodiny na webu sněmovny nemáme, ale mělo by to tam být všechno."

I mimo úřední hodiny nás přijal sociální demokrat Stanislav Křeček. V jeho kanceláři je prý vždy alespoň jeho asistentka - což Křečkovi připadá s ohledem na štědrý státní příspěvek logické. Ale sám uznává, že jeho sněmovní kolegové poslanecké pondělky v regionální kanceláři příliš nedodržují. „Zejména když nemají žádnou specializaci a lidi nevědí, kde ten člověk sedí a na co by se ho ptali," říká poslanec, kterého do sněmovny vyslaly preferenční hlasy.

Až do Brna se poslancům jezdit nechce

Zatímco ze dvou pražských komunistů HN zastihly aspoň jednoho (poslankyně Marta Semelová je prý na dovolené), dva brněnští mají své kanceláře zřejmě jenom na získávání příspěvků. Ten v Brně činí o dvě tisícovky méně než v Praze. Komunisté mají kanceláře na městském výboru KSČM, který lze snadno najít podle výrazných rudých písmen u vchodu.

Kanceláře se zde skutečně nachází, jenže v nich nikdo není. Na dveřích Zuzky Bebarové-Rujbrové si můžeme prohlédnout plán poslaneckých dnů, dnů, kdy by měla být ve své krajské kanceláři a věnovat se voličům. Poslední datum je v dubnu, od té doby nic. Po Vojtěchu Adamovi není rovněž ani stopy.

Na Starobrněnské má mít kancelář místopředseda poslaneckého klubu ODS Václav Mencl. Ovšem ani toho volič jen tak nenajde, i když ho navštíví v úředních hodinách. Na klepání neodpovídá nikdo, ani asistentka. „Pan poslanec je na dovolené. Jinak tady vždy bývá," dušuje se pak Menclova spolupracovnice přes telefon.

Další kancelář je nedaleko - na Pekařské ulici sídlí Jeroným Tejc z ČSSD. I ten je prý na dovolené, tuto informaci však podá alespoň jeho asistentka osobně.

Největší záhadou je poslanec TOP 09 Jan Husák. Na dveřích své kanceláře má sice vzorně vypsané úřední hodiny, ovšem na zvonek nikdo neodpovídá a číslo na asistenta je neplatné. „ Už tady není, přestěhoval se," říká muž vycházející z budovy. Kam ale, to nikdo neví. Podivný úkaz vysvětluje poslanec přes telefon. „Mám poslanecký den v regionu, jsem na dětském táboře. Na Mendelově náměstí jsem to ukončil k 30.6., takže sněmovna mi teď kancelář neplatí. Zřizoval jsem novou kancelář, ale kvůli nepřesné informaci pronajímatele jsem tam nešel. Myslel jsem, že jednám s fyzickou osobou, pak se ukázalo, že jde o společnost s akciemi na majitele a takovou kancelář já nepodepíšu," řekl HN Husák.